Festiwal Kultury Żydowskiej, PROLOG 30 - Kulminacja

PROLOG 30. FKŻ

Źródło: Festiwal Kultury Żydowskiej

PROLOG 30. FKŻ - chanukowa kulminacja najdłuższego FKŻ w historii!

Nie tak dawno, bo pół roku temu, zapraszaliśmy was na najdłuższy FKŻ ever. Myśleliśmy, że podczas Chanuki spotkamy się wszyscy razem już tak naprawdę, ale ... życie pisze inne scenariusze. Jednakże tak, jak latem i jesienią - nie narzekamy, tylko ... znowu wpraszamy się do Was! Z całym bogactwem tego, co zaplanowaliśmy na wielką kulminację Prologu 30. FKŻ!

Janusz Makuch tak pisze o wielkim finale Prologu 30. FKŻ: Ostatnia odsłona Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej poświęcona jest Światłu. To ta postać ognia, która w czasie świąt Chanuka i Bożego Narodzenia sprawia, że w tym, co nas różni dostrzegamy jasną nadzieję, że różniąc - nie dzieli. Przeciwnie. Kazimierz, który jest domem FKŻ obejmuje swoim ukrytym światłem zarówno Żydowskie Miasto Kazimierz, jak i Kazimierz Chrześcijański. Nasz wspólny Kazimierz. Nieprzypadkowo więc Festiwal Światła odbywa się podczas święta Chanuka, Święta Świateł, które poprzedza Święto Bożego Narodzenia. Judaizm, to nasz ner tamid – wieczne światło. Chrześcijaństwo, którego korzenie tkwią głęboko w ziemi judaizmu, jest inną formą tego samego światła. Światło samo w sobie jest pozbawione formy. Jego formą jest człowiek. Oby to była forma jasnego błogosławieństwa, a nie ciemnej klątwy.

Pośród ponad 20 wydarzeń mamy zarówno koncerty (Jacaszek i Vox Varshe, Shofar, Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Sekstet Smyczkowy), wykłady i spotkania (Rabinka Małgorzata Kordowicz, Karolina Przewrocka-Aderet, Janusz Makuch), serię spotkań literackich realizowanych wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym (Anne Applebaum, Mikołaj Grynberg, Wioletta Grzegorzewska, Avi Jorisch, Jakub Kornhauser i Ireneusz Kania), nowe podcasty naszej Pracowni Seniora, a także ... zwiedzania: zarówno żydowskiego Krakowa, jak też po kolekcjach judaików w Muzeum Narodowym w Krakowie i warsztaty! Będą też kolejne podcasty z serii Klezmerzy i inni, w których przypominamy audycje o muzyce żydowskiej, nagrane w latach 90-tych dla Radia Kraków. Wspólnie z Chederem zaprosimy Was też na Chanukowe Śniadanie, które bezpiecznie dostarczymy Wam do domów!

Finał Prologu 30. FKŻ rozpocznie się w czwartek, 10 grudnia i potrwa do 18 grudnia. Wydarzenia dostępne będą na stronie www festiwalu oraz w innych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Spotify - linki znajdują się poniżej). Na stronie www znajdziecie też szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach. W razie jakichkolwiek pytań - zapraszamy do kontaktu z nami (e-mail).