Kronika Wydarzeń Bieżących

pomoc na granicy

Na stronie od 2022-02-04

17/02/2022 r.

Żydowskie ABC: Kochać bliźniego. Każdego?

Do rozmowy zaproszono polskich liderów-duchownych judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, sygnatariuszy listu do Prezydenta RP w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśnią, dlaczego ten apel jest dla nich ważny, i co zrobić żeby zmienić postrzeganie "Obcego" w Polsce. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Na stronie od 2022-02-04

10/02/2022 r.

Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć - spotkanie

Kim są Żydzi bałkańscy? Kim są Sefardyjczycy? Czym jest język ladino? Jak wygląda dyskusja o odpowiedzialności za Zagładę Żydów na Bałkanach? Jak dziś traktowane jest dziedzictwo żydowskie w regionie?
Spotkanie online w ramach cyklu Czwartki na Tłomackiem. Prof. Jolanta Sujecka, dr Katarzyna Taczyńska i dr Agnieszka August-Zarębska porozmawiają o kulturze, języku i losach Żydów na Bałkanach. Początek wydarzenia 10 lutego o 18:00.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Na stronie od 2022-02-04

09/02/2022 r.

Gaon Wileński i jego Wilno – między faktami a legendami - wykład online

Wykład prof. dr Jurgity Šiaučiūnaitė-Verbickienė z wydziału historii Uniwersytetu Wileńskiego, która przedstawi legendy dotyczące Gaona z Wilna i społeczność Żydów litewskich, wśród której żył. Początek wydarzenia online 9 lutego o 18:00.
Wykład poruszy kwestie wcześniej w historiografii niewyjaśniane: kim byli sąsiedzi Gaona Wileńskiego? Gdzie i w jakim środowisku żył? Czy najbardziej znane legendy o Gaonie dokładnie oddają rzeczywistość, w której żył?

Tomasz Terlikowski, wrzesień 2019. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Na stronie od 2022-02-03

02/02/2022 r.

Wydawało mi się, że duszpasterstwo musi dokonywać się przez ciskanie kamieniami zasad

Droga, o jakiej mówię, wymaga zawieszenia przedwczesnych sądów, rezygnacji z odpowiedzi, które już mamy, a które wydają nam się niepodważalne. Nie jest to droga prosta, wiąże się ona z ryzykiem wywrócenia do góry nogami wszystkich naszych osobistych poglądów i przekonań i nieczęsto wchodzi się na nią z własnej woli. Niekiedy trzeba się wycofać ze swoich tez, przeprosić za użyte sformułowania lub zrezygnować z wygodnego zakorzenienia w ideologicznych schematach.

Na stronie od 2022-02-03

03/02/2022 r.

„Ocalali. Żydzi polscy po Zagładzie” - spotkanie z autorką i tłumaczką książki

Spotkanie z dr Audrey Kichelewski, autorką książki „Ocalali. Żydzi polscy po Zagładzie”, opublikowanej przez Wydawnictwo ŻIH, oraz tłumaczką książki Katarzyną Marczewską. Rozmowę online poprowadzi dr Ewa Koźmińska-Frejlak z Działu Naukowego ŻIH. Początek wydarzenia w ramach „Czwartku na Tłomackiem” 3 lutego o 18:00. Transmisja na żywo z możliwością zadawania pytań na Facebooku.

JCRelations - logo

Na stronie od 2022-02-02

01/02/2022 r.

JCRelations: new articles - february edition

Including:
- Lydia O’Kane: Holocaust Remembrance Day: 'Dialogue creates connection and understanding'. Report
- Devin Watkins: Pope: ‘Never repeat unspeakable cruelty of Holocaust’. Report
- Fight Antisemitism, Protect Jewish Life: Declaration on the 80th Anniversary of the Wannsee Conference. Statement
- Aaron J. Koller: Jewish Theological Responses to the Holocaust. Book review

Janusz Poniewierski

Na stronie od 2022-02-01

01/02/2022 r.

Dwa katolicyzmy

Wypłukiwaniu z polskiego katolicyzmu ducha Kazania na Górze na rzecz obrony tradycji narodowej i cywilizacji chrześcijańskiej mniej lub bardziej biernie poddaje się spora część Kościoła w Polsce.

Miesięcznik "Memoria" nr 52 - stron tytułowa, fragment

Na stronie od 2022-02-01

01/02/2022 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 52

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
REFLEKSJA NAD NASZĄ WŁASNĄ OBOJĘTNOŚCIĄ. OBCHODY 77. ROCZNICY WYZWOLENIA AUSCHWITZ

31 Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie - zapowiedź

Na stronie od 2022-02-01

24/06/2022 r.

31. Festiwal Kultury Żydowskiej dedykowany wodzie: 24. VI - 3. VII 2022

Festiwal jest naszą osobistą opowieścią o historii, wierze, dniu dzisiejszym i nadziejach na przyszłość, którą wiążemy z przestrzeganiem wartości wpisanych w religijną i świecką kulturę Żydów. Rozpisana na cztery żywioły stworzenia ukazuje jej życiodajne źródła, z których rodzi się pasja naszych opowieści. Festiwal wyzwala się spod władzy historycznych dogmatów, kulturowych stereotypów, wyblakłych klisz zakłamujących polsko – żydowską historię. Jest drogowskazem, nie drogą. Tę każdy musi znaleźć dla siebie.

Upamiętnienie masowych grobów na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej

Na stronie od 2022-01-30

30/01/2022 r.

Upamiętnienie masowych grobów na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej

W ostatnim tygodniu stycznia 2022 r. na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej dobiegły końca prace nad upamiętnieniem Żydów zmarłych lub zamordowanych na ulicach getta warszawskiego i pochowanych w jednym z największych grobów masowych w Europie.

The Elijah Interfaith  Institute - logo

Na stronie od 2022-01-28

03/02/2022 r.

Praying Together in Jerusalem

Followed by prayers from Jerusalem, including special prayers for peace for Ukraine.