Kronika Wydarzeń Bieżących

Modlitwa wzajemna Żydów, chrześcijan i muzułmanów podczas VI Zjazdu Gnieźnieńskiego „Europa dialogu”, 17 września 2005 r. Fot. Jan Brykczyński

Na stronie od 2022-09-14

13/09/2022 r.

Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata

W przededniu spotkania międzyreligijnego w Kazachstanie (14.09.2022) grupa intelektualistów z różnych krajów świata wystosowała apel zatytułowany „Religie – nadzieja dla chwiejącego się świata”. Powstał on z inicjatywy trzech osób: czeskiego socjologa i teologa ks. Tomáša Halíka, niemieckiej polityczki Annette Schavan (była ministrem edukacji i ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej) oraz austriackiego teologa pastoralnego i religioznawcy Paula M. Zulehnera.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2022-09-14

22/02/2021 r.

Wspólnota Sumienia

Koalicja Wzajemnego Szacunku
Inicjatywa ta nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, / autor: Fratria

Na stronie od 2022-09-11

06/09/2022 r.

Dialog polsko - żydowski. Konferencja naukowa w sieradzkim klasztorze

Obserwując to, co dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie, w Chinach czy w innych regionach świata, być może mamy teraz najgorszy czas dla wyznawców chrześcijaństwa. W związku z tym, naszym obowiązkiem, jako żydów, którzy doskonale wiedzą, czym jest niewola, jest bycie w świecie rzecznikami chrześcijan.
Dialog jest podstawowym ludzkim doświadczeniem budującym relacje, tworzącym wspólnotę. W związku z tym rozmowa zawsze jest potrzebna. Bez niej nie mogę zrozumieć drugiego człowieka, nie mogę go poznać
— powiedział Michael Schudrich naczelny rabin Polski, podsumowując konferencję.

Ks. Tomáš Halík podczas odbierania Nagrody im. ks. Tischnera, listopad 2021. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2022-09-06

05/09/2022 r.

Ks. Halík: Kościół potrzebuje zmiany większej niż zmiany instytucjonalne

Dla czeskiego teologa ks. Tomáša Halíka obecny kryzys Kościoła otwiera szansę na nowe formy chrześcijaństwa. „Nie da się obejść konieczności nowej reformy, nawet przy ryzyku, że ci, dla których ta reforma byłaby zbyt radykalna, opuszczą Kościół” – powiedział w wywiadzie dla austriackiego dziennika „Kleine Zeitung”. „Tylko cierpliwy wysiłek dialogu mógłby złagodzić to niebezpieczeństwo” – dodał.

Bp Georg Baetzing i Dr Katrin Brockmoeller wygłaszają kazanie dialogowane podczas Dni Katolików - fot. East News

Na stronie od 2022-09-06

05/09/2022 r.

Kościół przyszłości

"Pewien kardynał powiedział mi: „Próbowaliśmy już wszystkiego, nic nie ,brpomaga. Ludzie nie chcą słuchać naszego przesłania”. Pomyślałem sobie od razu: „Powinieneś podać się do dymisji”. Ja wierzę, że chrześcijaństwo jest atrakcyjne i że takie pozostanie."
Z Hansem Joasem rozmawia Michał Jędrzejek WRZESIEŃ 2022

David Harris

Na stronie od 2022-09-06

02/09/2022 r.

David Harris: Kto jeśli nie my, Polska i Żydzi, mamy być w takich czasach strażnikiem prawdy? ("Plus Minus" 2.9.2002)

Kilka dni temu ze swoją ostatnią oficjalną wizytą w Polsce przebywał Dyrektor Wykonawczy American Jewish Committee (AJC), David Harris. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" opublikowanym w ostatnim numerze "Plusa Minusa" Harris mówi o perspektywach dla relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, o Rosji, Ukrainie i relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi. To ważne, historyczne przesłanie człowieka, który zapisał wiele kart w historii społeczności żydowskiej, USA i Polski. Zachęcamy do lektury.
Zespół AJC Central Europe

Jesteśmy zbawieni przez Mądrość

Na stronie od 2022-09-05

04/09/2022 r.

Jesteśmy zbawieni przez Mądrość

Tak właśnie Bóg prowadził Abrahama i patriarchów, Mojżesza, proroków i mędrców. Objawiał im mądrość niezwykłą, która nie jest „czymś”, lecz „kimś”, trwając w tajemniczej jedności ze Stwórcą. Komentarz do czytań niedzielnych ks. Grzegorza Michalczyka.

Viktor Frankl, 1965. Fot. Franz Vesely / Wikimedia Commons

Na stronie od 2022-09-02

02/09/2022 r.

„Człowiek nie jest stworzony do szczęścia, ale do sensu”. 25 lat temu zmarł Viktor Frankl

Jeśli życie ma w ogóle sens, to cierpienie również musi mieć sens – ta świadomość towarzyszyła Viktorowi Franklowi w samym środku piekła Auschwitz. Powiedzenie życiu „tak” stało się jedną z jego zasad. Dla wiedeńskiego psychiatry i twórcy logoterapii było jasne, że życie ma sens w każdych okolicznościach. Z jego ust brzmi to tym bardziej wiarygodnie: przeżył cztery obozy koncentracyjne. Zmarł w wieku 92 lat dokładnie 25 lat temu, 2 września 1997 roku.

Nansen Center for Peace and Dialogue - logo

Na stronie od 2022-09-02

02/09/2022 r.

Nansen Center for Peace and Dialogue

The center is implementing a variety of projects focused on dialogue, reconciliation in divided communities, transforming conflicts and peace building around the world.