Kronika Wydarzeń Bieżących

Virtuelle Rekonstruktion der Siegener Synagoge

Na stronie od 2021-11-08

09/11/2021 r.

Wirtualna rekonstrukcja synagogi w Siegen zniszczonej w czasie Kristallnacht

- Po raz pierwszy w Niemczech! Synagoga w Siegen będzie wirtualnie odbudowana dzięki artystce Gabi von Seltmann i jej międzynarodowemu zespołowi. Impreza plenerowa odbędzie się po godzinie pamięci (w tym roku 9 listopada) i jest częścią cyklu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu 1700. latom obecności Żydów w Niemczech.
- Jednocześnie na imprezie plenerowej zostanie pokazana wirtualna rekonstrukcja Wielkiej Synagogi Warszawskiej, której premiera odbyła się w 2018 roku – jako transgraniczny znak, że śmierć i zniszczenie można przezwyciężyć poprzez pamięć, pojednanie i miłość.
- Erstmalig in Deutschland, entsteht die Siegener Synagoge virtuell wieder auf - dank der Künstlerin Gabi von Seltmann und ihrem internationalen Team. Die Open-Air-Veranstaltung folgt der Gedenkstunde (diesjährig am 09.11.!) und ist Teil der bundesweiten Veranstaltungsreihe zu 1700 jüdisches Leben in Deutschland.
- Zugleich wird bei der Open-Air-Veranstaltung die 2018 uraufgeführte virtuelle Rekonstruktion der Großen Synagoge Warschau gezeigt – als grenzübergreifendes Zeichen dafür, dass Tod und Zerstörung durch Erinnerung, Versöhnung und Liebe überwunden werden können.

Forum Dialogu - logo

Na stronie od 2021-11-08

25/11/2021 r.

Dialog chrześcijańsko-żydowski - praktyki i narzędzia

Forum Dialogu zasprasza do wspólnej diagnozy potrzeb środowiska osób, które nie tylko w teorii, ale i w praktyce działają na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w swoich wspólnotach. Wiemy, że działający na rzecz dialogu, mają swoje obserwacje, doświadczenia, ale też wiedzą czego im i innym brakuje, by działać jeszcze skuteczniej.

Aly Europa przeciwko Żydom - okładka

Na stronie od 2021-11-07

10/11/2021 r.

Europa przeciwko Żydom. 1880–1945

Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów. Genezy nowoczesnego antysemityzmu doszukuje się w powiększającym się pod koniec XIX wieku dystansie społecznym między szybko emancypującą się mniejszością żydowską a dużo wolniej przekształcającymi się wspólnotami chrześcijańskimi. Wzrost demokracji i poszerzające się prawa wyborcze paradoksalnie sprzyjały tejże wrogości, gdyż sukcesy żydowskie uznawano za nieuprawnione, odnoszone kosztem tzw. narodów gospodarzy.

Polish Institute

Na stronie od 2021-11-06

11/04/2022 r.

Moreshet webinars 2021-2022 – Mondays with the JHI

Take part in a new series of webinars, organized by the Jewish Historical Institute in collaboration with Moreshet. The lectures will be held in English. The project is implemented in cooperation with the Polish Institute in Tel Aviv.

Król Salomon

Na stronie od 2021-11-05

09/11/2021 r.

Bella Szwarcman-Czarnota: wykład z cyklu „Księga Przysłów“

Cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary. /Austriackie Forum Kultury/

Elijah Interfaith Institute - interreligious heroes

Na stronie od 2021-11-05

04/11/2021 r.

Interreligious Heroes

The next edition of Praying Together in Jerusalem will be devoted to the theme of Interreligious Heroes, honoring the new publication Interreligious Heroes: Role Models and Spiritual Exemplars for Interfaith Practice. /Elijah Interfaith Institute/

Zajęcia podczas Akademii Letniej ŻIH 2021

Na stronie od 2021-11-04

11/12/2021 r.

Akademia Zimowa Żydowskiego Instytutu Historycznego: 11-12 grudnia 2021

W ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Rejestracja jest otwarta do 21 listopada.
Akademia skierowana jest do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich. Podczas Akademii uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także jego ofertą edukacyjną. Organizatorzy przybliżą również tematykę religii, kultury duchowej i materialnej polskich Żydów.

ICCJ offices MArtin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-11-04

03/11/2021 r.

New articles are available on JCRelations.net

Highlights:
- English: Eva Jospe: Kristallnacht remembered.
- English: Belle Jarniewski: Sparks of Light: Irving Greenberg’s Post-Holocaust Theology.
- English: Raphael Jospe: We Are Not Alone: A Maimonidean Theology of the Other. Review essay.
- French: Belle Jarniewski: Des étincelles de lumière: la théologie post-holocauste d'Irving Greenberg.
- French: John T. Pawlikowski et Malka Z. Simkovich: Le pape François et la loi juive (Torah).
- Spanish: John T. Pawlikowski y Malka Z. Simkovich: El papa Francisco y la Ley judía (Torá).

Reżyser Ryszard Brylski podczas premiery filmu „Śmierć Zygielbojma”

Na stronie od 2021-11-04

03/11/2021 r.

Premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" w atmosferze skandalu

Środowa premiera filmu historycznego "Śmierć Zygielbojma", która odbyła się w Teatrze Narodowym, przebiegła w atmosferze skandalu. Podczas standardowych przemów, które filmowcy wygłaszają zazwyczaj przed premierą swojego dzieła, reżyser Ryszard Brylski zarzucił wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu, że wraz z Polskim Funduszem Narodowym próbuje zagarnąć jego film na cele propagandowe.

Zinowij Tołkaczew, „3-go listopada 1943”, kopia rysunku w zbiorach ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

Na stronie od 2021-11-03

29/03/2024 r.

„Do zobaczenia na tamtym świecie”. Rocznica akcji „Erntefest”

„Erntefest” oznacza „święto plonów” albo „dożynki". Niemcy nadali tę nazwę masakrze Żydów w obozach pracy w dystrykcie lubelskim. 78 lat temu, w dniach 3-4 listopada 1943 roku, w Majdanku, Trawnikach i Poniatowej rozstrzelali blisko 42 tysiące osób. Był to jeden z ostatnich etapów zagłady polskich Żydów. Przeczytaj relacje z tych dni. / Żydowski Instytut Historyczny/

Magazyn "Memoria" nr. 49. 10/2021

Na stronie od 2021-10-31

31/10/2021 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 49

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."