Witaj na stronie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

"Oto jak dobrze i miło,
gdy bracia mieszkają razem" (Ps 133)

ZAPOWIEDZI NADCHODZĄCYCH WYDARZEŃ

Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych

Zapraszamy do spotkania i dialogu......

Należymy do Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów ICCJ

History and Truth in Religion

Stanislaw Krajewski, Chapter in Religious Truth Towards a Jewish Theology of Religions (ed. A. Goshen-Gottsein)


This chapter is a philosophically oriented exploration of truth which tackles a specific challenge to the truth within Judaism, but that challenge potentially applies to other traditions as well. It engages with the more theoretical question of what we mean when we speak of truth in a religious context. Judaism is a textual tradition that appeals to historical reality. It is thus highly historical. What happens when factual certitude falters and we lose the safe moorings of faith in the plain sense of historical accounts that provide the basis for the religious life? Stanislaw Krajewski's efforts are an attempt to salvage or uphold a notion of truth in textual and historical matters, despite various uncertainties that we are confronted with. It also addresses the ultimate challenge of truth: identifying or pointing to the immutable element in religion — that which transcends the processes of change and growth that characterize everything, religion included. The chapter tackles the challenges that history poses to religious truth on multiple levels.

Żegnamy Alexa Dancyga

22 lipca 2024.

Z wielkim bólem i nieopisaną przykrością przyjmujemy doniesienia o śmierci Alexa Dancyga naszego, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów laureata tytułu „Człowiek Pojednania”, porwanego i więzionego przez terrorystów Hamasu od 7 października 2023 roku. Myślami jesteśmy z rodziną profesora, która do końca nie ustawała w staraniach o Jego uwolnienie.


Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała mu tytuł „Człowiek Pojednania” za rok 2023 jako wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która była pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela. Do ostatniej chwili chcieliśmy wierzyć, że będziemy mogli wręczyć mu ten tytuł osobiście.


22 sierpnia 2024, z ostatniej chwili:

Ciało Alexa Dancyga porwanego 7.10.2023 wraca do Izraela razem z ciałami pieciu zakładników, odzyskane przez żołnierzy IDF z tunelu w Chan Junes

Kryzys pamięci Holokaustu

— Przychodziły listy, również agresywne. Twardo powtarzam, że nie dam wciągnąć w relacje izraelsko-palestyńskie ofiar Holokaustu — mówi Piotr Cywiński

— W Stanach coraz silniej wybrzmiewa pogląd, że skoro teraz Izraelczycy zabijają Palestyńczyków, to nie powinno się czcić pamięci pomordowanych Żydów w Auschwitz i w innych obozach śmierci. I to się dzieje na dużą skalę 

— My tu opowiadamy o historii, która miała miejsce, opowiadamy o Zagładzie. Jednak, jeśli emocje będą tak gorące, to pewnie metody dialogu będą musiały ulec zmianie — zaznacza


Więcej do przeczytania:

- Museum Deeply Alarmed by Surge in Dangerous Antisemitism (The United States Holocaust Memorial Museum)

- Shoah Memorial Message (Shoah Memorial )

- The Middle East Conflict, Antisemitism and the Holocaust (Yad Vashem - The World Holocaust Remembrance Center)

- Miesięcznik Memoria

ZAPOWIEDZI

Konkurs im. Majera Bałabana 2024

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza:


Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma ogłasza jedenastą edycję organizowanego co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.

- Termin nadsyłania zgłoszeń to 15 lipca 2024 r.

Wyniki konkursu:

- Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 8 listopada 2024 r. na stronie internetowej ŻIH. Ponadto laureaci i osoby wyróżnione zostaną poinformowane o nagrodach drogą mailową.

- Prace oceniać będzie jury konkursu składające się z naukowców i naukowczyń ŻIH oraz zaproszeni do współpracy specjaliści i specjalistki z innych instytucji.

