Kronika Wydarzeń Bieżących

Abortion demonstrators

Na stronie od 2020-10-26

26 października 2020 r.

Abortion and Judaism

The Jewish position on abortion is nuanced, neither condoning it nor categorically prohibiting it.

Oświadczenie Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego (1991)

Na stronie od 2020-10-25

5 maja 1991 r.

Oświadczenie Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego (1991)

„Anomalia społeczna, jaką jest masowe przerywanie ciąży, domaga się uregulowania, jednakże wywieranie nacisków na ciała ustawodawcze w celu wprowadzenia surowych przepisów prawnych i karnego ścigania winnych nie należy do obowiązków Kościoła chrześcijańskiego. Forsowanie rozstrzygnięcia problemu na drodze ustawy antyaborcyjnej oznacza klęskę Kościoła jako siły moralnej."

Muzeum POLIN przypomina historię gett w okupowanej Polsce

Na stronie od 2020-10-25

25 października 2020 r.

Muzeum POLIN przypomina historię gett w okupowanej Polsce

Wystawa stała Muzeum POLIN wzbogaciła się o nową instalację. Prezentuje ona losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani w gettach.

Chidusz miesięcznik źydowski - strona tytułowa

Na stronie od 2020-10-22

22 października 2020 r.

Magazyn Chidusz - ukazał się nr 7

O przyszłości domu, w którym urodził się Adolf Hitler, chasydach uwięzionych na białorusko-ukraińskiej granicy, nowym nagraniu Pieśni o ziemi Gustava Mahlera, żydowskim Noblu oraz wymazywaniu historii wśród niemieckich Żydów.

Warszawskie Forum Europejskie  -  Wolność w burzliwych czasach: pandemia, liberalizm i przyszłość

Na stronie od 2020-10-20

20 października 2020 r.

Perspektywa liberalna: Jak na covid-19 choruje demokracja

Wolność w burzliwych czasach: pandemia, liberalizm i przyszłość - tytuł tegorocznej edycji Warszawskiego Forum Europejskiego, konferencji zorganizowanej przez „Kulturę Liberalną” w dniach 20–21 października.

JA+TY=nienawidziMY – My a Wy. Panel dyskusyjny. Plakat

Na stronie od 2020-10-19

19 października 2020 r.

JA+TY=nienawidziMY – My a Wy. Panel dyskusyjny

Zapytamy przedstawicieli niektórych środowisk, o nienawiść, która ich dotyka osobiście i jako środowisko, czym się przejawia oraz jak się przed nią bronią. Organizatorzy: JCC Krakow, Otwarta Rzeczpospolita i Konsulat Generalny Austrii/ Österreichisches Generalkonsulat Krakau

Wspólna RadośćTory 2015

Na stronie od 2020-10-15

18 października 2020 r.

Wspólna Radość Tory 2020 - Potop, tęcza, przymierze, braterstwo

Spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów odbędzie się w niedzielę, 18 października, o godz. 18.00, po raz pierwszy online. Komentarz żydowski do fragmentu Tory wygłosi Konstanty Gebert, zaś chrześcijański – ks. Alfred Wierzbicki. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia. Organizatorem Wspólnej Radości Tory jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
Ze względów epidemicznych spotkanie odbędzie się nie w kościele środowisk twórczych (jak podawano wcześniej), lecz wyłącznie w online, pod tym adresem. Ewentualne dane do logowania – na dole tej informacji.

Debata dwóch ambon  w bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście,  w ramach VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej

Na stronie od 2020-10-13

13 października 2020 r.

Żydowskie i chrześcijańskie inspiracje dialogu

– to temat ostatniej dyskusji z cyklu Debat dwóch ambon, otwierającej zarazem VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Wezmą w niej dziś udział socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak oraz arcybiskup metropolita łódzki, historyk Kościoła, ceniony rekolekcjonista abp Grzegorz Ryś.

Małgorzata Kordowicz, rabinka, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, październik 2020 r. / GRAŻYNA MAKARA

Na stronie od 2020-10-12

12 października 2020 r.

Opowiadać w Polsce o judaizmie

W naszym kraju pojawienie się rabinki to jak przeskoczenie epoki. Po wojnie nastąpiło pokoleniowe zerwanie i niewielu mamy rabinów.

Rabinka MAłgorzata Kordowicz

Na stronie od 2020-10-12

12 października 2020 r.

Bereszit (Rdz 1, 1 – 6, 8)

Jesień zawsze splata się z początkiem rocznego cyklu odczytywania Tory w synagogach. Które z jej siedemdziesięciu obliczy uda nam się dostrzec w 5781 roku?

ks. Michał Heller

Na stronie od 2020-10-09

9 października 2020 r.

Świat jest dotknięty postępem laicyzacji

Ks. Michał Heller: Nowa Ewangelizacja a świat nauki. "Nauka jest teologicznie neutralna i mówienie, że jest zlaicyzowana lub nie, jest pozbawione sensu. Ludzie, zajmujący się nauką, mogą różnie światopoglądowo interpretować naukowe teorie i jeżeli robią to w sposób niesprzyjający lub wrogi religii, to przyczyniają się do laicyzacji świata nauki. I o tym właśnie chcę mówić."

Stanisław Krajewski. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2020-10-09

9 października 2020 r.

Prawie wszyscy katolicy w Polsce przywłaszczają sobie papieża Wojtyłę

"Wielość religii jest oczywistością w naszych czasach. Natomiast nie jest oczywistością dialog międzyreligijny – ujęty głęboko, a nie tylko w sposób, w jaki funkcjonują dyplomaci – albowiem wymaga pełnej szacunku akceptacji religijności partnera dialogu. Tylko o krok bliżej niż taki głęboki dialog są spotkania międzyreligijne w duchu wzajemnego szacunku. Jan Paweł II był mistrzem takich spotkań."