Kronika Wydarzeń Bieżących

Seelisberg proze - fragment logo

Na stronie od 2022-06-27

26 czerwca 2022 r.

Prof. Amy-Jill Levine to be awarded first “Seelisberg Prize”

June 23. 2022. On Sunday, June 26, 2022, the widely praised New Testament scholar, Prof. Amy-Jill Levine, will be awarded the first ever Seelisberg Prize for the major role her scholarship and teaching over several decades has played in building a new and mutually enriching relationship between Jews and Christians.

Religie abrahamiczne - logo

Na stronie od 2022-06-27

28 czerwca 2022 r.

Dialog katolicyzmu z religiami abrahamicznymi w Polsce

W niedzielę 26 czerwca 2022 o 11.20 w Radio Kraków Angelika Małek i Kuba Drath przedstawili raport Kongresowej grupy Dialog międzyreligijny. Byli gośćmi red. Anny Kluz-Łoś w audycji z cyklu "Rozmowach o wierze".

31. Festiwal Kultury Żydowskiej

Na stronie od 2022-06-24

1 lipca 2022 r.

„JEWS AND POLAND: AN ANCIENT AND COMPLEX RELATIONSHIP ACROSS CONTINENTS”

Podczas gdy wielu mówi o stosunkach żydowsko-polskich w czasie przeszłym, zarówno tętniąca dziś życiem społeczność żydowska w Polsce, jak i duża polsko-żydowska diaspora w Ameryce, Izraelu i innych krajach nadal zmagają się ze swoimi relacjami z Polską i Polakami. Podobnie, w ciągu ostatnich trzydziestu lat Polacy coraz bardziej uświadamiali sobie, jak spleciona jest polska historia i historia Żydów w Polsce.
01.07.2022 - 20:00 / Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.

Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady - otwarcie wystawy w muzeum w Markowej

Na stronie od 2022-06-24

1 lipca 2022 r.

31. FKŻ: „LUDZKIE WYBORY I ZACHOWANIA W OBLICZU ZAGŁADY” (PL/EN)

Okres II wojny światowej, w tym zagłada europejskich Żydów, dostarcza wielu przykładów postaw zwykłych ludzi wobec zła. Dzięki analizie tej historii, poruszane są kwestie moralne i etyczne związane z postawami i działaniami ludzi w obliczu Holokaustu.
01.07.2022 - 15:00 / Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18 | Live: FB Żydowskiego Muzeum Galicja.

Dyrektor generalny American Jewish Committee (AJC) David Harris był gościem "Faktów po Faktach" TVN24

Na stronie od 2022-06-23

22 czerwca 2022 r.

Dyrektor American Jewish Committee (AJC) David Harris o stosunkach pomiędzy Polską a Izraelem

Jako Żyd czuję się dzisiaj bezpieczniejszy w Warszawie niż w wielu innych, różnych, dużych europejskich miastach - powiedział w "Faktach po Faktach" dyrektor American Jewish Committee (AJC) David Harris, mówiąc o stosunkach pomiędzy Polską a Izraelem. Odniósł się również do zgrzytów między obu krajami w sprawie formuły wycieczek izraelskiej młodzieży.
Cywiński: Dialog w sprawie izraelskich wycieczek trwa od 20 lat. Sposób mówienia o bolesnych sprawach się zbliżył

Były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Shutterstock

Na stronie od 2022-06-23

17 czerwca 2022 r.

Izrael odwołuje wycieczki edukacyjne uczniów do Polski

"Nie mogą nam mówić, czego mamy uczyć izraelskie dzieci"
Izrael odwołał wyjazdy edukacyjne do Polski dla tysięcy uczniów szkół średnich zaplanowane na tegoroczne lato. Twierdzi, że polski rząd próbuje kontrolować program nauczania izraelskich dzieci o Holokauście. Wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał, że dotychczasowa formuła wyjazdów do Polski zorganizowanych grup młodzieży izraelskiej wymaga zmian.

