Kronika Wydarzeń Bieżących

Auschwitz

Na stronie od 2025-01-27

26/01/2025 r.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: selekcji w Auschwitz bym nie przeszedł [WYWIAD]

Przed wejściem do komór gazowych były rozbieralnie. Esesmani mówili, że trzeba się spieszyć, bo wszystkich czeka ciepła zupa i gorąca herbata. Zdarzało się, że ludzie na te słowa klaskali. Wygłodniali, spragnieni. Oklaskiwali te grudki nadziei, które mieli w sobie — mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wykład: Belli Szwarcman Czarnoty "Kobiety skuteczne" z cyklu „Kobiety w Torze“

Na stronie od 2025-01-27

28/01/2025 r.

Wykład: Belli Szwarcman Czarnoty "Kobiety skuteczne" z cyklu „Kobiety w Torze“

W ubiegłym roku mówiliśmy o kobietach, które osiągały swoje cele podstępem, oszustwem, kłamstwem. Czasem czyniły to, by zrealizować jakąś zachciankę, niekiedy jednak w imię wyższych wartości. W najbliższym czasie zajmiemy się kobietami, które potrafiły osiągać cele bez uciekania się do wątpliwych sposobów. Były mądre, zdecydowane, odważne. Zdolne niekiedy do czynu zbrojnego, do objęcia przywództwa. Podczas pierwszego w tym roku spotkania porozmawiamy o prorokini Deborze o mądrej kobiecie z Tekoa, z Szunam i z Abel Beer Maaka.

fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

Na stronie od 2025-01-26

26/01/2025 r.

Inauguracja polskiego węzła EHRI-PL

Podczas uroczystości w Żydowskim Instytucie Historycznym i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 stycznia 2025 roku została zainaugurowana Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem – Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium – EHRI–ERIC). Data inauguracji struktury EHRI-PL nie jest przypadkowa – dzień później, 27 stycznia, obchodzona była 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Na stronie od 2025-01-26

24/01/2025 r.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Już po raz kolejny Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 24–27 stycznia 2025 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 20 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach DNI PAMIĘCI odbędą się koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem tego wydarzenia.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Na stronie od 2025-01-25

25/01/2025 r.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju".

W tym roku Chanuka i Boże Narodzenie razem. Na zdjęciu narodzenie Jezusa i chanikuja Źródło: Wikimedia Commons / Unsplash

Na stronie od 2025-01-24

22/01/2025 r.

Deklaracja Szesnastu: Oświadczenie, a zarazem apel

Do Rzeczy: Oświadczenie opublikowała grupa publicystów politycznych i historyków. Poniżej pełna treść ich stanowiska.
"W związku z pojawiającymi się coraz częściej próbami szerzenia wrogości w relacjach chrześcijańsko-żydowskich (czego przykładem może być akcja bilbordowa "Chanuka czy Boże Narodzenie") czujemy się w obowiązku przypomnieć parę podstawowych faktów religijnych i historycznych." (...)
"Na koniec prosimy, by nie traktować naszego oświadczenia jedynie jako prezentacji stanowiska. Jest ono apelem – do wszystkich, którym zależy na chrześcijańskim charakterze życia publicznego i na dobru wspólnym narodu; apelem o reakcję, o czynny sprzeciw wobec zachowań, postaw i opinii, które dewastują życie publiczne, kulturę katolicką i oszpecają wizerunek Ojczyzny".

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Na stronie od 2025-01-23

22/01/2025 r.

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

W środę, 22 stycznia 2025 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się uroczyste obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie zorganizowały Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa z Księgi Kapłańskiej: „Obwieśćcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).

Yossi Klein Halevi

Na stronie od 2025-01-23

24/12/2024 r.

Is anti-Zionism antisemitism? It doesn’t matter

While there is an obvious overlap between antisemitism and other forms of hatred against the “other,” Jew-hatred is unique. No other antipathy to any group has such deep historical roots, beginning in pagan Egypt and the Hellenistic world, where the Jewish refusal to acknowledge the divinity of kings was regarded as intolerable arrogance and monotheism as an affront to the “religious pluralism” of the gods. No other hatred is so adaptable to seemingly any ideology and circumstance.

Karnawał wenecki - Anna Wach

Na stronie od 2025-01-23

07/01/2025 r.

