Kronika Wydarzeń Bieżących

fot. ŻIH/Forum Pierwsza forma wygrodzenia dzielnicy, róg Chłodnej i Żelaznej, zima 1939/40 r.

Na stronie od 2023-04-11

11/04/2023 r.

Getto: dzielnica wykluczenia.

Uliczne walki w styczniu 1943 r. miały decydujące znaczenie dla zmiany nastrojów w getcie. Stało się oczywiste, że Niemcy prowadzą bezwzględną akcję eksterminacyjną wszystkich Żydów i nie wolno iść z nimi na żadne koncesje, nie wolno wierzyć ani jednemu niemieckiemu słowu. Styczniowa samoobrona przełamała barierę strachu przed Niemcami, przywróciła pozostałym w getcie Żydom poczucie podmiotowości i sprawczości. Przestali już być tylko bezbronnymi i bezradnymi ofiarami. Między styczniem a kwietniem 1943 r. getto przygotowywało się do stawienia Niemcom zbrojnego oporu. Źródło: Jacek Leociak, Polityka, POMOCNIK HISTORYCZNY, Powstanie w getcie warszawskim

Żydowska Polska Walcząca - wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego

Na stronie od 2023-04-11

15/03/2023 r.

ŻYDOWSKA POLSKA WALCZĄCA

Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”, „Żydowska Polska Walcząca”, na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydanie składa się z nowych tekstów o powstaniu, fundamentalnych tekstów archiwalnych „Tygodnika”, jak również unikatowych, niepublikowanych zdjęć dokumentalnych, odnalezionych niedawno, przedstawiających tamte dramatyczne wydarzenia.

Powstanie w getcie warszawskim 1943, Pomocnik Historyczny Polityki - okładka

Na stronie od 2023-04-11

11/04/2023 r.

Opór i Zagłada 1943

„Powstanie w getcie warszawskim 1943”
Przed 80 laty, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło pierwsze z warszawskich powstań – w getcie, w północnej dzielnicy miasta. Wyjątkowość tego zrywu – jak pisze prof. Andrzej Żbikowski – „leży nie w wymiarze zbrojnym starcia, takich w latach drugiej wojny było wiele, lecz w bezprecedensowym doświadczeniu jego tysięcy ofiar, w sposób bezwzględny zabijanych i palonych żywcem”. Ta wyjątkowość dotyczy także tego – zauważa historyk – że dotychczas wydarzeniu przyglądaliśmy się głównie z perspektywy sprawcy, któremu kazano zlikwidować getto. SS Brigadeführer Jürgen Stroop pozostawił raporty z działalności podległych mu oddziałów, sporządzane dzień po dniu. A na koniec dołączył album zdjęć dokumentujących dzieło.

Macewa z cmentarza w Serocku

Na stronie od 2023-04-11

23/04/2023 r.

Pamięć o Żydach w Serocku

Ruszyły prace na cmentarzu żydowskim w Serocku !
Wykonawca rozpoczął budowę schodów od strony Narwi. Potem będzie wykonany remont ogrodzenia i brama techniczna, zostaną oczyszczone ścieżki i, co najważniejsze, będzie wykonana instalacja z macew uprzednio podjętych ze wzgórza grodowego Barbarka i oczyszczonych.

Oneg Szabat - niewidzialny pomnik

Na stronie od 2023-04-11

13/04/2023 r.

Niewidzialny pomnik. Historia i design w służbie upamiętnienia

Dyskusja panelowa z udziałem projektantów upamiętnienia członków Grupy Oneg Szabat o idei powstania tego pomnika jako „kontr-monumentu”, który ukazuje profesje i wspólnotę członków i członkiń organizacji; niewidzialność i widzialność w polskich upamiętnieniach. Drugim wątkiem dyskusji będzie kontekst krytyki polskich upamiętnień; polityka pamięci historycznej oraz wzajemne relacje sztuki i architektury w upamiętnieniu.

Papież Franciszek

Na stronie od 2023-04-09

22/11/2024 r.

Papieskie orędzie „Urbi et orbi” | 9 kwietnia 2023

"Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli zdrowi i cało powrócić do swoich rodzin. Otwórz serca całej wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, począwszy od Syrii, która wciąż czeka na pokój. Wspieraj osoby dotknięte gwałtownym trzęsieniem ziemi w Turcji i w tejże Syrii. Módlmy się za tych, którzy stracili rodziny i przyjaciół oraz zostali bez dachu nad głową: oby otrzymali pocieszenie od Boga i pomoc od rodziny narodów."

Liliane Apotheker

Na stronie od 2023-04-05

05/04/2023 r.

ICCJ President's Greetings for Pesach and Easter 2023

This year again Passover and Easter are almost concomitant. That means that we can celebrate the gift of our feasts at the same time, rejoicing for ourselves and for others.
So, what will this year’s matza taste like? What “affliction“ will it designate? What freedom will we long for? The Hebrew word “Taam” connotates both taste and meaning.

Hag Pesach Sameach

Na stronie od 2023-04-03

05/04/2023 r.

Hag Pesach Sameach 5783!

Życzymy wszystkim Żydom, w tym naszym członkom i przyjaciołom świętowania Pesach w spokoju i zdrowiu! Z wiarą, że wyzwolimy się również od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem jest teraz ta wojna - zbrodnicza napaść i ludobójcza praktyka wojska rosyjskiego w Ukrainie. Hag Pesach Sameach!

Andrei Rublow - Pusty grób (fragment)

Na stronie od 2023-04-03

09/04/2023 r.

Wielkanoc. Błogosławionej Paschy 2023!

Na Święta Wielkiej Nocy Wszystkim, w tym naszym chrześcijańskim członkom i przyjaciołom składamy Życzenia Świąteczne. Życzymy również i nie tylko wyzwolenia od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem jest teraz ta wojna - zbrodnicza napaść i ludobójcza praktyka wojska rosyjskiego w Ukrainie.

Błogosławieństwo (Get this image on: iStock | License details Creator: D-Keine  |  Credit: Getty Images/iStockphoto Copyright: Ivan Bliznetsov)

Na stronie od 2023-04-03

22/11/2024 r.

Błogosławionej Paschy 2023! Hag Pesach Sameach 5783!

Gdy u chrześcijan: Wielkanoc - Pascha - Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień z Triduum Paschalnym i Rezurekcja w obrządkach zachodnich już, a w obrządkach wschodnich Welki Tydzień tydzień później, Żydzi obchodzą Pesach: od wieczora 5 do wieczora 13 kwietnia.
Nasze życzenie kierujemy do Nas Wszystkich. Błogosławionej Paschy! Hag Pesach Sameach!

Jewish-Christian Relation

Na stronie od 2023-04-02

01/04/2023 r.

Understanding Jesus means understanding Judaism

In 2021, the Deutsche Bibel Gesellschaft published Das Neue Testament - jüdisch Erklärt,[1] the German translation of The Jewish Annotated New Testament, 2d edition (Oxford University Press, 2017), which I co-edited with Marc Z. Brettler. We Jews who wrote the annotations and the essays for the English edition could only have done so because of the welcome we received from Christians.