Rozmowa: remedium na uprzedzenia i stereotypy

Fundacja Życie Żydowskie zaprasza na całoroczny bezpłatny cykl
ROZMOWA: REMEDIUM NA UPRZEDZENIA I STEREOTYPY
czyli spotkania dla tych, którzy mają niewielką wiedzę o żydowskiej kulturze, historii, zwyczajach, religii, a są zainteresowani jej poszerzeniem.


- zaczynamy w czwartek 26 września o godz. 17.00

- 10 spotkań – raz w miesiącu

- miejsce: 5 minut piechotą od stacji metra Świętokrzyska

  • zapisy: tylko mailowe od 1 sierpnia (wcześniejsze nie będą brane pod uwagę) zapisy@zyciezydowskie.pl
  • liczba miejsc ograniczona


Hear Yossi Klein Halevi on Jewish resilience and vulnerability after Oct. 7

Sunday, September 8, 2024
10:00 AM (ET) • Via Zoom
REGISTER NOW


Since the Hamas massacre and the Gaza war, Jews have been caught in a loop: condemned as victimizers even as they see themselves as the victims. Join Touro Talks host and Touro president, Dr. Alan Kadish, with guest best-selling author, Yossi Klein Halevi, as they talk about what it means to be a people that has regained power but is still under existential threat. How can Jews navigate power and vulnerability? And what needs to change in the Jewish psyche to help the community better cope with the threats facing the Jewish world today?

AKTUALNOŚCI

<p><i>Fragment logo witryny poświęconej pamięci żydowskich mieszkańców Otwocka: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock</i></p>

Akcja Reinhardt i zagłada gett. Pamięć 2024

Plan całkowitej eksterminacji Żydów został opracowany 20 stycznia 1942 roku podczas konferencji w Wannsee pod Berlinem. Tam również zapadła decyzja o przemysłowym ich ludobójstwie.


Lubelszczyzna znalazła się w centrum akcji eksterminacyjnej Żydów z podbitej Europy. Sztab Akcji Reinhardt znajdował się w Lublinie na ul. Spokojnej 1.

Na Lubelszczyźnie powstały dwa z trzech obozów przeznaczonych do natychmiastowej zagłady Żydów. Bełżec i Sobibór a także Majdanek, na obszarze którego miała miejsce Akcja Erntefest kończąca wspomnianą Akcji Reinhardt.


Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu. W akcji uczestniczyli SS-mani oraz oddziały pomocnicze składające się z jeńców radzieckich z obozu szkoleniowego w Trawnikach. Stanowili oni też obsługę obozów zagłady.

<p><i>9. Zgromadzenie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie obraduje w Sybinie (Rumunia)</i></p>

Europejscy protestanci o nadziei i Wieczerzy Pańskiej – 9. Zgromadzenie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie obraduje w Sybinie (Rumunia)

27 sierpnia 2024 roku rozpoczęło się w Sybinie 9. Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE). Spotkanie Wspólnoty reprezentującej 40 milionów wiernych z 96 Kościołów protestanckich tradycji luterańskiej, reformowanej, unijnej i metodystycznej odbywa się pod hasłem „W świetle Chrystusa – wezwani do nadziei.


Ponad 400-stronicowy tekst jest dokumentem studyjnym, uwzględniającym interdyscyplinarne aspekty poruszanych zagadnień, zleconym do opracowania jeszcze przez poprzednie Zgromadzenie Ogólne, które odbyło się w 2018 roku w Bazylei (Szwajcaria). Tekst, który wywołał sprzeciw węgierskich reformowanych, nie był na żadnym etapie tekstem doktrynalnym i jako taki nie miał być przedmiotem głosowania ani też oficjalnym stanowiskiem Kościołów należących do GEKE. Tym bardziej decyzja węgierskich reformowanych w Rumunii, z którą utożsamił się Reformowany Kościół na Węgrzech, wywołał zdumienie władz GEKE, które odmówiły spełnienia prośby.

