Kronika Wydarzeń Bieżących

First Things - logo

Na stronie od 2022-09-21

21/09/2022 r.

EVANGELIZATION: WHAT AND WHEN?

The first “what” question is Christological: Can the Church evangelize if it does not propose Jesus Christ as the definitive expression of God’s self-revelation to humanity and the unique savior of the world? That was the unambiguous teaching of the Catholic Church from Peter’s sermon in Acts 4:12 through the declaration Dominus Iesus (The Lord Jesus), (...) Does that conviction remain the foundation of Catholic evangelism and catechesis today? If so, how is the Church to understand the 2019 Abu Dhabi Declaration, signed by Pope Francis, which affirms that the “plurality” and “diversity” of religions in the world are “willed by God”? Is there a tension here, perhaps even a contradiction, that requires clarification? George Weigel.

IRENA SENDLEROWA W BIURZE WYDZIAŁU OPIEKI SPOŁECZNEJ W WARSZAWIE, LIPIEC 1949. FOT. EAST NEWS

Na stronie od 2022-09-21

21/09/2022 r.

Co się stało z dziedzictwem Sprawiedliwych?

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej pozostają od lat jednym z centralnych punktów dyskusji historycznych w Polsce. Po marcowym spotkaniu online "Kim byli Sprawiedliwi?" będziemy dyskutować o tym, jak o nich opowiadamy. Dlaczego rozmowa o heroizmie przeradza się w rozmowę o polskiej winie? Jak na przestrzeni lat w debacie publicznej i historycznej kształtowany był obraz Polaków ratujących Żydów?

Tu był mur Getta

Na stronie od 2022-09-20

20/09/2022 r.

Tu był mur getta

Spacer wzdłuż nieistniejącego już muru getta to jedna z najsmutniejszych tras historycznych po Warszawie. Wciąż stoją domy, które były niemymi świadkami straszliwych wydarzeń. Na szczęście żyli w tych domach ludzie, którzy potrafili przeciwstawić się złu. Ratując innych, ocalali świat.

homelessman's hands

Na stronie od 2022-09-19

18/09/2022 r.

W obronie ubogich i uciśnionych

Prorok z niezwykłym radykalizmem piętnuje obłudną fasadową religijność, w której za wystawnością kultu nie idzie życie zgodne z Bożymi nakazami.
Komentarz do czytań niedzielnych ks. Grzegorza Michalczyka.

Forum Dialogu - logo

Na stronie od 2022-09-18

18/09/2022 r.

Forum Dialogu: uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji i Zagłady Żydów organizoowane i współorganizowane przez Liderów Dialogu

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę deportacji i Zagłady Żydów. Lato i początek jesieni to czas, w którym wielu aktywistów i aktywistek z sieci Liderów Dialogu organizuje i współorganizuje z tej okazji wydarzenia upamiętniające. Skala ich wysiłków jest imponująca: w całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Liderki i Liderów.

Granca białorusko-polska

Na stronie od 2022-09-16

25/09/2022 r.

„Umrzeć z nadziei”

Tydzień modlitw za tych, którzy zginęli w drodze do Europy
„Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach” – wskazuje Wspólnota Sant’Egidio.

Ignacy Dudkiewicz. Fot. Więź

Na stronie od 2022-09-16

16/09/2022 r.

Dudkiewicz: Kościół rzymskokatolicki w Polsce nie jest szczytowym osiągnięciem chrześcijaństwa

Redaktor naczelny magazynu lewicy chrześcijańskiej „Kontakt” był gościem Bartosza Bartosika w podcaście „Zwięźle”.
Zapytany o to, co inspiruje go w chrześcijaństwie pomimo trwającego kryzysu Kościoła, Dudkiewicz odpowiedział: - Jesteśmy środowiskiem ludzi, którzy czerpią inspirację do bycia lepszymi i walki o lepszy świat, w tym również o sprawiedliwy Kościół, z dwóch źródeł: przekonań lewicowych i wiary chrześcijańskiej – usłyszał w odpowiedzi. – Choć nasze środowisko tworzą również osoby, które nie są wierzące, ale widzą emancypacyjny i równościowy potencjał Ewangelii i chrześcijaństwa – wyjaśniał Dudkiewicz.

VII Съезде лидеров мировых и традиционных религий

Na stronie od 2022-09-16

15/09/2022 r.

Итоговая декларация принята на VII Съезде лидеров мировых и традиционных религий

«Мы, участники VII Съезда – духовные лидеры мировых и традиционных религий, политики, руководители международных организаций, руководствуясь нашим общим стремлением к справедливому, мирному, безопасному и процветающему миру, пришли к общей позиции», - сказала специальный представитель англиканской церкви Джо Бейли Уэллс.
Deklaracja końcowa VII Kongresu Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych
/Omówienie: Justyna Bieniek, RadioPlus/

Dialog w czasach polaryzacji, materiały XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

Dialog o depolaryzacji

O tym, jak w praktyce budować dialog, jakie warunki muszą być spełnione, aby on zaistniał, i jak działać na rzecz zmniejszania polaryzacji społecznej, rozmawiali przedstawiciele czterech think tanków podczas debaty „Dialog w dobie polaryzacji”, która odbyła się 15 września 2022 r. w ramach XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego.

Papież Franciszek. Fot. Dicastery for Laity, Family and Life

Na stronie od 2022-09-15

13/09/2022 r.

Franciszek: pora otrząsnąć się z fundamentalizmu

Troska wierzących o człowieczeństwo powinna zacząć się od wysłuchania najsłabszych, od udzielenia głosu najbardziej kruchym, od odzwierciedlenia globalnej solidarności – apeluje papież podczas wizyty w Kazachstanie.

First Things - logo

Na stronie od 2022-09-15

15/09/2022 r.

THE WITNESS OF WORDS

The upcoming Jewish High Holidays might not seem like a fitting time to ponder Twitter, virtue-signaling, and public shaming. Yet the Days of Awe, which begin with Rosh Hashanah on September 25 and culminate ten days later with the fast of Yom Kippur, offer a timely lesson in how our modern methods of communication might define not only the year ahead but our own long-term legacies.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym” - okładka

Na stronie od 2022-09-14

15/09/2022 r.

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym”

II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości.
Spotkanie wokół książki „Ja łebków nie dawałem” o procesach Żydów oskarżonych o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Wydarzenie odbędzie się w Księgarni na Tłomackiem

Falenica, widok ulicy Handlowej (dzisiejszej Walcowniczej) w stronę przejazdu kolejowego. Przedwojenna pocztówka autorstwa Jana Wołyńskiego

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Falenica: kto tutaj mieszkał przed nami?

We wspomnieniach żydowskich faleniczan ich miasteczko jawi się trochę jak miraż z obrazów Chagalla: jednocześnie wzniosły i groteskowy.