Koncert w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Zuzanna Ginczanka

Zuzanna Ginczanka /FOT. MUZEUM LITERATURY / EAST NEWS/

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w Audytorium Muzeum POLIN usłyszymy 7 premierowych kompozycji: pieśni do słów Zuzanny Ginczanki, skomponowanych przez polskie kompozytorki: Alicję Gronau, Annę Ignatowicz-Glińską, Monikę Kędziorę, Katarzynę Kwiecień-Długosz, Łucję Szablewska, Ewę Fabiańską-Jelińską i Martynę Kosecką.

27 stycznia (czwartek), godz. 19.00
Audytorium Muzeum POLIN
POBIERZ BEPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ >>

Pieśni wykona pomysłodawczyni projektu, znakomita sopranistka Aleksandra Resztik. Przy fortepianie partnerować jej będzie ceniona kameralistka Katarzyna Ewa Sokołowska. Nad interpretacją słowa i wyrazem aktorskim czuwała Małgorzata Kaczmarska.

Zuzanna "Sana" Ginczanka, zachwycona poezją Tuwima i Szelburg-Zarembiny, wybrała język polski jako język swojej sztuki, mimo że w jej domu mówiono po rosyjsku. Związana z warszawską awangardą poetka była nazywana "żydowską gazelą", "Sulamitą" z "Pieśni nad Pieśniami" i "Gwiazdą Syjonu". Stolica żyła jej mitem – budziła zachwyt nie tylko za sprawą wierszy, ale także oszałamiającej urody. Jednak maska "pięknej Żydówki" w czasie wojny okazała się piętnem. Zadenuncjowana poetka została rozstrzelana przez Niemców.

Program koncertu:

  • Monika Kędziora – "Maj 1939"
  • Alicja Gronau – "Gramatyka wg Ginczanki"
  • Ewa Fabiańska-Jelińska – "Wyjaśnienie”, "Erotofizyka”
  • Martyna Kosecka – "Zbłąkane miasta. Do wiersza Zamiast różowego listu"
  • Katarzyna Kwiecień-Długosz – "Dwie pieśni do słów Zuzanny Ginczanki. Wiersz o radosnym czekaniu. Przepis na prostotę życia"
  • Łucja Szablewska – "Posucha"
  • Anna Ignatowicz-Glińska – "Trzy pieśni do słów Zuzanny Ginczanki. Obcość. Agonia. Labirynt obłędny".