Miesięcznik "Memoria" Nr 83 (08/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

W numerze:

🔹 Dzień pamięci o zagładzie Sinti i Romów. 80. rocznica likwidacji obozu dla Romów w Auschwitz II-Birkenau.

🔹 Treblinka jest cmentarzem. Obchody 81. rocznicy buntu więźniów obozu.

🔹 Romowie w getcie warszawskim

🔹 Organzacja Fellowships at Auschwitz for the Study of Prifessional Ethics (FASPE) i współpraca z miesięcznikiem „Memoria”

🔹 Trzy lekcje płynące z Holokaustu dla młodych technologów

🔹 „They Were Children”. Byli dziećmi. Z kolekcji Maison D’Izieu.

🔹 85 lat Kindertransportu do Wielkiej Brytanii

🔹 „Picturing the Unimaginable”. Rysując co niewyobrażalne.

🔹 Mikołaj Grynberg i Wilhelm Sasnam na stałe w Muzeum Polin

🔹 Starsi Żydzi i Holokaust

🔹 Rozwój EHRI jako placówki stałej

Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie

- Wobec przybyszów - uchodźców, wygnańców, migrantów

- Migranci na polsko-białoruskiej granicy

- "Zielona granica" Agnieszki Holland z długimi owacjami w Wenecji

- Tertio Millennio Film Fest, preapertura con Green Border 13/11/2023  

Lunedì 13 novembre alle ore 17, presso la Filmoteca Vaticana (Palazzo San Carlo - Città del Vaticano), Green Border di Agnieszka Holland riceverà il Premio Fuoricampo, assegnato dai festival Tertio Millennio Film Fest, Religion Today di Trento e Popoli e Religioni di Terni. La regista sarà presente alla cerimonia di consegna del premio, giunto alla sua quinta edizione.


- Oświadczenie organizacji niosących pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej (28/05/2024)

Fundacja Batorego: Stanowisko w sprawie wprowadzenia przez rząd czasowego zakazu przebywania w strefie przy granicy z Białorusią (13/06/2024)

Izrael w stanie wojny

"W dniu, w którym żydowscy członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów obchodzili zakończenie święta Sukot lub świętowali Radość Tory, a chrześcijańscy członkowie Rady solidaryzowali się ze społecznością żydowską, Izrael został bestialsko zaatakowany ze Strefy Gazy.

Sposób przeprowadzenia ataków przez Hamas świadczy o pogwałceniu wszystkich międzynarodowych standardów – prawa do życia, prawa do godności, prawa ludności cywilnej w konflikcie zbrojnym. Od tego czasu trwa wojna, w której cierpią setki tysięcy ludzi po obu stronach. 

Ponad dwieście osób zostało porwanych do strefy Gazy – wśród nich przyjaciel Polski Alex Dancyg z kibucu Nir Oz. Porwani służą jako żywe tarcze. Zresztą tak samo Hamas traktuje wszystkich mieszkańców Gazy. 

Trwa też wojna propagandowa. Na przykład przypisywanie Izraelowi zbombardowania palestyńskiego szpitala, który w rzeczywistości został zniszczony przez zbłąkaną rakietę wystrzeloną z Gazy, stało się bodźcem do oskarżania Izraela o celowe ostrzeliwanie cywilów."

(Z oświadczenia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie wojny Izraela z Hamasem 13. listopada 2023)


Wiecej:

- Konstanty Gebert: Ziemia zbyt obiecana  
Studenckie demonstracje solidarności z Hamasem, czyli globalna intifada 17/06/2024

Kalendarium 

TORA

Czy Bóg chce różnorodności? Wspólna Radość Tory 2022

Wspólna Radość Tory - spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów organizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od 1992.

Niedziela, 23 X 2022, 18:00.

