Testament Baal Szem Towa

Spotkanie z dr hab. Janem Doktórem, autorem polskiego przekładu Testamentu Izraela Baal Szema, wydanego w 2021 roku przez Żydowski Instytut Historyczny- plakat

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Spotkanie z dr hab. Janem Doktórem, autorem polskiego przekładu Testamentu Izraela Baal Szema, wydanego w 2021 roku przez Żydowski Instytut Historyczny

Jest to dwujęzyczne wydanie najważniejszego i najbardziej znanego zbioru nauk i pouczeń religijnych Izraela ben Eliezera, zwanego Baal Szem Towem (1700-1760).

Ten charyzmatyczny mistyk plebejski i cudotwórca – uznany przez tradycję żydowską za założyciela i pierwszego nauczyciela chasydyzmu na ziemiach polskich – nie pozostawił po sobie żadnych własnych pism. Nauczanie Baal Szema znamy jedynie ze świadectw i notatek jego słuchaczy, publikowanych wiele lat po śmierci mistyka. Wszyscy wielcy cadycy i nauczyciele chasydyzmu drugiej połowy XVIII wieku uważani są za uczniów Izraela ben Eliezera lub uczniów jego uczniów.

Zobacz książkę w Księgarni na Tłomackiem: wersja papierowa, ebook

Dr hab. Jan Doktór jest pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i redaktorem naczelnym „Kwartalnika Historii Żydów”. Zajmuje się duchowością żydowską, starymi drukami żydowskimi oraz chrześcijańskimi misjami wśród polskich żydów. Jest autorem wielu publikacji i opracowań, m.in.: Początki chasydyzmu polskiego (2004), Misjonarze i żydzi w czasach mesjańskiej zawieruchy 1648–1792 (2012), Słowa Pańskie. Nauki Jakuba Franka z Brna i Offenbachu (2017), Bracia, obcy czy współobywatele. Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie do początków XIX wieku (2019). Tłumaczy prace religioznawcze i filozoficzne. W 2021 roku został uhonorowany Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej.

W rozmowie weźmie udział również historyk mediewista i tłumacz z języka hebrajskiego dr Wojciech Brojer. Jest pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie, autorem m.in. "Majmonides o relacjach między żydami i gojami. Niewykorzystana szansa." Kwartalnik Historyczny (2016), "Animarum cultura: studia nad kulturą religijną na ziemiach polskich w średniowieczu" (red., 2010).


Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.