Kronika Wydarzeń Bieżących

Jewish Odesa

Na stronie od 2024-11-21

25/11/2024 r.

Jewish Odesa: Negotiating Identities and Traditions in Contemporary Ukraine

Institute for Polish-Jewish Studies, the UCL Institute of Jewish Studies and UCL Anthropology with generous support from Sandra and Nathan Kahn.:
Join us for an event with Marina Sapritsky-Nahum, who will examine the complex and evolving identities of Jewish communities in Ukraine’s historic port city of Odesa as they navigate cultural and religious revival, historical continuity, and the profound changes brought on by the Russian invasion. Drawing on extensive fieldwork, Marina Sapritsky-Nahum will offer an in-depth exploration of how Jewish Odesans are redefining their sense of belonging in contemporary Ukraine.

Bella Szwarcman-Czarnota

Na stronie od 2024-11-21

26/11/2024 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: Zwodnicze żony wykład z cyklu „Kobiety w Torze“

Niektóre z biblijnych kobiet określane są mianem podstępnych, zwodniczych. Manipulują i oszukują, pragnąc zrealizować jakiś zbożny cel czy uczynić zadość przykazaniu. Tłumaczą sobie to często dobrem najbliższych czy ludu, nawet nie zawsze własnego. Kiedy ich postępowanie bywa oceniane jako naganne, a kiedy jako chwalebne? Jak oceniana jest Rebeka, Tamar czy córki Lota, a jak Jael czy Rachela? A jak oceniane są podobne uczynki, jeśli dokonują ich mężczyźni?
Bohaterkami najbliższego spotkania będą: Rachela, córki Lota, Jael.

Na stronie od 2024-11-18

21/11/2024 r.

Jak zmienił się świat po 7 października 2023?

7 października upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

Na stronie od 2024-11-17

17/11/2024 r.

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

Krystyna Budnicka (Hena Kuczer) zaskakuje energią i humorem. W książce „Ocalałam” opowiedziała ks. Grzegorzowi Michalczykowi i Rafałowi Kotomskiemu swoją historię. Trudno uwierzyć, że ma za sobą koszmar getta, dziewięć miesięcy ukrywania się w bunkrze, ucieczkę przez kanały, utratę całej rodziny. Przez wiele lat nie chciała mówić o swoich doświadczeniach. Nie znaczy to, że zapomniała. Jak sama podkreśla, dystans do tragicznych wydarzeń, jakich była świadkiem, pomógł jej przetrwać i uporać się z wojenną traumą.

Akademia Zimowa ŻIH 2024 - plakat

Na stronie od 2024-11-17

07/12/2024 r.

Akademia Zimowa ŻIH 2024

Akademii Zimowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma! Akademia odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2024 r. Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 25 listopada. Wydarzenie jest bezpłatne, zapewniamy noclegi i obiady w trakcie trwania Akademii.
Akademia skierowana jest do nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a także zainteresowanych tematyką ich losu w czasie na przestrzeni wieków.

Dwudziesty piąty numer „Miasteczka Poznań”

Na stronie od 2024-11-17

17/11/2024 r.

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań

Dwudziesty piąty numer „Miasteczka Poznań”
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zostało założone jesienią 2009 r. Do celów statutowych Stowarzyszenia należą: przywracanie, upamiętnianie i utrwalanie pamięci o dziedzictwie kultury żydowskiej, praca na rzecz dialogu polsko-izraelskiego, realizacja projektów wielokulturowych na rzecz wspólnego dziedzictwa polsko-niemiecko-żydowskiego, działania edukacyjne i wydawnicze. Od 21 lat Stowarzyszenie wydaje pismo społeczno-kulturalne Miasteczko Poznań.

Obchody 86. rocznicy Nocy Kryształowej w Gdańsku, fot. Muzeum Gdańska

Na stronie od 2024-11-13

09/11/2024 r.