Dzisiaj pragniemy proklamować wspólną „radość Tory” z udziałem i Żydów, i chrześcijan, przede wszystkim oczywiście katolików, bo jesteśmy tu, w katolickim kościele (bardzo dziękujemy gospodarzom za zaproszenie), nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w Polsce, która jest – zwłaszcza w obecnej, powojennej fazie swojego istnienia – w przeważającym stopniu katolicka. Oczywiście nasze spotkanie nie jest ani świętem żydowskim, ani świętem katolickim . Jest to unikalna – w skali światowej – uroczystość stworzona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. (Stanisław Krajewski,  11/10/2007, Wspólna Radość Tory 2007) 


Linki:

- Wspólna Radość Tory - kalendarium,

- Wspólna Radość Tory - posty.

Simchat Tora - Radość Tory:

- Szemini Aceret i Simchat Tora

- U Żydów Święto - "Simchat Tora"

- Małgorzata Kordowicz - Radość Tory

Tora

- Shai Held Held  - "Serce Tory"  

- Meir Y. Soloveichik - Torah and Incarnation

Tora - komentarze

Komentarze żydowskie

Shai Held

- Chaim Steinmetz

- Synagoga Ec Chaim
- Bella Szwarcman-Czarnota
- Rabin Avi Baumol
- Zofia Radzikowska JCC-Kraków
- Rabinka Małgorzata Kordowicz
- Stanisław Krajewski
- Paweł Śpiewak
- Konstanty Gebert

- Spotkania z cyklu "Uwierzyć w Muzeum?"

- Prof. Stanisław Krajewski: 

Z komentarzy chrześcijańskich:

- Wieczory z Biblią
Cykl rozważań prowadzonych przez ks. Michała Jabłońskiego proboszcza parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie


Więcej:

An Explanation of the Plural Form of God’s Name

Promocja książki «Serce Tory. Tom 2»

Komentarze do Księgi Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa" rabina Shaia Helda w tłumaczeniu Barbary Krawcowicz, wydanej przez Wydawnictwo ŻIH i Fundację Ledor Wador. Gośćmi spotkania będą Agnieszka Van Bergh, Stanisław Krajewski i Piotr Paziński.


Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2024 r. o godzinie 18:00 online i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.


Drugi tom zbioru esejów nowojorskiego rabina Shaia Helda – teologa i współzałożyciela Hadar Institute w Nowym Jorku


WIĘCEJ:

Spotkanie promujące „Serce Tory" T.I -  transmisja na profilu ŻIH na Facebooku w niedzielę 23 października 2022 o 18:00. 

EWANGELIA

Naród żydowski i jego święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej

Tematem centralnym w teologii Ojców Kościoła była wewnętrzna spójność Biblii składającej się ze Starego i Nowego Testamentu. Że nie był to bynajmniej tylko problem teoretyczny, można się o tym dotykalnie przekonać śledząc duchową drogę jednego z największych nauczycieli chrześcijaństwa - św. Augustyna z Hippony. Kardynał Józef Ratzinger.

Papieska Komisja Biblijna: 

- Naród żydowski i jego święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej 

- THE JEWISH PEOPLE AND THEIR SACRED SCRIPTURES IN THE CHRISTIAN BIBLE

Czytaj jeszcze:

- Księgo – dobrze, że jesteś,  Marek Kita, "Więż" 16 lipca 2018 

- Ks. Henryk Witczyk: Kod Biblii, Kod Biblii II, Kod Biblii III


<p><i>Pope Francis is greeted as he arrives at Rome's Great Synagogue, Italy January 17, 2016. REUTERS/Alessandro Bianchi</i></p>

Refleksja Franciszka nad teologią św. Pawła. Rabini proszą o wyjaśnienie

W reakcji na papieską katechezę /11-08-2021/

Ks. prof. Chrostowski: Znaczenie wydarzeń z Betlejem odsłoniło się w pełni dopiero później

Prawdą jest, że jeżeli chodzi o cztery Ewangelie kanoniczne, to tylko w dwóch z nich, mianowicie w Ewangelii wg. św. Mateusza i Ewangelii wg. św. Łukasza, znajdujemy informacje dotyczące okoliczności poczęcia i narodzin Jezusa Chrystusa.

