Kronika Wydarzeń Bieżących

Praying Together in Jerusalem

Na stronie od 2020-09-04

3 września 2020 r.

Praying Together in Jerusalem

The Elijah Interfaith Institute and Praying Together in Jerusalem invite you to a unique interfaith prayer and teaching meeting. Our theme is "Messages and Prayers for Healing and Peace from Jerusalem".

Weekendowa Akademia Letnia Żydowskiego Instytutu Historycznego 26–27 września 2020 roku. Edycja na poziomie podstawowym odbywa się w ramach Programu Oneg Szabat.

Na stronie od 2020-09-04

26 września 2020 r.

ŻIH - trwa rejestracja na Akademię Letnią 2020

Weekendowa Akademia Letnia Żydowskiego Instytutu Historycznego 26–27 września 2020 roku. Edycja na poziomie podstawowym odbywa się w ramach Programu Oneg Szabat.

Miesięcznik Memoria Nr 35

Na stronie od 2020-08-31

31 sierpnia 2020 r.

Miesięcznik Memoria Nr 35

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Festiwal Kultury Żydowskiej - plakat

Na stronie od 2020-08-31

31 sierpnia 2020 r.

Warszawa Singera - wydarzenia

Festiwal Warszawa Singera był jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Bogaty i różnorodny program obejmował: jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literaturę, sztuki wizualne, historię i tradycje Żydów, Polski oraz Warszawy.
W tym roku Warszawa Singera dostępny był dla odbiorców kultury na całym świecie. Koncerty, spektakle i spotkania autorskie, również online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem! Festiwał sięgał po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia.

Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-30

30 sierpnia 2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Ki tece)

Pod koniec tego fragmentu Tory jest werset następujący: „Nie poniosą śmierci ojcowie za dzieci, ani dzieci śmierci za ojców; każdy za występek swój śmierć poniesie” (Pwt 24,16). Dosłownie rzecz biorąc, chodzi o przestępstwa zagrożone najwyższą karą (której zresztą prawo żydowskie w praktyce nie stosuje od bardzo dawna), ale ta zasada odpowiedzialności indywidualnej jest znacznie ogólniejsza.

Auschwitz - brama

Na stronie od 2020-08-30

30 sierpnia 2020 r.

E-learning - Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym. Jednak osoby, które nie mogą odwiedzić byłego obozu Auschwitz, mają możliwość zapoznania się z jego historią dzięki edukacji prowadzonej przez Internet. Natomiast dla osób, które odwiedziły już to miejsce, zdalny dostęp do materiałów edukacyjnych pomoże w pogłębieniu wiedzy zdobytej podczas wizyty. E-learning może być wykorzystywany także jako pomoc w przygotowaniu do odwiedzin Miejsca Pamięci.

Macewa Miriam córki Eliakima

Na stronie od 2020-08-28

30 sierpnia 2020 r.

Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Anielinie

30 sierpnia 2020 roku zapraszamy do Anielina - na cmentarzu żydowskim odbędzie się akcja wolontariacka, podczas której uporządkujemy teren cmentarza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.oo od wprowadzenia o historii tego miejsca. Organizatorzy zapewniają narzędzia i rękawiczki. Mężczyźni proszeni są o nakrycie głowy

Koncert w ramach projektu „Otwock - wspólnota kultur - Psalmy Dawida”  - plakat

Na stronie od 2020-08-28

30 sierpnia 2020 r.

Otwock - wspólnota kultur - Psalmy Dawidowe

To będzie wyjątkowe wydarzenie podkreślające elementy żydowskiej i chrześcijańskiej kultury Otwocka. W koncercie pod kierownictwem artystycznym Marcina Pospieszalskiego zostaną wykonane utwory bazujące na tekstach Psalmów Dawidowych. Koncert odbędzie się w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim 30.08 o godz. 19:00, będzie również transmitowany na kanale youtube MOKTiS.

Komentarz do Listu do Rzymian

Na stronie od 2020-08-25

9 sierpnia 2020 r.

Homilia wygłoszona 9 sierpnia br. w gdańskim kościele św. Jana przez ks. Eligiusza Piotrowskiego

Komentarz do Listu do Rzymian.
"Święty Paweł przypomina nam dzisiaj prawdę, że chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu.(...) gdyby nie judaizm nie byłoby chrześcijaństwa. (...) Paweł nam przypomina, że ani Obietnice ani Przymierze nie zostały zabrane ani cofnięte i, że Żydzi są dziedzicami tych wszystkich Bożych Obietnic. Tym bardziej dokuczliwe staje się ciągle powtarzane pytanie o antysemityzm...."

seminarium ”Nauczanie o dziedzictwie żydowskim w twojej szkole. Cmentarze żydowskie w edukacji”

Na stronie od 2020-08-25

25 sierpnia 2020 r.

Janowskie Stowarzyszenie Ławeczka Dialogu

W dniach 23-24 sierpnia 2020 przedstawicielka naszego Stowarzyszenia wzięła udział w seminarium ”Nauczanie o dziedzictwie żydowskim w twojej szkole. Cmentarze żydowskie w edukacji” zorganizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja, Centropa oraz ESJF European Jewish Cemeteries Initiative. W programie znalazły się wykłady na temat historii Żydów na ziemiach polskich, żydowskich cmentarzy oraz symboli i epitafiów nagrobnych.

Ewa Demarczyk

Na stronie od 2020-08-25

20 sierpnia 2020 r.

Ewa Demarczyk (1941- 2020)

Porównywano ją do Juliette Greco, Edith Piaf, jej interpretacje stawiano obok kunsztu Jacquesa Brela, ale przecież każdy z tych punktów mówi o wiele mniej niż to, co kryje się za sztuką tej wybitnej artystki.

Festiwalu Kultury Żydowskiej - plakat.  ŻIH - Spotkanie online wokół pierwszego polskiego przekładu dziennika Chaima Arona Kapłana „Megila życia” z tłumaczką Blanką Górecką oraz edytorką Just

Na stronie od 2020-08-25

23 sierpnia 2020 r.

Megila życia Chaima Arona Kapłana – spotkanie z tłumaczką

Spotkanie online wokół pierwszego polskiego przekładu dziennika Chaima Arona Kapłana „Megila życia” z tłumaczką Blanką Górecką oraz edytorką Justyną Majewską. Rozmowę o książce poprowadziła dr Zofia Trębacz.
Spotkanie odbyło się 23 sierpnia 2020 w ramach XVII Festiwal Warszawa Singera.

Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń - plakat festiwalu.

Na stronie od 2020-08-25

23 sierpnia 2020 r.

Festiwal Warszawa Singera w Żydowskim Instytucie Historycznym

Właśnie trwa 17. Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń. Zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas spotkaniach online..

Festiwal Warszawa Singera - plakat

Na stronie od 2020-08-25

29 sierpnia 2020 r.

Czego Nachman z Bracławia mógł nauczyć się od Beethovena?

Żydzi mówiący w jidysz ukochali Beethovena bardziej niż innych kompozytorów zachodnioeuropejskich. Dla nich reprezentował umiłowanie wolności, swobodę kreacji artystycznej, niezależność ducha. W XX wieku był więc bohaterem wielu opowiadań dla dzieci i dorosłych, a Oda do radości jest śpiewana do dziś przez amatorskie chóry żydowskie w Ameryce do słów klasyka literatury żydowskiej – Pereca. Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - Austiackie Forum Kultury (z transmisją on-line)