Kronika Wydarzeń Bieżących

27 października 2019

Wspólna Radość Tory 2019

"...Dzisiaj pragniemy proklamować wspólną „radość Tory” z udziałem i Żydów, i chrześcijan, przede wszystkim oczywiście katolików, bo jesteśmy tu, w katolickim kościele (bardzo dziękujemy gospodarzom za zaproszenie), nie mówiąc już o tym, że jesteśmy w Polsce...

Obraz zatytułowany Simchat Tora (heb. Rado¶ć Tory) namalowany został przez Tadeusza Popiela pod koniec XIX w.  Autor, znany z akademickich przedstawień o tematyce religijnej i historycznej uk

21 października 2019

U Żydów Święto - "Simchat Tora" (Radosć Tory)

To święto jest i symboliczną i dosłowną manifestacją tego jak ważna jest dla Żydów Tora i że jej czytanie jest procesem nieskończonym – nigdy tak naprawdę nie rozstajemy się z naszą Księga, nigdy nie zamykamy jej definitywnie.

Jecheskiel Kotik -  w książce opublikowanej w 1913 r. w Warszawie Kotik (1847–1921) ukazuje żydowski świat w interakcji ze światem rosyjskiej porozbiorowej administracji i polskiego otoczenia

16 października 2019

Jecheskiel Kotik i Ludwig Kalisch i ich wspomnienia

"W książce opublikowanej w 1913 r. w Warszawie Kotik (1847–1921) ukazuje żydowski świat w interakcji ze światem rosyjskiej porozbiorowej administracji i polskiego otoczenia," (...) " „Obrazki z moich lat chłopięcych” Ludwiga Kalischa (1814–82) opisują świat Żydów leszczyńskich w epoce panowania niemieckiego i są napisane po niemiecku. Pierwsze wydanie ukazało się w Lipsku w 1872 r. "

11 listopada 2019

„Śladami cadyków”

Pielgrzymka pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Trasa: Warszawa – Kock – Lublin – Leżajsk – Warszawa.

Martin Buber House heppenheim

1 października 2019

Globalny kryzys ekologiczny

Kiedy Bóg stworzył Adama, pokazał mu cały owoc swojego stworzenia i powiedział: „Spójrz, jak piękne są wszystkie dzieła Moje. Wszystko to uczyniłem dla ciebie. Uważaj więc, abyś nie zniszczył Mojego świata, nie będzie wtedy bowiem nikogo, kto mógłby go naprawić” [Koh 7:13]

9 października 2019

Atak na synagogę w Halle

Morderca z Halle zamierzał najwyraźniej sfilmować krwawą łaźnię, jaką w Jom Kippur, dzień pokuty i pojednania, najważniejsze święto w judaizmie, zamierzał urządzić Żydom z Halle.

Maurycy Gottlieb, Żydzi modlący się podczas święta w synagodze (1878)

8 października 2019

U Żydów Jom Kipur, dzień pokuty i postu

Każdy ma wówczas możliwość dokonania w spokoju rachunku sumienia, oczyszczenia się z grzechów, podjęcia decyzji o poprawie i wybaczeniu bliźnim wszystkich przewin oraz otrzymania odpuszczenia.

Fotografia - 1931 ulica przed uniwersytetem - banner "Żądamy urzędowego getta".

5 października 2019

Getta ławkowe

„Senaty nie mają żadnego wpływu, komisje dyscyplinarne nie potrafią odpowiednio ukarać winnych za barbarzyńskie ekscesy, które doszły do wyrzucenia przez studentów dzieci żydowskich z wózków w Saskim Ogrodzie”. (Duchowny od roku sprawował urząd wiceministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego...)

„Mam świadomość tego, że jednocześnie wiele lokalnych wspólnot, również diecezjalnych, będzie organizowało Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Ci, którzy nie mogą jechać do Gniezna, będą mo

3 października 2019

Dzień Judaizmu 2020

„Mam świadomość tego, że jednocześnie wiele lokalnych wspólnot, również diecezjalnych, będzie organizowało Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Ci, którzy nie mogą jechać do Gniezna, będą mogli doświadczyć tego Dnia i przeżyć go w swoich wspólnotach lokalnych, szczególnie diecezjalnych” – powiedział bp Rafał Markowski

30 września 2019

Memoria magazyn nr 24 (wrzesień 2019)

Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci.

Dęcie w szofar w synagodze w Rosz ha-Szana Rycina Bernarda Picarda / 1724 r.

29 września 2019

Rosz ha-Szana 5780

To nie tylko nowy rok liturgiczny i zmiana daty, ale przede wszystkim nowy, lepszy etap życia, w który należy wkroczyć z czystym sumieniem, z duszą uwolnioną od grzechów popełnionych wobec Boga i ludzi.

Papież Franciszek

29 września 2019

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m.in. konkretnych działań zachęca Komunikat Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydany z okazji przypadającego 29 września 105. Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele.

ICCJ offices Marrtin Buber House Happenheim

27 września 2019

Rosh haShanah Greetings

In the ICCJ perspective we see the necessity of intensifying and widening dialogue. We see the rise of nationalism and antisemitism, and the marginalisation of religion in society. No doubt, the challenges are huge!