Ks. prof. Chrostowski: Znaczenie wydarzeń z Betlejem odsłoniło się w pełni dopiero później

Słuchaj jeszcze:

- Jak czytać Pismo Święte ? 

- X. Waldemar Chrostowski: Biblijny zakaz sporządzania wizerunków Boga w perspektywie chrześcijańskiej

- Ks. prof. Waldemar Chrostowski - Jerozolima - miasto Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa

Czytaj jeszcze:

- Waldemar Chrostowski - bibliografia: Czasopisma humanistyczne

- How to Read the Bible, by Robert Louis Wilken March 2008 /First Things/

- The Importance of the Jewishness of Jesus for Interpreting the Gospels, Ervin Budiselić, PhD, currently works at Biblical institute Zagreb. Ervin does research in Atheism and Humanism, Comparative Religion and Abrahamic Religions.

WSPÓŁPRZEWODNICZĄCY

Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący w latach 2007-2009 i 2017-2023 - "Moja droga do dialogu"

Urodziłem się w roku, w którym postawiono mur berliński. Może zatem bardziej oczywiste byłoby, gdybym uważał istnienie murów między ludźmi za rzecz naturalną i nie wymagającą wytłumaczenia. Ja wolę jednak, żeby tych murów było jak najmniej...

Czytaj jeszcze:

- 80. rocznica zagłady Żydów z linii otwockiej

- 76. rocznica zagłady gett w Owocku, falenicy i Rembertowie oraz kalendarium 2002-2017

Zbigniew Nosowski, Sebastian Rakowski - List otwarty do prezydenta Otwocka Jaroslawa Margielskiego:

Czy godzi się, aby samorządowa placówka kultury propagowała tezy o „żydowskim rozbiorze Polski”? ...

- Zbigniew Nosowski laureatem Nagrdy Mueum POLIN:

-  Nagroda Tischnera 2022 w kategorii „pisarstwo

- Zbigniew Nosowski, Jak iść przez noc ciemną Kościoła (Półprzewodnik po nocy ciemnej )

Więcej:

- Zarząd PRChiŻ


<p></p>S. Katarzyna Kowalska. Fot. archiwum prywatne</p></>

S. Katarzyna Kowalska chrześcijańską współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Nowa współprzewodnicząca Rady urodziła się w roku 1976. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Jest teolożką katolicką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Sześć lat studiowała w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Mieszkała w Izraelu. Wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Członkini krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Mieszka w Warszawie.

Więcej:

- Zarząd PRChiŻ

LAUREACI

Honorowa nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka za lata 2019-2021

Wyróżnienie przyznawane jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swoją działalnością i postawą życiową czy niezłomnością charakteru przyczyniły się m.in. do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Alex Dancyg uhonorowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów tytułem Człowiek Pojednania za rok 2023

Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznaje mu tytuł „Człowieka Pojednania” za rok 2023. Jest to wyraz naszego uznania dla jego życiowej misji, która jest pięknym przykładem zbliżania chrześcijan i Żydów, Polski i Izraela. Chcemy wierzyć, że będziemy mogli wręczyć mu ten tytuł osobiście.

Dnia 7 października 2023 r. po masakrze w kibucu został uprowadzony przez Hamas. Nie wiemy, co z nim się dzieje. Mamy nadzieję, że żyje i że przeżyje.


Więcej do przeczytania:

- Ciało Alexa Dancyga porwanego 7.10.2023 wraca do Izraela razem z ciałami pieciu zakładników, odzyskane przez żołnierzy IDF z tunelu w Chan Junes 20/08/2024

Żegnamy Alexa Dancyga 22/07/2024

- Apel o uwolnienie Alexa Dancyga porwanego przez Hamas Alex! Gdziekolwiek jesteś, wierzę, że to czytasz i wrócisz.