Karnawał u chrześcijan i Purim - "żydowski karnawał"

..."Zwyczaj świętowania karnawału zrodził się na gruncie chrześcijaństwa i jest mocno zakorzeniony w tradycji chrześcijańskiej. Sama nazwa – przynajmniej według jednej z interpretacji – oznacza tyle, co „pożegnanie z mięsem” (łacińskie caro – mięso i valere – żegnać)".
..."Purim stało się najradośniejszym świętem o charakterze powszechnego karnawału. Tego dnia wolno łamać nawet najsurowszy zakaz przebierania się mężczyzn w suknie, a kobiet w stroje mężczyzn, dzięki czemu tradycyjnie w Purim urządza się bale przebierańców, maskarady, na ulicach tworzą się rozbawione i roztańczone korowody, a w domach organizuje się hucznie obchodzone spotkania towarzyskie."

Ks. Manfred Deselaers: w odpowiedzi na bezmiar zła Auschwitz leży źródło nadziei „Antropologia nadziei”

Na stronie od 2025-01-23

23/01/2025 r.

Ks. Manfred Deselaers: w odpowiedzi na bezmiar zła Auschwitz leży źródło nadziei

„Antropologia nadziei”, związana z refleksją o Auschwitz, wykracza poza teologiczne rozważania i stanowi uniwersalne przesłanie o człowieku, o jego niezbywalnej godności – przekonuje ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który od 35 lat pracuje w Oświęcimiu, niemal od początku związany z tutejszym Centrum Dialogu i Modlitwy.

Yossi Klein Halevi

Na stronie od 2025-01-20

20/01/2025 r.

Yossi Klein Halevi: The ceasefire deal provides little relief for a bitter and divided Israel

Israel's hostage dilemma:
Here's the full text of my piece in the Globe and Mail:
The ceasefire deal provides little relief for a bitter and divided Israel
Yossi Klein Halevi
Special to The Globe and Mail
Yossi Klein Halevi is a senior fellow at the Shalom Hartman Institute in Jerusalem and author of Letters to My Palestinian Neighbour.

XXVIII Dzień Judaizmu w Poznaniu

Na stronie od 2025-01-19

17/01/2025 r.

XXVIII Dzień Judaizmu w Poznaniu

Nagroda Menora dialogu dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz uroczysty koncert na okoliczność 25- lecia jej istnienia, wystawy fotografii: Laury Makabresku oraz grupy „Ogniwa Światła” w Akademii Lubrańskiego, wspólna modlitwa na Wzgórzu św. Wojciecha, czytanie sceniczne w Teatrze Nowym, Salon Poezji w Teatrze Muzycznym oraz spotkania w Bibliotece Raczyńskich i w Zamku Królewskim – to wydarzenia na szlaku tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu

o. Wiesław Dawidowski OSA

Na stronie od 2025-01-18

18/01/2025 r.

Wiesław Dawidowski OSA: Rok święty przypominał o Bożej sprawiedliwości [ROZMOWA]

„Nadzieja zawieść nie może” – to tytuł i zarazem pierwsze słowa z bulli Papieża Franciszka, ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Na to wydarzenie, które rozpoczęło się w Wigilię 2024 roku, Watykan i Rzym przygotowywały się od miesięcy. Przed Jubileuszem wyremontowano wiele miejsc ważnych dla turystów i pielgrzymów. Tych – w ciągu całego roku świętego – ma przybyć co najmniej 32 miliony, a wśród nich wielu Polaków. Rok święty w Kościele po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 roku, ale jego źródła pochodzą z o wiele wcześniejszych czasów. Rok święty był bowiem obchodzony był również przez Żydów.

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską

Na stronie od 2025-01-17

21/01/2025 r.

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z s. Katarzyną Kowalską, teolożką, religioznawczynią, wiceprzewodniczącą zarządu ICC Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, która wygłosi wykład pt. „Czy dialog chrześcijańsko- żydowski jest potrzebny?”. Spotkanie w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędzie się 21 stycznia 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Szopena 23.

S. Katarzyna Kowalska

Na stronie od 2025-01-17

16/01/2025 r.

S. Katarzyna Kowalska: nie da się rozumieć Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm

„Nie da się poznawać i pogłębiać rozumienia misterium Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm. Jezus wcielił się w lud Izraela i nie był przecież chrześcijaninem” – mówi s. dr Katarzyna Kowalska NDS. W rozmowie z KAI teolożka i religioznawczyni opowiada o podstawach relacji chrześcijańsko-żydowskich, osobistym zaangażowaniu, stanie dialogu w Polsce i pokoju. „Uważam, że jako Polka, która urodziła się na Podkarpaciu, w niegdysiejszej krainie sztetli, mam obowiązek poznawać, kim byli moi żydowscy sąsiedzi, przywracać pamięć o nich, budować mosty zrozumienia i empatii oraz uczyć, że inna religia, kultura czy kolor skóry nie są zagrożeniem, ale ubogaceniem” – przekonuje.