Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

Marsz Pamięci 2025 - plakat

22/07/2025 r.

Marsz Pamięci 2025

Po raz czternasty wspólnie upamiętnimy ofiary Wielkiej Akcji eksterminacyjnej ludności warszawskiego getta, przeprowadzonej przez nazistów.

Call for Papers: Confronting Holocaust Distortion Online

10/08/2025 r.

Global Education Outreach Program

Call for Papers: Confronting Holocaust Distortion Online

Program GEOP finansuje międzynarodowe, interdyscyplinarne konferencje naukowe i warsztaty, szkoły letnie, webinary, wykłady otwarte i publikacje. Program jest skierowany do naukowców w różnych stadiach kariery oraz przedstawicieli różnych dziedzin, w tym historii, nauk politycznych, literatury, historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filozofii, religii, socjologii, antropologii i prawa.

XII Zjazd Gnieźnieński we wrześniu 2025

11/09/2025 r.

Odwaga pokoju. XII Zjazd Gnieźnieński we wrześniu 2025

Pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”, w dniach 11-14 września 2025 roku odbywać się będzie XII Zjazd Gnieźnieński. Wydarzenie zapowiedziane zostało podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 października w sekretariacie KEP w Warszawie. Członkowie Komitetu Organizacyjnego zjazdu wyjaśnili, że spotkanie będzie miało charakter warsztatowy i współtworzone będzie przez uczestników. W te działania i wspólny namysł nad pokojem w Europie włączyć się można już teraz – poprzez platformę [gniezno1000.pl.](https://www.gniezno1000.pl/).

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB) - logo

25/10/2025 r.

Konferencja biblijna - o Księdze Rodzaju opowie w cyklu trzech wykładów prof. dr hab. Marcin Majewski

Chcecie posłuchać cyklu trzech wykładów o Księdze Rodzaju, które wygłosi znakomity polski biblista prof. dr hab. Marcin Majewski? Zapraszamy na konferencję, którą organizujemy w Warszawie 25 października 2025 roku. W kwietniu uruchomimy zapisy, ale już teraz wpiszcie sobie tę datę do kalendarza i zaglądajcie na nasz profil FB, aby poznawać szczegóły wydarzenia i nie przegapić zapisów.Konferencja biblijna, otwarta także dla osób, które nie są słuchaczami SIB.

Kard. Grzegorz Ryś

28/11/2025 r.

Kard. Ryś: rocznice „Nostra aetate” i wizyty Jana Pawła II w synagodze okazją do refleksji nad dialogiem chrześcijańsko-żydowskim

Kard. Grzegorz Ryś podczas 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Katowicach przedstawił biskupom propozycje obchodów dwóch ważnych rocznic w kontekście dialogu katolicko-żydowskiego: 60. rocznicy ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate” (1965) oraz 40. rocznicy historycznej wizyty św. Jana Pawła II w rzymskiej synagodze (1986). Reklama

„Święte arcydzieło. Zwój Tory jako przedmiot i symbol” I wystawa czasowa

11/01/2026 r.

„Święte arcydzieło. Zwój Tory jako przedmiot i symbol” I wystawa czasowa

6 czerwca 2025 - 11 stycznia 2026

Bohaterem ekspozycji jest zwój Tory (inaczej: rodał) – najważniejszy przedmiot kultowy judaizmu. Jego hebrajska nazwa to: *Sefer Tora**, czyli „Księga Tory”. „Tora” oznacza tu pięć pierwszych ksiąg Biblii hebrajskiej (Tanachu) objawionych Mojżeszowi przez Boga na Synaju, tych samych dla Żydów i chrześcijan. Rodał jest nawiniętym na dwa drążki skórzanym zwojem z ręcznie spisanym na nim oryginalnym hebrajskim tekstem Pięcioksięgu.