20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy

Na stronie od 2022-06-20

20 czerwca 2022 r.

20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy

Świętujemy odwagę, siłę i odporność milionów ludzi zmuszonych do ucieczki przed konfliktami, przemocą, łamaniem praw człowieka i prześladowaniem oraz potwierdzamy ich prawo do ochrony i odbudowy życia Z godnością, kimkolwiek są i skądkolwiek pochodzą, Zawsze. 20 czerwca został wybrany dla upamiętnienia podpisania Konwencji o statusie uchodźców przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Patriarcha Wszechrusi Cyryl i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na uroczystości inaugurującej działalność Głównej Katedry Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Kubince w obwodzie moskiewsk

Na stronie od 2022-06-20

14 czerwca 2022 r.

Cerkiew rozłamana

Siergiej Czapnin: Cerkiew dostawała od państwa nie tylko brudne pieniądze, ale po prostu zapłatę za krew. Patriarcha Cyryl ma na swoich rękach krew niewinnych ofiar tej wojny i zmyć tej krwi nie będzie już w stanie.

Rossin Center - logo

Na stronie od 2022-06-20

30 czerwca 2004 r.

Rossing Center for Education and Dialogue in Jerusalem

Some of you may recognize the name of our flagship programme: JCJCR: The Jerusalem Center for Jewish-Christian Relations, out of which Rossing has grown. The Rossing Center is an affiliate of ICCJ, and as such we are your fellow member organization in the Holy Land.

Anna Bikont

Na stronie od 2022-06-19

28 czerwca 2022 r.

31. FKŻ: CENA MILCZENIA

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

Konstanty Gebert

Na stronie od 2022-06-19

30 czerwca 2022 r.

31. FKŻ: LUDOBÓJCA JAKO CZŁOWIEK MORALNY (PL/EN)

Gebert pokazuje ich podobieństwa z lepiej znanymi ludobójstwami: Zagładą, wymordowaniem Ormian czy Tutsich. Stawia tezę, ze ludobójcy nie powodują się przyjemnością z cudzego cierpienia, lecz prometejską wizją lepszego świata, jaki po ludobójstwie ma nastać.

"Zapisz jako..." - program zapisywania pamiątek życia żydowskiego na ziemiach polskich

Na stronie od 2022-06-19

19 czerwca 2022 r.

Program "Zapisz jako..." Żydowskiego Instytutu Historycznego

Żydowski Instytut Historyczny: Często jedynie stare fotografie przypominają, że w danym mieście lub miasteczku żyła społeczność żydowska. Zapraszamy do udziału w programie „Zapisz jako…” Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, w ramach którego poszukujemy zdjęć, dokumentów, pocztówek będących śladami żydowskiej przeszłości.

O Korczaku inaczej - seminarium on-line - plakat

Na stronie od 2022-06-19

22 czerwca 2022 r.

O Korczaku inaczej

spotkanie z dr hab. Martą Rakoczy, która opowie o Januszu Korczaku jako filozofie kultury. Początek wydarzenia online 22 czerwca o 19:00.

Jacek Leociak

Na stronie od 2022-06-19

2 lipca 2022 r.

31. FKŻ: ZAPIS DOŚWIADCZENIA ZAGŁADY I „PERSPEKTYWA JUTRA” (PL/EN)

W tym kontekście rozważam pewne fragmenty wybranych świadectw Zagłady pisanych tam i wtedy. Szukam w tych zapisach czegoś, co można określić „perspektywą jutra”. Zastanawiam się, jak w czasie wyniszczenia Żydów, ogołoconym z przeszłości i przyszłości, zatopionym w otchłani ekstremalnego teraz, objawić się może horyzont „jutra”, rozumianego zarówno dosłownie — jako dzień następny, jak i metaforycznie — jako dalsza lub bliższa przyszłość. Jacek Leociak.