Kronika Wydarzeń Bieżących

Interreligious Perspectives on Global Solidarity and Caring for the Other

Na stronie od 2021-07-05

1 sierpnia 2021 r.

Interreligious Perspectives on Global Solidarity and Caring for the Other

Elijah Interfaith Institute: The good news, however, is that a lovely global interfaith community is coming together around week 1 of the program. We encourage you to join us from August 1-August 5 for a unique interreligious learning opportunity

Na stronie od 2021-07-02

8 lipca 2021 r.

80 lat po Jedwabnem

Żydowski Instytut Historyczny
Spotkanie online z cyklu Czwartki na Tłomackiem. O pogromie w Jedwabnem dwa dni przed jego 80. rocznicą Monika Krawczyk, dyrektor ŻIH, porozmawia z prof. Andrzejem Żbikowskim (ŻIH), dr hab. Grzegorzem Berendtem (UG) i dr Zuzanną Bogumił (PAN). Początek wydarzenia 8 lipca o 18:00.

Tora jako....

Na stronie od 2021-07-02

2 lipca 2021 r.

Tora jako… Sześć spotkań poświęconych Torze

ŻIH: W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony Torze, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadził dr Arje Josef Krawczyk. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań są dostępne na kanale YouTube ŻIH.

Tona gruzu pod izraelską ambasadą w Warszawie

Na stronie od 2021-07-01

1 lipca 2021 r.

Tona gruzu pod izraelską ambasadą w Warszawie

Swoją akcją pochwalili się na Facebooku. Zamieścili zdjęcie i komentarz: "Żeby była jasność: nie należy im się nic, nawet cegiełka. Ale postanowiliśmy wyjść naprzeciw i dać całość roszczeń, o które mogliby zabiegać, wysypując tonę gruzu pod ambasadą Izraela. Troszkę przekroczyliśmy wartość tego, co zostało po wojnie, ale to nic - reszty nie trzeba. Oto wasze mienie!".
Stanowisko Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w sprawie wysypania gruzu przez Młodzież Wszechpolską przed Ambasadą Izraela w Warszawie

Makuch i Halevi

Na stronie od 2021-06-30

30 czerwca 2021 r.

Makuch and Halevi

"Yosi Klein Halevi zaprasza: oto moja rozmowa z moim kochanym Januszem Makuchem, wspaniałym twórcą i dyrektorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, najlepszego Festiwalu Kultury Żydowskiej na świecie. Ta głęboka, bardzo osobista rozmowa skupia się na Janusza motywacji: dlaczego nieżydowski Polak zdecydował się poświęcić swoje życie kulturze żydowskiej, co porusza go w judaizmie i Izraelu oraz dlaczego ten festiwal jest dla Janusza kadiszem (modlitwą – jak zauważa Janusz – która jest nie o śmierci, ale o życiu) za polskich Żydów."

Miesiecznik "Memroia" 45

Na stronie od 2021-06-30

30 czerwca 2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 45

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Pandemia

Na stronie od 2021-06-30

30 czerwca 2021 r.

Kościoły ewangelickie wobec pandemii – cz. 1

W marcu 2021 r. w Polsce podsumowaliśmy pierwszy rok pandemii COVID-19. To doświadczenie – jak wiadomo – nie ominęło życia kościelnego. Próbę refleksji nad tym, co pandemia znaczy z perspektywy Kościołów i jak wpływa na życie Kościołów ewangelickich w Europie, podjęła Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie. Mniej więcej na rocznicę europejskiego wybuchu pandemii ukazał się raport podsumowujący tę refleksję

Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2021-06-30

1 lipca 2021 r.

The Religious Mandate to do Good

Elijah Interfaith Institute, Jerusalem - Monthly Learning and Prayer session:
What is the religious mandate to do good? How do different religions provide a rationale and inspiration for doing good for the other, and consequently – how wide is the concept of “the other” conceived.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-06-29

27 czerwca 2021 r.

The ICCJ welcomes a new President and a new Executive Board

At their Annual General Meeting the ICCJ member organizations elected the ICCJ Executive Board for a tenure of the next three years.
During the 2021 Annual General Meeting of ICCJ's member organizations, held virtually on June 27, the outgoing ICCJ President Bo Sandahl announced the appointment of Phil Cunningham as ICCJ Honorary President.