- Nagroda Specjalna Orła Jana Karskiego dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu   14/03/2024

- Alex Dancyg (ur. 1948)

- Ideowy kibucnik, który czyta Mickiewicza na pustyni. Alex Dancyg porwany przez Hamas

- Alex Danzig: Fears grow for much-loved historian kidnapped by Hamas

- Alex Dancyg, oddany przyjaciel Muzeum POLIN, a przede wszystkim przyjaciel wszystkich, którym zależało na edukacji o polsko-żydowskim dziedzictwie.

- Marsz dla uwolnienia zakładników. Marsz przeciwko antysemityzmowi.

- Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów   w sprawie wojny Izraela z Hamasem 13. listopada 2023

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała 2023

1 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, a za działalność społeczną – Agnieszka Cahn.


Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze", a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.


Więcej:

- Nagroda im. ks. Stanisława Musiała 2022 - informacje o Laureatach.  Spotkanie autorskie z Małgorzatą Międzobrodzką, autorką „Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna” 3 marca 2023.

-  Transmisja na żywo z uroczystości wręczenia Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała SJ  (1 marca 2024)

U CHRZEŚCIJAN

„Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11, 29)

Spojrzenie z  wdzięcznością  na  wszystko,  co  udało  się osiągnąć  w  ciągu  ostatnich  dziesięcioleci  w relacjach żydowsko-katolickich, zapewniając  jednocześnie  nowy  impuls  dla  przyszłości. Dokument Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Czytaj jeszcze:

- Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach /publikacja PRChiŻ/

- Chrześcijańska teologia wspóczesnego judaizmu

- Wypowiedzi wspólnot wiary

- Otwarta ortodoksja,  ideowy manifest "Więzi" z roku 2013

- Kongres Katolikczek i Katolików - Raport 2022

- Benedykt XVI: II Sobór Watykański był sensowny i konieczny

- U rzymskich katolików


Z wypowiedzi Kościołów prawosławnych o stosunkach z Żydami i religią żydowską

W tym:

Responding to Anti-Semitism
This page explores the relationships between Orthodox Christianity and Judaism through the centuries and today.
/The Greek Orthodox Archdiocese of America/

Więcej:

Orthodox Christians in Dialogue with Jews - project of the Orthodox Theological Society in America, which aims to gather Orthodox Christian scholars and pastoral leaders to further our understanding of our theological and liturgical tradition on the basis of these rekindled contacts, this deepened understanding of both Christian and Jewish origins, with respect for the mystery of Israel and the ongoing presence of our Jewish brothers and sisters today.

-  Bartłomiej I Jego Świątobliwość Patriarcha Konstantynopolitański

- Bartłomiej I: W sprawie Judaizmu,  03/06/1998.

- Wezwanie do przejrzenia ksiąg liturgicznych i usunięcia z nich tekstów antysemickich,  01/05/2007.

- Dziedzictwo Starego Testamentu,  01/12/2010.

- Chrześcijańska teologia wspóczesnego judaizmu

- Wypowiedzi wspólnot wiary

- U prawosławnych

OŚWIADCZENIA

<p><i>Modlitwa wzajemna Żydów, chrześcijan i muzułmanów podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, 17 września 2005 r. Fot. Jan Brykczyński</i></p>

Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata

W przededniu (12.9.2022) spotkania międzyreligijnego w Kazachstanie  (14-15.09.2022) grupa intelektualistów z różnych krajów świata wystosowała apel zatytułowany „Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata”. Powstał on z inicjatywy trzech osób: czeskiego socjologa i teologa ks. Tomáša Halíka, niemieckiej polityczki Annette Schavan (była ministrem edukacji i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej) oraz austriackiego teologa pastoralnego i religioznawcy Paula M. Zulehnera.

