Kronika Wydarzeń Bieżących

S. Katarzyna Kowalska. Fot. archiwum prywatne

Na stronie od 2023-06-01

31/05/2023 r.

S. Katarzyna Kowalska chrześcijańską współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Nowa współprzewodnicząca Rady urodziła się w roku 1976. Należy do zgromadzenia zakonnego Notre Dame de Sion. Jest teolożką katolicką, od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Sześć lat studiowała w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Mieszkała w Izraelu. Wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie (Bobolanum), Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Członkini krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Mieszka w Warszawie.

Auschwitz, Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Na stronie od 2023-06-01

01/06/2023 r.

Organizacje żydowskie: nie wykorzystujcie Zagłady w walce politycznej!

"W ostatnich dniach jesteśmy świadkami bezprecedensowego wykorzystywania śmierci milionów Żydów do bieżącej walki politycznej przez różne strony politycznej sceny. Przyjmuje ono różne formy: od „niewinnych” tweet’ów, przez artykuły prasowe, spoty polityczne, aż po słowne i fizyczne ataki ze strony posłów Sejmu RP na profesorów zajmujących się tematem Zagłady."
"Wszystkie te zachowania stanowią kolejny dowód na to, że wiedza na temat Zagłady w Polsce jest niewystarczająca, a wręcz znikoma."

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

Na stronie od 2023-05-31

31/05/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Ludzie dialogu i ekumenizmu.

Na stronie od 2023-05-30

30/05/2021 r.

Ludzie dialogu i ekumenizmu.

książka Ludzie dialogu i ekumenizmu. Seria: Źródła i monografie 521 Autor: Sławomir J. Żurek

Jak będzie wyglądał świat, w którym zapomina się o dialogu? Czy nie stanie się jedynie miejscem konfliktu, uznanego albo za naturalny, albo za konieczny – począwszy od zmagań o ekonomiczne zasoby, a kończąc na walce o wartości, i przez to usprawiedliwianego?

The Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2023-05-30

01/06/2023 r.

Praying Together in Jerusalem: Faith & Hope

Our next gathering will take place on Thursday, June 1st at 6:00 pm Jerusalem time
You are invited to join us in-person at Shir Hadash, Yaakov Rubin St., Jerusalem or online on Zoom.

The Elijah interfaith Institute

Na stronie od 2023-05-30

29/05/2023 r.

Great Wisdom from Jerusalem

Three religious leaders from the Holy Land, one Christian, one Muslim and one Jewish, are featured in this newsletter. Together, they will be our local scholars-in-residence for the Summer School . (They will be joined by scholars from different parts of the world representing Buddhism, Hinduism and Sikhism, who will be featured next month.)

20 Workshops in 4 Sessions

Na stronie od 2023-05-28

23/05/2023 r.

ICCJ Conference News: 20 Workshops in 4 Sessions

Together with four plenary sessions, a gathering at the Howard Thurman Center, field trips to local sites in Boston, there will be a total of 20 workshops in four workshop sessions, which will address a wide range of themes related to the conference theme, Jewish-Christian relations, and interreligious dialogue in general.

Stanisław Krajewski

Na stronie od 2023-05-28

24/05/2023 r.

Stanisław Krajewski: Two Dimensions of Jewish Identity

Our perception of other religions depends on the type of group identity assumed as our religious identity. The issue of identity is too broad to be discussed here in a comprehensive way. Only one aspect of group identity is explored here—the one relating to positive and negative dimensions of identity. It is illuminated on the basis of Jewish texts and from the perspective of social psychology. Its consequences for attitudes to other religions are emphasized

The Daughters of Zelophehad (Dalziels' Bible Gallery) MET DP835633.jpg - Wikimedia Commons

Na stronie od 2023-05-26

30/05/2023 r.

Dina, córka Jakuba i córki Selofchada

Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty z cyklu „Kobiety w Torze “ "Miłość czy przemoc – ojcowie i córki w Torze"
Dina, córka Jakuba, została zgwałcona, bracia ją pomścili, a ojciec wypowiedział się nie tyle w obronie córki, co ganiąc synów. Sama Dina zaś nie wypowiada ani słowa. Nie wiemy, co myśli i czuje. Za nią, ale przecież nie w jej imieniu działa rodzina.

Krzysztof Persak

Na stronie od 2023-05-25

24/05/2023 r.

Aryjska strona - obojętni, sprawiedliwi, szmalcownicy - rozmowa z dr Krzysztofem Persakiem

Wraz z rozpoczęciem deportacji do obozów zagłady wielu Żydów polskich szukało ratunku „po aryjskiej stronie”. Zagadnie to było i jest przedmiotem szczegółowych badań polskich historyków. Niektórzy z nich padli ofiarą bezpardonowych ataków ze strony niektórych sił politycznych oraz mediów, które w świadomy sposób lekceważą ustalenia badaczy oparte o wnikliwą analizę krytyczną źródeł pisanych czy relacji świadków.

Holocaust Remembrance Day

Na stronie od 2023-05-25

20/04/2023 r.

Pamięc w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

"Meandry pamięci" - 20 kwietnia 2023 r. warszawski Klub "TP" rozmawiał o pamięci w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Gośćmi spotkania byli Beata Chomątowska, Stanisław Krajewski, Paweł Sawicki i Marta Titaniec. W tle najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego” zatytułowane „Żydowska Polska Walcząca”.

POLIN - logo

Na stronie od 2023-05-22

25/05/2023 r.

"Teologia i obojętność". Gośćmi Karoliny Wigury: Anna Karoń-Ostrowska i Stanisław Krajewski.

Cykl "Nie bądź obojętny": Teologia i obojętno"Nie bądź obojętny" – to zdanie przywołane przez Mariana Turskiego przed bramą śmierci obiegło cały świat. Ale czym właściwie jest obojętność? Moralnym nakazem, obowiązkiem, cywilizacyjnym stemplem, a może indywidualną potrzebą? ść
Przyjrzymy się obojętności w różnych kontekstach w ramach nowego podcastu Muzeum POLIN. W trzecim odcinku pt. "Teologia i obojętność" gośćmi Karoliny Wigury będą Anna Karoń-Ostrowska i Stanisław Krajewski.

Czego Polacy mogą nauczyć się od Żydów? 75 lat Izraela

Na stronie od 2023-05-20

20/05/2023 r.

Czego Polacy mogą nauczyć się od Żydów? 75 lat Izraela

Dlaczego Izrael od 75 lat toczy wojnę? Czy jest szansa na pokój z Palestyną? Dlaczego Polacy i Żydzi są do siebie tak podobni, czego możemy się od siebie nauczyć? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z rozmowy Konstantego Geberta i Jakuba Bodzionego. Zapraszamy serdecznie!