Kronika Wydarzeń Bieżących

First Things - fragment logo

Na stronie od 2020-08-12

12/08/2020 r.

The Gospel and the Natural Law

From: First Things

by Andrew Walker -associate professor of Christian ethics at the Southern Baptist Theological Seminary.

In the Baptist church of my childhood, we often sang the hymn “He Paid a Debt He Did Not Owe”:

He paid a debt he did not owe
I owed a debt I could not pay
I needed someone to wash my sins away
And now I sing a brand new song
Amazing Grace all day long
Christ Jesus paid a debt that I could never pay

At the time, I was unaware that I was bearing witness to a truth about the natural law: My conscience told me that things were not as they ought to be—that I “owed a debt I cou...

prof. Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-09

09/08/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Ekew)

"... upieram się, że potrzebne są uzasadnienia i wzmocnienia postulatu opieki nad słabymi. Najlepiej funkcjonuje osadzenie w którejś z tradycji religijnych. Cytat z Tory, który przytoczyłem powyżej, dostarcza znakomitego przykładu. Przykładu nadal aktualnego." - komentarz Stanisława Krajewskiego

Czarna księga

Na stronie od 2020-08-08

08/08/2020 r.

Czarna księga

Pierwsze polskie wydanie jednego z najwcześniejszych dokumentów na temat zagłady Żydów w granicach ZSRR i w nazistowskich obozach na terenie okupowanej Polski.

Macewa spod jezdni w Leżajsku

Na stronie od 2020-08-07

06/08/2020 r.

Leżajsk - 80 lat chodzili i jeździli po macewach

Spodziewaliśmy się znaleźć ich kilka. Bo 19 lat temu podczas budowy ronda w centrum Leżajska także zostały odnalezione macewy. Ale takiej ilości nikt się nie spodziewał. Jest ich już ponad 150 i ciągle nie wszystkie zostały wyciągnięte – mówi Ewa Kędzierska, archeolożka nadzorująca prace na leżajskim rynku.

The Elijah Interfaith Institute - logo

Na stronie od 2020-08-07

06/08/2020 r.

The Impact of Coronavirus on Religious Identity and Concepts of Community

As part of our online summer school, we are holding a panel discussion with 3 distinguished religious scholars. We would like to extend the invitation to all who wish to attend. At the end of the session there will be an interfaith prayer streamed live from Jerusalem, with Muslim, Jewish, and Christian participants - The Elijah Interfaith Institute, Praying Together in Jerusalem

Na zdjęciu ks. Michał Jabłoński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, złożył kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta 19 kwietnia 2020 r. w rocznicę wybuchu powstania w getci

Na stronie od 2020-08-06

30/06/2020 r.

Pod wspólnym niebem (część 2)

Polska od wieków była wspólną ojczyzną chrześcijan i Żydów. W czasie drugiej wojny światowej dokonała się tutaj bezprecedensowa nazistowska Zagłada europejskich Żydów, zwana też Holokaustem lub Szoa. Doświadczenie to było impulsem do podjęcia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, który rozpoczął się w latach 80. (Ewa Joźwiak, doktor teologii ewangelickiej, redaktor naczelna JEDNOTY, działaczka ekumeniczna, członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów)

Elijah Interfaith Summer School and Interreligious Leadership Seminar.

Na stronie od 2020-08-06

02/08/2020 r.

Religion in Times of Crisis - film coverage

Elijah Interfaith Summer School and Interreligious Leadership Seminar.
For the first time in nearly 25 years (thanks to Coronavirus), the Elijah Summer School and Leadership Institute will be taking place on Zoom.

Kamień położony 100 metrów od stodoły, w której spalono Żydów, Jedwabne (fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta)

Na stronie od 2020-08-06

06/08/2020 r.

W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców

Rozmowa z Mirosławem Tryczykiem. Jesteśmy na etapie unikania tematu, ale to jest chyba charakterystyczne dla większości rodzin, których przeszłość jest obciążona strasznymi historiami, zbrodniami. Milczenie jest reakcją obronną, nie dziwi mnie. Myślę, że w końcu dojdzie do przesilenia, a na razie jest cisza - Mike Urbaniak. (Jest dziennikarzem kulturalnym "Wysokich Obcasów", weekendowego magazynu Gazeta.pl i felietonistą magazynu "Vogue".)

Pomoc dla Bejrutu

Na stronie od 2020-08-04

04/08/2020 r.

Pomoc dla Bejrutu

Na skutek potężnej eksplozji w Bejrucie naszej pilnej pomocy potrzebują tysiące rodzin. Biuro PCPM w Libanie rozpoczęło zbiórkę. Apelujemy o wpłaty.

Lektura

Na stronie od 2020-08-04

07/03/2017 r.

From socially motivated lay historians to lay censors: Epistemic conformity and defensive group identification

Abstract: This article examines why people cooperate with the silencing and censorship efforts of authorities that deprive them of historical knowledge. We analyze two motivational factors that account for people’s adherence to the “official” historical narrative and their willingness to serve as lay censors silencing and suppressing alternative historical narratives of the group. The first factor is epistemic conformity which is the motivation to believe in the veridicality of the consensual ingroup’s historical narrative. The second factor is a defensive form of identification with the group in glorifying and narcissistic ways. Polish and Israeli examples are discussed to illustrate societal backlash to historical discoveries that present the national ingroup in a negative manner.
Yechiel Klar - Tel Aviv University, Israel
Michał Bilewicz - University of Warsaw, Poland

Stanisław Krajewski w Tatrach

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Waetchanan)

W przykazaniu z naszego czytania chodzi więc o to, żeby nie wypróbowywać Boga, czyli nie stawiać warunków w rodzaju spełnienia naszych zapotrzebowań. To, co najwyższe, wymaga lojalności bezwarunkowej. Czy da się zinterpretować tę wskazówkę w sposób niekonfesyjny i, co więcej, niefideistyczny, czyli w oderwaniu od wiary typu religijnego? Czym byłby wówczas odpowiednik Boga? Otóż jedną z możliwości jest uznanie, że chodzi o najwyższe wartości, które wymagają lojalności. Ich obecność w naszym życiu społecznym jest w dużej mierze poza naszą kontrolą, a zarazem jest niezbędna do odczuwania głębszej satysfakcji.

Jankiel Wiernik/strona tytułowa relacji „Rok w Treblince”  /  Muzeum Treblinka/Wikipedia

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Widzieliśmy się już za wrotami tego piekła

Cieśla Jankiel Wiernik brał udział w powstaniu w obozie zagłady w Treblince 2 sierpnia 1943 r. Był jednym z niewielu więźniów, którym udało się przeżyć. Po dotarciu do Warszawy spisał swoje przeżycia, które w 1944 r. wydało polskie podziemie jako broszurę „Rok w Treblince”.

Lecture

Na stronie od 2020-08-02

02/08/2020 r.

Defending the “Good Name” of the Polish Nation

"Politics of History (Geschichtspolitik) has become a major catchword in the Polish public discourse since 2000, when the debate on the wartime murder of the Jews from the town of Jedwabne began. Since then a politicized culture of remembrance has developed in Poland, which is most visible in various new and internationally proclaimed historical museums."