Kronika Wydarzeń Bieżących

The Elijah Interfaith Institte

Na stronie od 2023-12-11

14/12/2023 r.

The Friends Across Faiths Initiative and Praying Together in Jerusalem

Swami belongs to the Ramakrishna order and is the head of the Vedanta Society of New York. He is one of the most popular online teachers, with millions of views online of his teachings in the spirit of Vedanta and the vision of the Ramakrishna order.

fot. Gidon Pico/Pixabay

Na stronie od 2023-12-08

07/12/2023 r.

Oświadczenie Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Grudniowy czas, kiedy Żydzi rozpoczynają świętowanie Chanuki, a chrześcijanie poprzez Adwent przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, to dobry moment, by z jednej strony wyrazić wsparcie dla tych spośród nas, którzy spotykają się z jakąkolwiek formą agresji, a z drugiej – by samemu dokonać rachunku sumienia, czy nie przyłożyliśmy do tego ręki.

JCRelations

Na stronie od 2023-12-07

05/12/2023 r.

JCRelations.net: December edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.
Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.

Zoom na Forum: Powojenne emigracje

Na stronie od 2023-12-07

07/12/2023 r.

Zoom na Forum: Powojenne emigracje polskich Żydów do Izraela

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Zoom na Forum” przyjrzymy się zagadnieniu powojennych emigracji polskich Żydów do Izraela. Jak była charakterystyka, skala i główne powody ich wyjazdów? Jakie trudności napotykali w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych? Którędy wiodła droga z Polski do Izraela i na jaką pomoc mogli liczyć polscy Żydzi? Na te oraz wiele innych pytań odpowie nasza gościni dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistka z zakresu historii Żydów polskich po 1945 roku.

MARIUSZ SOKOŁOWSKI. FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Na stronie od 2023-12-07

09/12/2023 r.

Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Autor publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Współtwórca Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczyciel angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości. Od ponad 10 lat członek sieci Forum Dialogu i uczestnik programu "Ambasadorzy Muzeum POLIN".

Franciszek na konsystorzu 2 października 2023 r. Fot. Mazur / cbcew.org.uk

Na stronie od 2023-12-06

06/12/2023 r.

Czy papież Franciszek zmienia doktrynę?

10 lipca 2023 r. pięciu kardynałów – Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun – skierowało do papieża tzw. dubia, czyli wątpliwości dotyczące jego wypowiedzi i działań. Franciszek odpowiedział, a kardynałowie – nieusatysfakcjonowani tą reakcją – 21 sierpnia opublikowali krytyczny komentarz i ponowili swoje dubia, tyle że w nieco zmienionej formie. 2 października kardynałowie wystosowali powiadomienie skierowane do wiernych. Następnego dnia Franciszek publicznie im odpowiedział

The Elijah Interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-05

07/12/2023 r.

Praying Together in Jerusalem

This Thursday night, 7th December, the Jewish festival of Chanukah begins. It is the Festival of Lights and so our international interfaith panel will discuss the pertinent topic: "Bringing Light into Darkness."
Join us in-person at the Conservative Centre, on Agron Street, or join us on Zoom.

Szczęśliwej Chanuki

Na stronie od 2023-12-04

07/12/2023 r.

U Żydów Chanuka - początek o zmierzchu 7 XII 2023, do zmierzchu 15 XII

Nadchodzące święto: Chanuka - 24 Kislew - 2 Tewet 5783 (07-15.12.2023).
Czy Chanuka zdarzyła się wiele lat temu? Czy może dzieje się teraz? Czy był kiedyś czas żeby się nie działa? Opowieść o małej świeczce odganiającej potwora przeraźliwej ciemności jest ciągle żywa wewnątrz każdego z nas, i w świecie otaczającym nas.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“ - baner

Na stronie od 2023-12-04

05/12/2023 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: „Kobiety w Torze“

Ostatnie już spotkanie z cyklu Ojcowie i córki” poświęcimy Córze Syjon (Bat Syjon), która stanowi personifikację Jerozolimy, Syjonu czy Judei. Jak żadna z córek, dysponuje głosem – w księgach prorockich, Psalmach czy Lamentacjach. W odróżnieniu od Izraela, jako „żony Boga” , przywoływanej jako „wiarołomna”, Córa Syjon nie budzi gniewu, lecz współczucie. Jest opuszczona, podobnie jak Tamar, córka Dawida.

The Elijah Interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-03

03/12/2023 r.

Peta Pellach and Rabbi Alon Goshen-Gottstein: Present Situation in Israel/Gaza

Both Peta and Alon have contributed to reflections on the war through their respective blogs on Times of Israel. As promised during our most recent weekly meeting, here are relevant links.
Written shortly after the breakout of war, this post considers what possible spiritual meaning the events of October 7th might have and how to approach them in line with classical Jewish approaches to theodicy.

The Elijah interfaith Institute logo

Na stronie od 2023-12-03

03/12/2023 r.

The Elijah Interfaith Institute: Wisdom Newsletter November

Jewish-Hindu Dialogue with Swami Sarvapriyananda
Covenant and World Religions finalist of Sacks Book Prize
Blog Posts Relating to Present Situation in Israel/Gaza
Praying Together in Jerusalem: The Dignity of the Human Person

Nagroda im. Ks. Tischnera - Dymna i Gebert

Na stronie od 2023-12-01

30/11/2023 r.

Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera

W czwartek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Od 2022 roku wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: "za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera" oraz "za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'".

Miesięcznik Memoria 74 (11.30.2023)

Na stronie od 2023-11-30

30/11/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 74 (11/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, których nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2023-11-28

03/12/2023 r.

Oczekujemy Mesjasza - Żydzi i chrześcijanie. U chrześcijan obrządków wschodnich trwa Post Filipowy a 3. grudnia rzymscy katolicy i protestanci wchodzą w Adwent

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz w Kościołach obrządków wschodnich trwa już Post Filipowy, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu i grekokatolików. Rozpoczęty w różnych terminach, coraz częściej, a w Ukrainie od bieżącego roku powszechnie, od 15 października, żeby obchodzić Boże Narodzenie po 40 dniach 25 grudnia razem z katolikami i protestantami. Ci zaś zaczynają za kilka dni Adwent, w tym roku 3 grudnia w niedzielę, jako pierwszą z czterech przed tym świętem.
, U ktolików podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.