Kronika Wydarzeń Bieżących

Islamic perspectives on hope

Na stronie od 2025-03-02

05/03/2025 r.

Islamic perspectives on hope

Ramadan Kareem to all our Muslim Friends who are about starting special month of Ramadan. And on this occasion NDS Center of Dialogue and Encounter invitites for a lecture on zoom on Hope in Muslim tradition. Details on poster.

„From the Desert to the Heavens: Hebrew and Greek Visions of God”

Na stronie od 2025-03-01

08/03/2025 r.

"I saw the LORD!"

"I saw the LORD!" the prophet Isaiah (Yeshayahu) shockingly announced in the eighth century BCE. His vision is one of the most memorable in the Hebrew Bible.
But how did this tradition continue for God's people?
Did other "seers" still have visions of God?
What messages did these visions bring to humanity?
In our upcoming webinar, we’ll dive into the fascinating world of Biblical visions of God—uncovering their deep mysteries and exploring how they challenged people to live with greater morality and sacrifice.
WHEN?
March 8 (Saturday), 2025 at 2 PM NY Time

Izraelskie inicjatywy Brunona Hussara OP

Na stronie od 2025-03-01

25/03/2025 r.

Izraelskie inicjatywy Brunona Hussara OP

Podczas seminarium poznamy życie i działalność Brunona Hussara OP (1911–1996), dominikańskiego zakonnika pochodzenia żydowskiego, w perspektywie jego trzech nowatorskich inicjatyw w powstałym w 1948 r. państwie Izrael. Pierwszym dziełem, w które włączył się Bruno Hussar i je współtworzył, był Kościół hebrajskojęzyczny, nazwany później Dziełem św. Jakuba. Drugim – ośrodek studiów nad judaizmem, który otrzymał nazwę Domu św. Izajasza. Ostatni etap jego życia zaowocował powstaniem trzeciego dzieła: Newe Szalom / Wahat as-Salam – Oazy/Wioski Pokoju, w której zamieszkali i żyli wspólnie Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie.

,br> Seminarium odbędzie się 25 marca 2025 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
Synagoga et Ecclesia

Na stronie od 2025-03-01

27/02/2025 r.

„Chrześcijanie wobec Żydów: dokumenty Kościoła katolickiego (1965-2015)”

Sympozjum zorganizowano w 60. rocznicę wydania deklaracji soborowej Nostra aetate, która stała się kamieniem milowym w budowaniu relacji chrześcijańsko-żydowskich. Kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił znaczenie tego spotkania. „To był bardzo dobry, jednocześnie bardzo realistyczny czas, który dany nam było przeżyć. Dobry był przede wszystkim dlatego, że spotkaliśmy blisko 30 osób bardzo zaangażowanych, dynamicznych i kompetentnych. Wśród nich dość duży procent stanowiły osoby młode, księża i świeccy, którzy nie boją się angażować w ten obszar życia Kościoła. Mają oni swoje własne inicjatywy, zatem był to bardzo dobry czas dzielenia się dobrymi” – wskazał kard. Ryś.

Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze

Na stronie od 2025-03-01

11/03/2025 r.

Miejsce urodzenia jako uwikłanie. Projekty tożsamościowe w polskiej i żydowskiej literaturze

Tytułowa kategoria służy równoległej analizie literackich zapisów żydowskiego i chłopskiego doświadczenia przemieszczenia w powojennej Polsce, dla których wspólny jest gest rewidowania znaczeń miejsca urodzenia, pochodzenia i zadomowienia. Pozwalają one prześledzić różne warianty scenariuszy tożsamościowych, które diagnozują „poruszoną” kondycję polskiego społeczeństwa po Zagładzie i wojnie, a w szerszym ujęciu – egzemplifikują nowoczesny dylemat nie-zakorzenienia.

U muzułmanów Ramadan 2025

Na stronie od 2025-02-28

28/02/2025 r.

U muzułmanów Ramadan 2025

W tym roku Ramadan rozpoczyna się wieczorem w piątek, 28 lutego 2025 r. i zakończy w sobotę, 29 marca 2025 r.
Składamy najserdeczniejsze pozdrowienia wszystkim obchodzącym Ramadan i życzy im błogosławionego i spokojnego miesiąca.
Post (saum) ma, oprócz religijnego, wyraźne działanie wspólnototwórcze. Prorok Mahomet uznał go za najbardziej umiłowany przez Boga akt religijności. Muzułmanie poszczą w dziewiątym miesiącu księżycowego kalendarza muzułmańskiego – ramadanie, w którym to miesiącu Bóg zesłał Koran.

Miesięcznik "Memoria" Nr 89 (02/2025)

Na stronie od 2025-02-28

28/02/2025 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 89 (02/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Zeew Szewach, pochodzący z Białegostoku,

Na stronie od 2025-02-28

15/06/2025 r.

Konferencja "Nie koniec, nie początek. Odbudowa życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej"

Na konferencji chcemy przyjrzeć się fenomenowi odrodzonego życia żydowskiego w Polsce, porównując podobne i odmienne zjawiska w innych krajach regionu w latach 1945–1955. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja społeczności żydowskich w krajach, które stały się częścią bloku sowieckiego, a także w Niemczech, gdzie w obozach dla dipisów również rozwijało się społeczne i polityczne życie żydowskie.

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

Na stronie od 2025-02-28

21/06/2025 r.

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

POLIN Museum is organizing a week-long program aimed at early-career scholars – doctoral students & post-docs – working in Jewish Studies or any other related field such as Jewish history, culture, literature, art, and so on.

Papież Franciszek

Na stronie od 2025-02-27

06/02/2025 r.

Papieskie orędzie na Wielki Post 2025.

... "Siostry i bracia, dzięki miłości Boga w Jezusie Chrystusie, jesteśmy zachowani w nadziei, która nie zawodzi (por. Rz 5, 5). Nadzieja jest pewną i niezachwianą „kotwicą duszy”[8]. W niej Kościół modli się, aby „wszyscy ludzie zostali zbawieni” (1 Tm 2, 4) i oczekuje na zjednoczenie w chwale nieba z Chrystusem, swoim oblubieńcem. Św. Teresa od Jezusa wyraziła to w ten sposób: „Ufaj więc, (duszo moja), ufaj, bo nie znasz dnia ani godziny. Czuwaj pilnie, wszystko szybko przemija, choć twoja tęsknota wątpliwym czyni to, co jest pewne, i czas krótki – długim” (Wołania duszy do Boga, 15, 3)[9]. Niech Dziewica Maryja, Matka Nadziei, wstawia się za nami i towarzyszy nam w wielkopostnej drodze." ...

Bp Zdzisław Tranda nie żyje

Na stronie od 2025-02-26

24/02/2025 r.

Bp Zdzisław Tranda nie żyje

W patriarszym wieku 99 lat zmarł ks. Zdzisław Tranda, biskup-senior Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, ekumenista i duszpasterz wielu pokoleń ewangelików różnych tradycji, chrześcijanin inspirujący także niewierzących.

Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk – Pierwszy Biskup Warszawsko-Praski

Na stronie od 2025-02-26

25/02/2025 r.

Zmarł Ksiądz Biskup Kazimierz Romaniuk – Pierwszy Biskup Warszawsko-Praski

W dorobku naukowym i publicystycznym księdza biskupa Kazimierza Romaniuka naczelne miejsce zajmuje Biblia Warszawsko-Praska. Jest to ukończone jesienią 1997 roku, po kilkudziesięciu latach pracy, tłumaczenie wszystkich ksiąg biblijnych z języków oryginalnych na język polski dokonane przez jednego tłumacza (pierwsze od 400 lat, po przekładzie podjętym w XVI wieku przez ks. Jakuba Wujka SJ).
Poszczególne Księgi Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Kazimierza weszły w skład kilkudziesięciu wydań i wznowień całej Biblii (Biblia Tysiąclecia) lub jej poszczególnych części. Bp Romaniuk uczestniczył także w przygotowaniu przekładu ekumenicznego NT oraz Psalmów.
Biblia Warszawsko-Praska doczekała się wersji audio: została zapisana w 33 częściach na 107. płytach CD. Opublikowano także wersję e-book`ową.

Christology in Ligt of  Contemporary Jewish-Christian Relation

Na stronie od 2025-02-26

23/02/2025 r.

Christology in Ligt of Contemporary Jewish-Christian Relation

Christology in Light of Contemporary Jewish Christian Relations a reasearched symposium will take place in Rome 23-25 of February, organised by Notre Dame de Sion and ACU. I am reading draft papers of the best scholars and practitioners as a prep for the symposium. All challenging and all very interesting!! The keynote on Sunday will be given by prof Amy-Jill Levine .

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

Na stronie od 2025-02-23

19/03/2025 r.

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

Dołączcie do akcji Żonkile i wspólnie upamiętnijmy 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim! Zgłoście swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury, skorzystajcie z bezpłatnych materiałów edukacyjnych i weźcie udział w kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum POLIN.

ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO

Na stronie od 2025-02-21

19/03/2025 r.

ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych.