Oświadczenie

Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Tragiczne dzieje Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w okupowanej Polsce są dla Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ważną częścią tła dialogu, w który jesteśmy zaangażowani. Chcemy pamiętać o wszelkich aspektach owych czasów. Dlatego z satysfakcją i uznaniem obserwujemy dokonania polskiej szkoły badania tej tragedii, a zwłaszcza zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, kierowany przez prof. Barbarę Engelking. Gratulujemy jej niezmiernie zaszczytnych wyróżnień akademickich, jakimi są doktoraty honoris causa przyznane przez uniwersytety w Tel Awiwie i Jerozolimie.  

Uważamy ponadto, że badania naukowe, upamiętnienia i edukacja, dotyczące tych kwestii, nie powinny być wykorzystywane w aktualnych sporach partyjnych, a zwłaszcza używane do atakowania i prób dyskredytacji oponentów politycznych. Wierzymy, że podobnie myślą wszystkie rzetelne autorytety życia publicznego w Polsce.  

Apelujemy do instytucji religijnych, które chcą wpływać na wartości i moralność Polaków. Zadaniem liderów religijnych jest uczenie człowieczeństwa i przypominanie o nieprzekraczalnych granicach sporów politycznych. Milczenie zbyt często staje się przyzwoleniem.  

W imieniu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Współprzewodniczący:
s. dr Katarzyna Kowalska NDS
prof. Stanisław Krajewski

Czytaj więcej: