Kronika Wydarzeń Bieżących

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

Na stronie od 2020-12-02

02/12/2020 r.

Mistyka otwartych oczu. Wykład Macieja Biskupa OP

- Punktem wyjścia dla tegorocznych IX Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które z powodu pandemii mogą odbyć się jedynie w formie online, jest pochodzące z Księgi Rodzaju określenie "obraz i podobieństwo".
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, środa, 2 grudnia 2020 o 17:00.

Jerozolima, kaplica adoracji w kościele św. Piotra in Gallicantu. Fot. Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-02

29/11/2020 r.

Jak iść przez noc ciemną Kościoła

"Może nasza nadzieja to wyjść w nieznane? Wyjść z naszych pobożnych przyzwyczajeń, z katolickich oczywistości kulturowych – i zacząć od nowa." - Zbigniew Nosowski.

prof. Tomasz Polak

Na stronie od 2020-12-02

04/11/2020 r.

Tomasz Polak. Chrześcijaństwo w czasach niepokoju

Co to znaczy być człowiekiem wiary w XXI wieku? Co to znaczy być chrześcijaninem w epoce niepokoju? Jak kochać i przebywać razem w czasach społecznego dystansu?
Zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat po zakończeniu pandemii COVID-19. Ale jak możemy walczyć z innymi pandemiami takimi jak nacjonalizmy, segregacja rasowa, wykluczenie społeczne, prześladowania mniejszości, czy skrajne nierówności globalne? Jak wyglądałby świat bez nich? Słynne słowa Martina Luthera Kinga, Jr. "Miałem sen...", są dzisiaj wciąż aktualne.

Obraz przedstawiający rzekomy mord rytualny z katedry w Sandomierzu autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.)

Na stronie od 2020-12-02

30/11/2020 r.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa zażalenie

KUL umarza postępowanie w sprawie wypowiedzi ks. Guza o mordach rytualnych.
Uzasadnienie? W wypowiedzi „nie można odnaleźć akcentów nawołujących do nienawiści na tle rasowym”. Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa zażalenie.

Hagia Sofia

Na stronie od 2020-12-01

01/12/2020 r.

Hagia Sophia: From museum to mosque

„W Turcji uczy się akceptować różnorodność, ale ważne jest też, aby być akceptowanym. W tym względzie jedyną drogą jest serdeczność i przyjaźń. Dążyłem do dialogu z władzami i ze światem muzułmańskim i jestem coraz bardziej przekonany, że dialog, zanim stanie się spotkaniem i konfrontacją idei, musi być spotkaniem ludzi, którzy mają zarówno serca, jak i umysły. Jeśli dialog nie angażuje serca, jest mało przydatny”

Biblia

Na stronie od 2020-12-01

01/12/2020 r.

Biblia. Księga, która narodziła się w rodzinie

"Historie rodziny w Biblii są zróżnicowane i niełatwe! Moglibyśmy je nazwać „real family”. Poznajemy domy, w których są realne problemy i to duże. Ile mamy takich historii współcześnie, wynikających z niemalże dokładnie takich sytuacji!". Co Biblia mówi o rodzinie? O tym rozmawiamy z biblistą, Piotrem Kosiakiem.

MAgazyn Memoria nr. 38

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

Miesięcznik Memoria Nr 38

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."

Drewniana bóżnica

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

Dlaczego drewniane bóżnice powstały właśnie w Polsce?

W wieku 100 lat zmarła w Warszawie p. Maria Piechotkowa, badaczka architektury żydowskiej, autorka "Bram nieba" i "Krajobrazu z menorą", laureatka Nagrody im. J. Karskiego i P. Nireńskiej oraz Nagrody im. I. Sendlerowej.

Abp. Grzegorz Ryś

Na stronie od 2020-11-30

30/11/2020 r.

W każdym czasie - abp Grzegorz Ryś

...„Nauczycielu, kiedy to nastąpi?”. Pojawiło się także drugie pytanie: „Jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?”.

ks. Jan Zieia

Na stronie od 2020-11-28

07/12/2020 r.

Jacek Moskwa: Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Ziei

Ksiądz Jan Zieja – świadek XX wieku, który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych, którzy go potrzebowali – trakcie drugiej wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów, Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

"Żyd na szczęście" - "Lucky Jewathon"

Na stronie od 2020-11-27

29/03/2024 r.

The Lucky Jewathon - Żyd na szczęście

Nazwa “Żyd na szczęście” odnosi się do figurek i małych obrazków prezentujących wizerunek Żyda ze złotą monetą, czyli przedmiotów zwyczajowo sprzedawanych w Polsce jako przynoszące szczęście talizmany. Podczas, gdy niektórzy postrzegają je jako pamiątki po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, dla wielu są po prostu antysemickimi karykaturami. Projekt dotyka kulturowych zawiłości związanych z tymi przedmiotami...

Historia Żydów w starożytności

Na stronie od 2020-11-27

31/08/2020 r.

Historia Żydów w starożytności

Od Thotmesa do Mahometa. Łukasz Niesiołowski-Spano, Krystyna Stebnicka. Wydawnictwo Naukowe PWN , Warszawa 2020. "Publikację wyróżnia wyjątkowe ujęcie tematu, gdyż prezentowany w niej wykład nie przypomina tradycyjnych „biblijnych” historii Izraela, został bowiem – gdy tylko było to możliwe – oparty na źródłach pozabiblijnych konfrontowanych z narracją Biblii. W wielu miejscach autorzy odrzucają wersje wydarzeń przedstawione w Piśmie jako niezgodne z faktami historycznymi. W myśl tej koncepcji metodologicznej, nakazującej w miarę możliwości ujmować dzieje Żydów w kontekście zewnętrznym, ..."