Yossi Nitzan: Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę

80. ROCZNICA ZAGŁADY/MARSZ PAMIĘCI I MODLITWY 2022/OTWOCK

Yossi Nitzan (Józef Panicman), Otwock, 19 sierpnia 2022. Fot. Aldona Piekarska

Yossi Nitzan (Józef Panicman), Otwock, 19 sierpnia 2022. Fot. Aldona Piekarska

Źródło: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock

POLECAMY AUTORSKĄ STRONĘ SEBASTIANA RAKOWSKIEGO O HISTORII ŻYDÓW OTWOCKICH

Jako małe 5-letnie dziecko widziałem żołnierzy niemieckich, bardzo się bałem i uciekłem do domu. Wystąpienie podczas marszu pamięci i modlitwy w Otwocku, 19 sierpnia 2022 r.

Drodzy mieszkańcy Otwocka, przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele różnych wyznań, drodzy goście, przedstawicielu ambasady Izraela w Polsce!

Zebraliśmy się tutaj, aby upamiętnić 80. rocznicę „likwidacji” getta otwockiego. Chciałbym podziękować Wam w imieniu Żydów pochodzących z Otwocka, którzy mieszkają w Izraelu, za obchodzenie tej rocznicy każdego roku.

Ja stoję tutaj w imieniu kilkunastu tysięcy obywateli żydowskich Otwocka i Karczewa, którzy zostali zabici.

Pamiętam, że jako małe 5-letnie dziecko [w 1939 r. – przyp. red.] widziałem z daleka żołnierzy niemieckich, bardzo się bałem i uciekłem do domu. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

Pamiętam, jak niemieckie samoloty bombardowały Otwock, te straszne syreny i mój strach. Uciekłem do lasu i czekałem, aż to się skończy. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

Pragnę serdecznie podziękować panu Nosowskiemu, panu Rakowskiemu i jego drogiej mamusi Jagodzie i tym wszystkim, którzy pomogli zorganizować ten marsz pamięci i modlitwy. Dziękuję wszystkim, którzy się tu teraz znajdują.

Za wasz wkład w coroczną organizację marszu pamięci i modlitwy życzymy Wam błogosławieństwa Bożego, zdrowia i dobrego długiego życia.

Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą kontynuować tę tradycję.