Kronika Wydarzeń Bieżących

Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-31

28 grudnia 2020 r.

Umiera na naszych oczach pewna forma funkcjonowania Kościoła w Polsce. Ale koniec epoki to nie koniec świata

Ostatnio sporo mówię i pisuję o nadziei bez optymizmu. Minęły (bezpowrotnie?) czasy, gdy byłem niepoprawnym optymistą. Skończyła się też epoka nadziei łatwo znajdującej uzasadnienie. Nastał czas szukania nadziei wbrew nadziei.
Nie, to nie jest pesymizm. Ani zniechęcenie. Jeśli już, to efekt smutku i rozgoryczenia, że w Polsce mamy właściwie do czynienia z sekularyzacją na własne życzenie – z samosekularyzacją. Tak wcale nie musiało być. Nie wpadliśmy przecież w jakieś dziejowe wiry, które zaowocowały sekularyzacją. Na drogę szybkiej dechrystianizacji nasz Kościół wkroczył zbiorowo z własnej nieprzymuszonej woli, właściwie świadomie.

ICCJ President's Greetings for 2021

Na stronie od 2020-12-31

31 grudnia 2020 r.

ICCJ President's Greetings for 2021

Leaving the year 2020 will be a relief to many! What the first year of the new decennium did offer us was something unexpected; still, something which shouldn’t totally surprised us. Viruses come and go. The Covid-19 is contagious and fatal. It very soon spread around the globe and became a pandemic in the full meaning of the word.

Fragment okładki „Chiduszu" 10/2020. Autorka: Katarzyna Modzelewska

Na stronie od 2020-12-30

28 grudnia 2020 r.

„Chidusz” 10/2020: Żydowska samonienawiść i miłość do chrześcijaństwa

Na okładce biały niedźwiedź, bohater jidyszowego opowiadania Arna Mejzla z 1927 roku, którego pierwsze tłumaczenie na język polski publikujemy w grudniowym numerze. W tym „Chiduszu” amerykański talmudysta Daniel Boyarin rozprawia się ze swoją miłością do chrześcijaństwa, a Jacqueline Rose, brytyjska badaczka literatury, dekonstruuje mit żydowskiej samonienawiści. Ora Dresner opowiada o dawnych mieszkańcach najbardziej literackiej wrocławskiej willi, w której swoją siedzibę będzie miała Fundacja Olgi Tokarczuk.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2020-12-28

28 grudnia 2020 r.

Matuzalem w spódnicy

Serach, córka Asera, syna praojca Jakuba, pojawia się w szczelnie wypełnionych męskimi potomkami biblijnych genealogiach dwukrotnie. Raz przy okazji przenosin dzieci Izraela do Egiptu ­ (Rdz 46, 17), drugi raz – jakieś czterysta lat później – w spisie ludności przeprowadzonym na równinach Moabu (Lb 26, 46; tu Biblia Tysiąclecia nazywa ją „Sarach”, nie uwzględniając, że to forma pauzalna na końcu frazy). Poza tym Biblia Hebrajska o niej milczy, dając pole do popisu licznym midraszom.

Andriej Rublow - Ikona Narodzenia Pańskiego

Na stronie od 2020-12-23

24 grudnia 2020 r.

Życzenia na święta Bożego Narodzenia

Wszystkim chrześcijańskim członkom oraz sympatykom i przyjaciołom Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz chrześcijanom odwiedzającym naszą stronę internetową życzymy spokojnych, udanych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego i zdrowego roku 2021.
Wiesław Dawidowski OSA. Fot. Więź

Na stronie od 2020-12-23

24 grudnia 2019 r.

Potrzeba nam, chrześcijanom, spotkać się z wyznawcami różnych religii oraz niewierzącymi i wspólnie zapytać: co dalej z tym światem? – mówi ojciec Wiesław Dawidowski.

Wiesław Dawidowski OSA: Niedawno pewien nigeryjski ksiądz zapytał mnie, czy Polska potrzebuje katechizacji czy ewangelizacji? Odpowiedziałem, że ani tego, ani tego. Kościół w Polsce potrzebuje radykalnej zmiany mentalności samych duchownych. Od ich nawrócenia będzie zależała przyszłość katolicyzmu w naszym kraju. Nie wystarczą zmiany strukturalno-prawne albo wymiana generacyjna.

Małka Najmark 1920 - 1945, ostatnia Żydówka z Kurowa tu spoczywa

Na stronie od 2020-12-23

11 grudnia 2020 r.

Miłość w czasie Zagłady

"...Na milczenie nie trzeba się było zresztą umawiać. Życie zaczynało się od nowa i to, co było w czasie wojny, a nawet to, co o niej przypominało, traciło na znaczeniu. Więcej, funkcjonalny wymóg kooperacji czynił pamięć wojny dysfunkcjonalnym elementem lokalnego systemu społecznego – żeby móc razem we wsi żyć, wiele spraw trzeba było schować głęboko w pamięci..." prof. Antoni Sułek, "Więź" grudzień 2020.

Mężczyzna modlący się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Fot. Asim Bharwani / CC BY-NC-ND 2.0

Na stronie od 2020-12-23

23 grudnia 2020 r.

Nie chcę plastikowego kubka

Marcin Gutowski: Jesteś Polakiem, urodziłeś się i wychowałeś w Polsce, dopiero kilka lat temu zdecydowałeś się przejść na judaizm i zamieszkać w ultraortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy w jednym z izraelskich miast. Czujesz już, że to Twoje miejsce?

Cmentarz żydowski w Brzesku

Na stronie od 2020-12-23

13 czerwca 2021 r.

Miejsca

Zabrania się przenoszenia zmarłych i kości ich z miejsca, w którym spoczywają. - Talmud Jerozolimski Moed Katan 2:4
אין מפנין את המת ואת העצמות
תלמוד ירושלמי מועד קטן פרק ב הלכה ד

Jak chrześcijańskiemu dziennikarzowi udało się wejść w świat ortodoksyjnych Żydów? Z Marcinem Gutowskim porozmawia Katarzyna Jabłońska.

Na stronie od 2020-12-22

23 grudnia 2020 r.

Chasydyzm, czyli jak być dobrym człowiekiem

Jak chrześcijańskiemu dziennikarzowi udało się wejść w świat ortodoksyjnych Żydów? Z Marcinem Gutowskim porozmawia Katarzyna Jabłońska.

Еврейские герои

Na stronie od 2020-12-22

29 grudnia 2020 r.

Проект Еврейские герои

Мы исследуем биографии неизвестных героев — евреев, которые сопротивлялись нацистскому и советскому режимам.