Marsz Tolerancji w Gdańsku w 86. rocznicę nocy kryształowej

Marsz Tolerancji, warsztaty edukacyjne dla uczniów, wykład poświęcony kulturze żydowskiej i koncert zaplanowano we wtorek (12 listopada) w Gdańsku w ramach obchodów 86. rocznicy nocy kryształowej.
11 i 12 listopada 1938 roku w Gdańsku, kilka dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści brutalnie zaatakowali swoich żydowskich sąsiadów. "W 86. rocznicę tych wydarzeń, na terenie dawnego Wolnego Miasta Gdańska, ofiary nazistowskiej przemocy zostaną upamiętnione poprzez muzykę, literaturę oraz warsztaty i spotkania z gdańską młodzieżą"

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

Na stronie od 2024-11-08

08/11/2024 r.

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

Zakończyły się obrady Jury XI edycji konkursu im. Majera Bałabana. W tym roku na konkurs zgłoszono 19 prac doktorskich i 23 magisterskie. Przy ich ocenie Jury brało pod uwagę dobór i wykorzystanie materiałów źródłowych, nowatorskie ujęcie tematu, merytoryczną wartość pracy oraz poprawność wywodu naukowego.

Litografia „Taniec chasydów” Herszela Danielewicza ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Na stronie od 2024-11-08

12/11/2024 r.

„Wędrówki pieśni. O muzyce chasydów”

Podczas wykładu dr Agnieszka Jeż z Żydowskiego Instytutu Historycznego opowie m.in. o zjawisku chasydyzmu w Polsce, jego podstawowych założeniach i reprezentacjach w kulturze. Omówi rolę muzyki w życiu tej społeczności, przypisywane jej mistyczne znaczenie. Wyjaśni podstawowe pojęcia chasydzkiego muzycznego imaginarium.

In this image taken from video, pro-Palestinian supporters march

Na stronie od 2024-11-08

07/11/2024 r.

Pogrom w Amsterdamie

Wczoraj w Amsterdamie, przed meczem piki nożnej pomiędzy Ajaxem i Maccabi Tel Awiw muzułmańscy fanatycy zaatakowali zawodników i kibiców izraelskiej drużyny. Policyjna interwencja była spóźniona. Dziesięć osób jest rannych, trzy osoby zaginione. Na ulicach Amsterdamu widzieliśmy regularne polowanie na Żydów.
Nagrania krążące w mediach społecznościowych pokazują, jak kibice są bici, gonieni przez zbirów z nożami, uskakują przed jadącymi na nich samochodami. Jak dotąd aresztowano 57 osób.
Żydzi nadal są proszeni o nie wychodzenie na ulice.

Żydzi płoccy: życie – Zagłada – pamięć - plakat

Na stronie od 2024-11-07

07/11/2024 r.

Żydzi płoccy: życie – Zagłada – pamięć

Płock – dawna stolica Polski – jest jednym z najstarszych polskich miast. Zamieszkująca je społeczność żydowska również należy do najstarszych w kraju. Żydzi płoccy będą tematem kolejnego spotkania w ramach Czwartków na Tłomackiem.

Na stronie od 2024-11-07

07/11/2024 r.

Praying Together in Jerusalem

Thursday, November 7th. The gathering will be in two parts: early in the day, the Jerusalem Interfaith Forum, of which Praying Together is a member, will hold interfaith prayers for the success of the forthcoming olive harvest, on which so many Palestinians rely for their sustenance. This will be an in-person gathering

Frankizm: nowe spojrzenie. Na kanwie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga« - plakat

Na stronie od 2024-11-06

19/11/2024 r.

Frankizm: nowe spojrzenie. Na kanwie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga«

Dominujący w literaturze obraz frankizmu został ustalony jeszcze w XVIII wieku, a w wieku XIX przybrał postać „kanonu naukowego”, bezkrytycznie powielanego przez badaczy praktycznie do dzisiaj. Zamierzeniem prof. Jana Doktóra jest weryfikacja tego obrazu. Dotąd historia frankizmu przedstawiana była jako historia mesjańskiego uzurpatora i jego stronników.