Kronika Wydarzeń Bieżących

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

28/11/2021 r.

Happy Chanukka and Joyful Advent

The ICCJ wishes its Jewish and Christian members and friends "Chanukka Sameach" and "Joyful Advent". As a contribution to this year's Chanukkah and Christmas celebrations all around the world the ICCJ Vice-Presidents Shmuel Szteinhendler (Chile) and Michael Trainor (Australia) offer video messages.
On behalf of the Executive Board, ICCJ's General Secretary, and the staff at the Martin-Buber-House in Heppenheim we wish a blessed and joyous time - Chanukka Sameach and Merry Christmas!

Chanukija

Na stronie od 2021-11-29

09/12/2020 r.

Chanuka może pomóc chrześcijanom pogłębić refleksję i nieść światło

Dialog, rozmowa z żydowskimi przyjaciółmi w czasie gdy oni obchodzą Chanukę, a my przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, może stanowić dobrą okazję do pogłębienia naszej refleksji, do bycia uczniami i naśladowcami Jezusa, tak by nasze postępowanie przynosiło światło w naszych domach i społeczeństwie – mówi w rozmowie z KAI s. Katarzyna Kowalska NDS, teolożka i religioznawczyni od lat zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowski.

Ks. Waldemar Chrostowski

Na stronie od 2021-11-29

29/11/2021 r.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: „Biblia staje się ofiarą poprawności politycznej”

„Coraz częściej normą katolickiej wiary oraz teologii i moralności nie jest Biblia i długa tradycja Kościoła, zapoczątkowana przez autorów Nowego Testamentu, Ojców Kościoła, pisarzy i teologów, lecz psychologia, socjologia, „wsłuchiwanie się”, „rozeznawanie”, analiza słupków popularności" – mówi znany polski biblista a obecnie tłumacz nowego biblijnego przekładu z hebrajskiego „Księgi Dwunastu. Prorocy mniejsi” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Rabin Michael Schudrich

Na stronie od 2021-11-28

28/11/2021 r.

Rabin Michael Schudrich: Chanuka to święto cudów i wolności religijnej

„W święto Chanuka uświadamiamy sobie, że nigdy nie powinno się rezygnować. Jeżeli jest jakaś wartość, trzeba o nią walczyć” – mówi w rozmowie z KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Wyjaśnia genezę święta i opowiada o zwyczajach towarzyszących jego celebrowaniu. W tym roku święto Chanuka przypada 28 listopada.

Zapalenie świecy chanukowej, 28.11.2021

Na stronie od 2021-11-28

22/12/2024 r.

Chanukowe światło daje siłę

Uroczystość zorganizowano 28 listopada pod Muzeum Polin. Rabin Michael Schudrich zapalił pierwszą świecę, opowiadając dzieciom o święcie Chanuki. Na scenie wystąpił chór Szkoły Lauder-Morasha.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2021-11-28

28/11/2021 r.

Adwent i Post Filipowy

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz u większości chrześcijan zaczyna się Adwent, a w Kościołach wschodnich, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu - Post Filipowy.
Podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Wacław Oszajca SJ. Fot. Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Niemy głos mizara w Bohonikach

Księża z kościoła św. Brygidy w Gdańsku zorganizowali mszę „w intencji obrońców naszych granic”, i obawiam się, że nie są wyjątkiem. Naprawdę powinniśmy odpychać od siebie migrantów? A co z sumieniem?

JCC Warszawa

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Fenomen JCC, na świecie i w Polsce

Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center – JCC) to instytucja, która narodziła się w USA w połowie XIX wieku. Dzisiaj to sieć setek ośrodków rozsianych po całym świecie angażujących i integrujących szeroko rozumianą społeczność żydowską oraz jej nieżydowskie rodziny i przyjaciół.

granica

Na stronie od 2021-11-25

22/12/2024 r.

Zbiórka reformowanej Diakonii na rzecz uchodźców i migrantów

Rada Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP apeluje o pomoc uchodźcom i migrantom na granicy polsko-białoruskiej i organizuje zbiórkę na ich rzecz. „Nie wolno nam pozostawić bez udzielenia pomocy nikogo, kto jej potrzebuje! Nie wolno nam patrzeć spokojnie, jak na wschodnim terenie przygranicznym łamane są podstawowe prawa człowieka” – czytamy w apelu. Jego pełna treść poniżej.

Rekolekcje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Na stronie od 2021-11-25

03/12/2021 r.

Rekolekcje na ziemi oświęcimskiej

Wędrujemy razem z innymi ku spotkaniu z Bogiem. Jest czas, żeby mówić i żeby słuchać. Spróbujemy zacząć od tego drugiego – od takiego słuchania, żeby naprawdę usłyszeć: świat i w tym głos ziemi oświęcimskiej, siebie, drugiego człowieka, Boga. Można słuchać rozumem, można słuchać sercem. Jak słuchać, żeby drugi czuł się wysłuchany? To pytanie spróbujemy odnieść też do naszej relacji z Bogiem – bo i On czeka, że Go wysłuchamy...

Pomnik "Menora" — pierwszy monument wspominający żydowskie ofiary zbrodni w Babim Jarze, ustawiony w 1991 r. Сарапулов, Wikipedia, licencja CC BY-SA 4.0.

Na stronie od 2021-11-25

29/09/2021 r.

Babi Jar: pamięć i zapomnienie

Przez dziesięciolecia pamięć o wydarzeniach w Babim Jarze, wąwozie w Kijowie, w którym w 1941 roku Niemcy dokonali jednej z największych masakr II wojny światowej, była zniekształcana przez władze radzieckie. Jednocześnie dysydenci, artyści i mieszkańcy Kijowa starali się na własną rękę upamiętnić ofiary zbrodni. Po upadku ZSRR w Babim Jarze postawiono kilkadziesiąt pomników. Dlaczego upamiętnienie wydarzeń sprzed 80 lat nadal wywołuje gorące spory?

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Na stronie od 2021-11-25

28/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Wielkie święta Rosz ha-Szana i Jom Kipur charakteryzuje rozbudowana liturgia synagogalna. Znakomity śpiew i właściwy sposób prowadzenia modlitw przez chazana, jego dobra interakcja ze zgromadzeniem w tym czasie odgrywa bardzo dużą rolę. Podczas spotkania zapytamy doświadczonych chazanów o to, na czym polega sztuka śpiewu kantoralnego. Zaśpiewają nam fragmenty pięknych melodii świątecznych i wytłumaczą nam ich przesłania.