David Harris - laureat tytułu Człowiek Pojednania 2021 Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

David Harris

David Harris, a lifelong Jewish activist, has led American Jewish Committee (AJC), which has been described by the New York Times as the “dean of American Jewish organizations,” since 1990. He was referred to by the late Israeli President Shimon Peres as the “foreign minister of the Jewish people.”

Spotkanie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, na którym wręczony zostanie tytuł Człowiek Pojednania p. Davidowi Harrisowi z Nowego Jorku.

 • w poniedziałek, 25 kwietnia 2022, o godz. 18:00
 • w Arkadach Kubickiego, pl. Zamkowy 4, Warszawa

Jest on dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee, osobą bardzo zasłużoną dla poprawiania relacji żydowskiej diaspory z Polską i Kościołami.

Spotkanie, w trakcie którego wystąpi laureat, odbędzie się w całości po angielsku.

Zapraszamy członków PRChŻ, sympatyków Rady oraz wszystkich zainteresowanych.

Więcej:
Tytuł honorowy Człowiek Pojednania

Laudacja, którą wygłosi Zbigniew Nosowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

David Harris

David Harris jest od trzydziestu lat dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee (AJC), jednej z najważniejszych, największych i najaktywniejszych organizacji żydowskich w Ameryce.

Wielką wagę przywiązywał zawsze do spraw międzynarodowych i międzywyznaniowych, w tym do relacji z Polską i Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami. Wszystko, co AJC robiło w tych wymiarach, było za jego aprobatą, a często z jego inicjatywy.

Czytaj wiecej:

 • David Harris, Polska i Żydzi: czy jesteśmy współautorami historii? (2 Luty 2021).
  "Kiedy przeczytałem o powołaniu na stanowisko wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego, który twierdzi, że Żydzi mają zbyt dużo władzy, wzdrygnąłem się. Gdy dowiedziałem się, jakie są wyniki sondażu CBOS, przeprowadzonego przez naukowców z cenionego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, z którego to sondażu wynika, że w opinii co piątego respondenta dobrze się stało, że II wojna światowa doprowadziła do zmniejszenia liczby Żydów w Polsce, nawet jeśli większość się z tym nie zgadza - znowu zadrżałem."
 • An Interfaith, International Example of the Art of Dialogue: AJC’s virtual Annual Forum (20/06/2020)
 • David Harris, Jako przyjaciele musimy sobie poradzić 18/02/2019
  David Harris, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC), wydał oświadczenie, w którym komentuje p/2019-02-david-harris-oswiadczenieolsko-izraelski kryzys dyplomatyczny po kontrowersyjnych wypowiedziach premiera Benjamina Netanjahu ( o kolaboracji Polaków z Niemcami w czasie Holokaustu) i pełniącego obowiązki szefa MSZ IsraelaKatza (o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki).
 • How Auschwitz Has United Muslims and Jews (28/01/2020 )
  Mohammad Al-Issa, secretary-general of the Muslim World League visits Auschwitz with David Harris, CEO of the American Jewish Committee, on Jan. 23, 2020.
 • David Harris: Żydzi będą w Europie, póki Europa będzie przestrzegać swoich wartości (31/03/2017)
  "Może to sprawa żydowskiego dziedzictwa. Choć nie tylko, bo widzę np., że dwa narody, Żydzi i Polacy, mają ze sobą więcej wspólnego, niż im się wydaje. „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, siedem słów, które wszyscy Żydzi rozumieją doskonale, bo to bardzo polska i bardzo żydowska idea. Żaden Duńczyk ani Brazylijczyk tego nie pojmie tak głęboko jak my. Może Ukraińcy, bo ich hymn zaczyna się podobnie. Nie zginęliśmy, póki choć jeden żyje – dla Żydów nie ma nic bardziej oczywistego. To przekonanie wspólne dla was i dla nas, że jest w naszym byciu na tym świecie jakiś wyższy cel, humanistyczna wola trwania."

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisław Krajewski współpracował z AJC wiele lat po 1989. Wówczas miały miejsce takie inicjatywy, jak wizyty żydowskich wykładowców w seminariach duchownych (w związku z tym tytuł Człowieka Pojednania otrzymał ich organizator rabin James Rudin z AJC), mocne poparcie AJC dla wstąpienia Polski do NATO (co wcale nie było oczywiste dla amerykańskich polityków, a Harris przekonywał ich na Capitolu), wielokrotne wizyty Davida Harrisa i delegacji AJC w Polsce, połączone ze spotkaniami politycznymi na najwyższych szczeblu, budowa upamiętnienia w Bełżcu.

W ostatnich latach dzięki staraniom Davida Harrisa działa w Warszawie biuro AJC na Wschodnią i Centralną Europę (funkcję dyrektora sprawuje Sebastian Rejak). Dzięki temu w styczniu 2021 została powołana zainspirowana przez Davida Harrisa (który zainicjował podobne działania w USA) polska grupa wieloreligijna o nazwie „Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku”. Wśród kilkunastu członków (reprezentujących wyznania chrześcijańskie, islam i judaizm) są współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Zbigniew Nosowski i Stanisław Krajewski.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku wydała kilka oświadczeń, potencjał jest znacznie większy. W obecnych ciężkich czasach taka grupa może okazać się czymś istotnym.

David Harris jest bardzo aktywny, bywa określany jako swego rodzaju „minister spraw zagranicznych żydowskiej diaspory”. Liczne są jego wypowiedzi w kwestiach międzynarodowych, dotyczących USA, Izraela, Europy; kilka zostało opublikowanych po polsku. David Harris zawsze wykazuje umiarkowanie, chęć dialogu, zrozumienie dla kontekstu historycznego.

Oświadczenia Wspólnoty Sumienia - Koalicji Wzajemnego Szacunku: