Kronika Wydarzeń Bieżących

prof, Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-24

23/08/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Szoftim)

Termin „sprawiedliwość” nie oddaje w pełni hebrajskiego „cedek”. Wedle tego samego rabina Sacksa wśród odcieni znaczenio¬wych słowa cedek są: sprawiedliwość, miłosierdzie, prawość, uczciwość, bezstronność, niewinność. Chodziłoby więc o dążenie do sprawiedliwości w sposób zgodny z tymi określeniami. Coś takiego pojawiło się w pierwotnej „Solidarności” i naznaczyło polską pokojową rewolucję w 1989 r. Działo się to wbrew poglądom wyrażonym np. przez pewnego znanego pisarza, że do zwieńczenia rewolucji zabrakło wieszania komuchów na latarniach… Niestety to najlepsze dziedzictwo „Solidarności” zostało w dużej mierze zaprzepaszczone. Oby Białorusinom udało się lepiej. Wygrają na tym oni i my wszyscy.

Elijah is happy to announce the release by Cascade Books of Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein. You have been following the Coronaspection pr

Na stronie od 2020-08-24

24/08/2020 r.

Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein.

Elijah is happy to announce the release by Cascade Books of Coronaspection: World Religious Leaders Reflect on COVID-19 by Alon Goshen-Gottstein. You have been following the Coronaspection project over the past few months. We have had hundreds of thousands of views and responses and a reach of millions.

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia / AP Photo)

Na stronie od 2020-08-23

22/08/2020 r.

Papież: nie wolno używać imienia Boga do terroryzowania ludzi

„Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu” – napisał Papież Franciszek w tweecie na Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym. Został on ustanowiony przez ONZ w 2019 roku.

78. rocznica zagłady kieleckiego getta - obchody, plakat

Na stronie od 2020-08-21

20/08/2020 r.

78. rocznica zagłady kieleckiego getta

Obecny świat wcale nie jest lepszy od dawnego. Do dzisiaj nie brakuje głosów, że trzeba zniszczyć tych, którzy nie pasują do czyichś wyobrażeń – mówił wczoraj w Kielcach Bogdan Białek. – Powinno zapalić się nam wielkie czerwone światło, gdy słyszymy, że jakieś grupy społeczne nie są ludźmi – zaznaczył Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Na stronie od 2020-08-21

19/08/2020 r.

78 lat temu w cieniu zagłady Żydów Warszawy

Co roku powtarzamy w Otwocku, że żaden dzień nie zmienił historii naszego miasta tak bardzo jak środa, 19 sierpnia 1942 r. – mówił wczoraj Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, na rozpoczęcie marszu pamięci i modlitwy w 78. rocznicę zagłady getta.

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"  - plakat

Na stronie od 2020-08-19

22/08/2020 r.

Warszawa Singera

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" - jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy. Spektakle oraz koncerty prezentowane będą w Teatrze Kwadrat, Synagodze im. Nożyków, Centrum Kultury Łowicka oraz Hard Rock Cafe.

Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-16

16/08/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Ree)

(...) Tym ciekawsze jest zobaczenie, jak jedzenie mięsa jest ujmowane w Torze. Otóż w trakcie wędrówki do Ziemi Obiecanej jedzenie mięsa jest nierozerwalnie związane z rytuałami ofiarniczymi. Wyraża to wiarę, że zwierzęta są żywymi istotami, stworzonymi przez Stwórcę, musimy więc wyrazić świadomość tego w sposób rytualny, a krew, traktowaną jako siedlisko czy symbol życia, musimy zwrócić ziemi. - z komentarza Stanisława Krajewskiego do Tory

Znicz

Na stronie od 2020-08-14

16/08/2020 r.

Forum Dialogu - Pamięć

„Nieobecna Rodzina”, dwudniowe wydarzenie z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim, odbędzie się w dniach 16 i 17 sierpnia. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury, zapraszają mieszkańców

„Judaizm i synagoga” - seminarium zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Na stronie od 2020-08-14

09/08/2020 r.

Judaizm i synagoga

W niedzielę 9 sierpnia 2020 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie odbyło się seminarium „Judaizm i synagoga” zorganizowane w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu wzięło udział 18 nauczycielek i nauczycieli z całej Polski.

78. rocznica Zagłady mszańskich Żydów - plakat

Na stronie od 2020-08-14

19/08/2020 r.

78. rocznica Zagłady mszańskich Żydów

W Mszanie Dolnej w tym roku obchody rocznicy Zagłady we współpracy z władzami miasta, co bardzo nas cieszy, ale bez udziału harcerzy, gdyż "awansowaliśmy" do żółtej strefy covidowej. Ale będzie wreszcie tablica w miejscu po synagodze oraz Dąb Pamięci z tablicą upamiętniającą naszych zapomnianych Sprawiedliwych: Stefanię i Józefa Wacławików - nasze dwie ostatnie inicjatywy

Kazimierz Sosnkowski, rysunek Leopolda Gottlieba z czasów wspólnej służby w Legionach Polskich, 1915 r. (fragment)  /  Muzuem Narodowe w Krakowie

Na stronie od 2020-08-14

13/08/2020 r.

Internowanie w Jabłonnie i sytuacja Żydów w okresie bitwy warszawskiej

Podczas wojny polsko-bolszewickiej stosunki polsko-żydowskie jeszcze raz stały się napięte. Mało znanym epizodem bitwy warszawskiej jest internowanie żołnierzy i oficerów pochodzenia żydowskiego w Jabłonnie, do którego doszło po 16 sierpnia 1920 roku z rozkazu generała Kazimierza Sosnkowskiego.

Elijah Interfaith Summer School 2020

Na stronie od 2020-08-14

11/08/2020 r.

Elijah Interfaith Summer School 2020 - Open Day

The Elijah Interfaith Summer School and Interreligious Leadership Seminar, 2020, is drawing to a close. It's been such a wonderful experience that we are eager to share more of it with our broader community. We have therefore decided to make the penultimate day open to our community.

Graffito, photographer: Adam Niescioruk

Na stronie od 2020-08-13

08/08/2020 r.

Spiritual and Theological Reflections on Life with the Coronavirus

It will surprise no one that ICCJ’s Theology Committee, being an international grouping, tends to meet virtually. At one level, then, the turmoil of all our human responses to the arrival of the Coronavirus might – with a large dose of good fortune - have had little impact upon our specific common work.

First Things - fragment logo

Na stronie od 2020-08-12

12/08/2020 r.

The Gospel and the Natural Law

From: First Things

by Andrew Walker -associate professor of Christian ethics at the Southern Baptist Theological Seminary.

In the Baptist church of my childhood, we often sang the hymn “He Paid a Debt He Did Not Owe”:

He paid a debt he did not owe
I owed a debt I could not pay
I needed someone to wash my sins away
And now I sing a brand new song
Amazing Grace all day long
Christ Jesus paid a debt that I could never pay

At the time, I was unaware that I was bearing witness to a truth about the natural law: My conscience told me that things were not as they ought to be—that I “owed a debt I cou...