Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

Bassam Aramin – Palestyńczyk i Rami Elhanan – Izraelczyk. Połączyła ich strata.

08/10/2024 r.

Centrum Dobrej Rozmowy. Bassam Aramin – Palestyńczyk i Rami Elhanan – Izraelczyk. Połączyła ich strata.

Bassam Aramin – Palestyńczyk i Rami Elhanan – Izraelczyk. Połączyła ich strata. 10-letnia córka Bassama, Abir, została zabita przez izraelskiego strażnika granicznego przed jej szkołą. 14-letnia córka Ramiego, Smadar, została zabita przez palestyńskich zamachowców-samobójców w centrum Jerozolimy. Obaj współtworzyli Parents Circle – krąg rodziców, którzy stracili swoje dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Bella Szwarcman-Czarnota,

25/10/2024 r.

Prestiżowa nagroda za przekład książki dla Belli Szwarcman-Czarnoty

Bella Szwarcman-Czarnota, tłumaczka tomu opowiadań „Wylej swój gniew” Lameda Szapiry, wydanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie, zdobyła prestiżową nagrodę magazynu „Literatura na świecie”. Otrzymała ją za najlepszy przekład na język polski w kategorii prozatorskiej.

Paweł Sawicki, Ewa Teleżyńska-Sawicka, fot. Maciej Jaźwiecki

28/10/2024 r.

Nagroda POLIN

Wśród finalistów są członkowie Rady Ewa Teleżyńska i Paweł Sawicki. Wykonują ogromną pracę na rzecz Pamięć Treblinki - Memory of Treblinka i stworzyli doskonałą aplikację.

Konkurs im. Majera Bałabana 2024 - ogłoszenie

08/11/2024 r.

Konkurs im. Majera Bałabana 2024

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma ogłasza jedenastą edycję organizowanego co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Termin nadsyłania zgłoszeń to 15 lipca 2024 r.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 8 listopada 2024 r. na stronie internetowej ŻIH.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"  - plakat

16/12/2024 r.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Myzeum POLIN: 17 maja 2024 – 16 grudnia 2024
Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami.
Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.