Więcej:

- VII Zjazd Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych 14-15 września 2022 - przygotowania i zapowiedź

- Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu i nie spotka się tam z Franciszkiem

- Franciszek: pora otrząsnąć się z fundamentalizmu. Całość wystąpienie papieża Franciszka podczas otwarcia  Kongresu 13/09/2022.

- Przemówienia i spotkania podczas VII Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii

- Deklaracja końcowa VII Kongresu Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych (15.09.2022)

- Franciszek:  Wydaje mi się jednak, że wolą Bożą jest, aby nie jechać w tej właśnie chwili; zobaczymy jednak później

- Więcej o potencjale liderów religijnych: Elijah Interfaith Institute 

I coś jeszcze:

Religia i przemoc

Wspólnota Sumienia

Koalicja Wzajemnego Szacunku

Inicjatywa ta (22.02.2021) nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.

- Inicjatywa. 

- Deklaracja. 

- Członkowie. 

- Oświadczenia

Apele i oświadczenia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Z dokumentu Misja Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

1.Celem Rady jest działalność naukowa, oświatowa i kulturalna zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i śydów, przezwyciężania stereotypów, szerzenia tolerancji i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
2.Cel, o którym mowa w pkt. 1, realizowany jest poprzez [między innymi]:

  • e) inicjowanie współdziałania środowisk chrześcijańskich i żydowskich w zakresie pielęgnowania polskich tradycji społeczeństwa wielokulturowego, tolerancji oraz ochrony praw mniejszości narodowych;
  • f) promowanie rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej w dziedzinie upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka, głęboko zakorzenionych w judaizmie i chrześcijaństwie;

ICCJ

<p><i>Seelisberg is known largely for its “Ten Theses,” and for the founding of the ICCJ.</i></p>

Seelisberg 1947 (30 VII - 5 VIII)

- The 1947 Seelisberg Conference: The Foundation of the Jewish-Christian Dialogue

- Seelisberg 1947 - Raport i rekomendacje:

- 10 Punktów z Seelisburgu, 1947

- 12 punktów Berlin 2009.

- The Jewish Conscience behind the Ten Point of Seelisberg, 20 03 2022

- 75th Anniversary of the Seelisberg Conference - study day on Thursday, August 4, 2022

- Zmiany teologii po Zagładzie.  W tym roku minęło 75 lat od konferencji w Seelisbergu – przełomowego spotkania europejskich chrześcijan, którzy w 1947 roku zebrali się, by rozmawiać o tym, co w dziedzictwie chrześcijaństwa umożliwiło antysemityzm i Zagładę. Dziesięć punktów, które stworzyli podczas tej konferencji, stało się programem naprawy relacji chrześcijańsko-żydowskich na wiele lat.  Rozmowa z: dr. Philipem Cunninghamem oraz dr. Jesperem Svartvikiem prowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

 

<p><i>Nowy Zarząd na trzyletnią kadencję</i></p>

Konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ) Salzburg 2024 (Raport)

W tym roku konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ) miała miejsce w Salzburgu w Austrii. Spotkanie odbyło się w dniach 23-26 czerwca 2024 roku i było poświęcona tematyce świętości w nawiązaniu do tekstu z Księgi Wajikra/ Kapłańska 19, 2: „Świętymi bądźcie, bo Ja, Pan, wasz Bóg, jestem święty”.


Podczas otwarcia konferencji, trzeci rok z rzędu wręczono Nagrodę Seelisberg, której laureatem w 2025 roku został prof. Edward Kessler MBE, założyciel The Wolff Institute w Cambridge


Każdy dzień wypełniony był panelami i warsztatami, które poruszały różne aspekty dotyczące świętości. Panel otwierający konferencję poświęcony był zatem zjawisku świętości w społeczeństwie (post)sekularnym. Pozostałe panele dotykały różnych wymiarów świętości: etycznym, społecznym, politycznym, świętości miejsc, czasów i przedmiotów. Nie zabrakło także rozmów nt. niebezpieczeństw wynikających z manipulowania świętością, np. poprzez jej upolitycznianie czy radykalizację.


Więcej do przeczytania:

ICCJ 2024 Conference in Salzburg / Austria

ICCJ - konferencje doroczne od 1947

JCRelations.net: September 2024 edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.  

Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.


Highlights:

  • English - Maurice Ryan: The Judensau: Remembering a Grotesque Anti-Jewish Image. Article
  • English - Jean Duhaime: Restoring the Gospels’ Jewish Voice. Book review
  • German - Andreas Benk: Christentum und Antisemitismus. Artikel
  • GermanAlexander Grodensky: „Wir wollen mit euch gehen, denn wir haben gehört, dass Gott mit euch ist“ (Sacharja 8,20–23) Artikel
  • French - Liliane Apotheker: Après le 7 octobre 2023. Article
  • Spanish - Thomas Banchoff: El diálogo abrahámico a la sombra de la guerra. Articulo
  • Russian - Андрей Конюченко: К вопросу о переходе иудеев в православие в дореволюционной России. Статьи

JCRelations September 2024

ANTYSEMITYZM

O badaniach antysemityzmu

Dwadzieścia dwa eseje autorstwa czołowych naukowców z różnych dziedzin badają złożoność, kontrowersje i historyczną dynamikę antysemityzmu w odniesieniu m.in. do antyjudaizmu, oskarżeń o mord rytualny, Kościoła Katolickiego, teorii spiskowych, żydowskiej nienawiści do samych siebie, nacjonalizmu, postkolonializmu, rasizmu i syjonizmu.

Czytaj jeszcze:

- Grzech antysemityzmu

- Sondaże Centrum Badań nad Uprzedzeniami

- Dominujące narracje antysemickie w kulturze popularnej w Polsce – publikacja raportu z badań (2023)

Paweł Śpiewak: 12 i pół tezy o polskim antysemityzmie

Gdy czytam przedwojenne gazety, wydaje mi się, że ówczesną Polskę ogarnęła gorączka antyżydowska. Antysemickie poglądy były głoszone tak szeroko i w tak skrajnych formach, że można było odnieść wrażenie, iż Polacy sami się szykowali do jakiegoś rozwiązania „kwestii żydowskiej” /ZNAK, czerwiec 2023/.

Jeszcze do przeczytania:

- Janusz Poniewierski Stańmy wreszcie przed lustrem 

- Dominika Kozłowska Szczepionka przeciw wirusowi nienawiści

-  Sławomir Żurek Co zrobiliśmy z naszym chrześcijaństwem?  

The war against the Jewish story


Yossi Klein Halevi, (More about the author: )
The Times of Israel,, 5.5.2024


The ease with which anti-Zionists have managed to portray the Jewish state as genocidal marks a historic failure of Holocaust education.


How has it come to this? How is it possible that Israel, rather than radical Islamism, would become the villain on liberal campuses? That thousands of students would be chanting “from the river to the sea” even as the Hamas massacre revealed that slogan’s genocidal implications? That the most passionate outbreak of student activism since the 1960s would be devoted to delegitimizing the Jewish people’s story of triumph over annihilation? 


This moment didn’t happen in a vacuum. The anti-Zionist forces in academia have been preparing the ground for decades, systematically dismantling the moral basis of each stage of Zionist and Israeli history. 


More: 

- Piotr Cywiński: Kryzys pamięci Holokaustu 26/01/2024

- Materiały edukacyjne

- Izrael w stanie wojny

- Konstanty Gebert: Netanjahu stworzył najgorszy rząd w dziejach Izraela (20/05/2024)

Rabbi Abraham Skorka: “The Lord gave strength to his people; the Lord will bless his people with peace.” The first thoughts and sentiments that came into my mind and heart when I had received the proposed theme of this panel was about the terrible silence which accompanies us Jews throughout the greater part of our history...

01/02/2024