Kronika Wydarzeń Bieżących

Legendy o krwi – mordy rytualne

Na stronie od 2021-05-10

10/05/2021 r.

Legendy o krwi – mordy rytualne

Wykłady przybliżają problem posądzeń o morderstwa na tle religijnym i ich konsekwencje dla Żydów od średniowiecza do XX wieku. Cykl wykładów stanowi klucz do zrozumienia w jaki sposób w dzisiejszych czasach funkcjonują legendy w pamięci zbiorowej społeczeństwa.
Prof. Tokarska-Bakir poruszyłą temat pogromów powojennych inspirowanych blood libel (mordami rytualnymi) – wśród nich pogromu kieleckiego, o którym pisze w swojej książce „Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego”.

rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-05-10

10/05/2021 r.

Pożyczka na procent

Dlaczego Żydzi byli w średniowieczu monopolistami w dziedzinie udzielania pożyczek i kredytów? Rabinka Małgorzata Kordowicz - komentarz do Tory

Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich

Na stronie od 2021-05-10

21/03/2021 r.

Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego do udziału w cyklu spotkań edukacyjnych skierowanych do osób zainteresowanych religijnymi wątkami w kulturze żydowskiej, a także roli rytuałów w kształtowaniu się tożsamości, pamięci i narracji narodowej.

Kluby Tygodnika - logo

Na stronie od 2021-05-10

13/06/2007 r.

Kluby “Tygodnika Powszechnego”

Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Na stronie od 2021-05-09

23/12/2020 r.

Pogrom Kielecki. Polski antysemityzm po Zagładzie

Wykład prof. Pawła Stachowiaka. Klub Tygodnika
- Przebieg zdarzeń
- Postawy, interpretacje i komentarze współczesne
- Postawa episkopatu
- Postawa Państwa
- Biskup Kubina - jedyny sprawiedliwy
- mit mordu rytualnego
- Społeczeństwo/ludność/uczestnicy/zwykli ludzie
- Do dzisiaj
- Polski antysemityzm po Zagładzie
- Episkopat - problem z empatią wciąż aktualny

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-05-05

04/05/2021 r.

JCRelations: May edition online

New articles are available on JCRelations.net: May contributions in English, German, French, Spanish, and Russian are online.
Highlights:
- English: Christian Wiese: Luther's shadow. Jewish and Protestant Interpretations of the Reformer’s Writings on the Jews.
- German: Walter Homolka: Neuanfang und Rückbesinnung: Das liberale Judentum in Deutschland nach der Schoa
- French: John T. Pawlikowski: L’Église et au-delà – Hans Küng et les relations interreligieuses
- Spanish: Louis Marie Coudray O.S.B.: Una lucha común para que aumente la fraternidad en toda la sociedad
- Russian: Ави Вульф: Происхождение кровавого навета

Zbigniew Nosowski i ks. Mirosław Kalinowski, w tle portret ks. Andrzeja Szostka. Lublin, 21 kwietnia 2021. Fot. Tomasz Koryszko / KUL

Na stronie od 2021-05-05

21/04/2021 r.

Nieudany wywiad z rektorem KUL - "Więź"

"Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej pracy dziennikarskiej zdarzyła mi się sytuacja, by rozmówca przerwał wywiad w trakcie, mając mi jeszcze za złe, że stawiam mu niewłaściwe pytania." Cześć wywiadu dotycząca aktywności wykładowej ks. Tadeusza Guza.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-05-05

05/05/2021 r.

Kapłan medykiem?

Wielu starożytnych i średniowiecznych żydowskich mędrców, również kohenów, było lekarzami. Dlaczego w XVIII wieku studiowanie medycyny przez kapłanów stało się nagle problematyczne? Otóż zrewolucjonizowano wówczas zgłębianie tej dziedziny wiedzy, szkoląc odtąd w anatomii i patologii przy wykorzystaniu sekcji zwłok. Czy w obliczu takiego obrotu spraw kohen może zostać medykiem?

Key Concepts in the Study of Antisemitism

Na stronie od 2021-05-04

06/05/2021 r.

O badaniach antysemityzmu

Sol Goldberg, Scott Ury i Kalman Weiser, redaktorzy zbioru 22 esejów "Key Concepts in the Study of Antisemitism", będą rozmawiać z Moniką Adamczyk-Garbowską i Robertem Blobaumem o znaczeniu tej książki i jej przydatności dla dzisiejszych badań na temat antysemityzmu. Antony Polonsky, gospodarz cyklu GEOP "What's New, What's Next? Book Talks", poprowadzi spotkanie.

Henri-Paul Motte, (1846-1922): The Israelites dancing around the Golden Calf, Wikimedia Commons

Na stronie od 2021-04-30

06/05/2021 r.

Grzech bałwochwalstwa

Bałwochwalstwo określa się jako najstarszy i najpoważniejszy grzech. Prawo Mojżeszowe nakazuje jasno służbę jedynemu Bogu i zakazuje oddawania czci bogom obcym. Zarówno Stary jak i Nowy Testament jednoznacznie zakazują politeizmu. Dyskusja - Klub Tygodnika Berlin

Magazyn Mempria nr 43

Na stronie od 2021-04-30

30/04/2021 r.

Miesięcznik Memoria Nr 43

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."