Kronika Wydarzeń Bieżących

Cmentarz żydowski w Bodzentynie

Na stronie od 2009-08-26

26/08/2009 r.

Pamięć cmentarza

Dla wielu Polaków cmentarze żydowskie nie są cmentarzami.

Bodzentyński cmentarz żydowski

Na stronie od 2009-08-26

26/08/2009 r.

Bodzentyński cmentarz żydowski

Bodzentyńskie macewy są również źródłem wiedzy o lokalnej społeczności żydowskiej. Symbolika występująca na macewach, zdobienia wykonane w konwencji sztuki ludowej oraz zapisy inskrypcji nagrobnych w języku hebrajskim pozwalają sądzić o przywiązaniu tamtejszej społeczności do tradycyjnej kultury żydowskiej. Ponad to, sposób zapisu personaliów zmarłego (czyli podawanie tylko imienia zmarłego oraz imienia jego ojca) jak i zamieszczenie na nagrobkach opisu relacji pomiędzy zmarłym a Bogiem świadczą o dominacji tradycyjnego Judaizmu.

Cmentarz żydowski w Bodzentynie

Na stronie od 2009-08-25

25/08/2009 r.

Ks. Leszek Sikorski Świadectwo

Po ogłoszeniu w kościele i zaproponowaniu uporządkowania tego miejsca, wiele osób, zwłaszcza młodzież włączyła się w to dzieło....

pamiętnik Dawida Rubinowicza

Na stronie od 2009-08-25

26/08/2009 r.

Drugie Dni Dawidka Rubinowicza w Bodzentynie

W dniach 26-30 sierpnia odbedą sie w Bodzentynie II Dni Dawidka Rubinowicza, organizowane przez Stowarzyszenie jego imienia i Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przy zaangażowaniu władz gminnych oraz miejscowych szkół.

Tygodnik Powszechny - logo

Na stronie od 2009-08-04

04/08/2009 r.

PAMIĘĆ I ZAPOMNIENIE

Członkom rodziny Adama Czerniakowa - prezesa samorządu warszawskiego getta, który popełnił samobójstwo w 1942 r. - pomagało liczne grono osób. Część z nich znana jest z nazwiska. Żadna nie znalazła się w gronie odznaczonych tytułem "Sprawiedliwego

ICCJ offices Martin Bubeer House heppenheim

Na stronie od 2009-07-31

05/07/2009 r.

Dwanaście Punktów z Berlina (ICCJ 2009)

Niniejszy apel składa się z 12 punktów - przedstawionych jako cele - skierowanych do chrześcijan, do Żydów oraz wspólnie do społeczności chrześcijańskich i żydowskich. Po przedstawieniu tych punktów i związanych z każdym z nich zadań niniejszy dokument prezentuje przegląd historii relacji chrześcijan z Żydami; z tej historii wyłaniają się ramy pojęciowe i pobudki dla naszej inicjatywy.
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

Na stronie od 2009-07-24

24/07/2009 r.

Z ks. prof. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem rozmawia Ryszard Montusiewicz

Od 1992 r. kiedy dowiedziałem się, jak nazywała się moja żydowska rodzina, i Opatrzność sprawiła, że okazało się, że żyją w Izraelu rodzony brat i rodzona siostra mojego ojca, Zwi Weksler i Rachela, Roza jak ją nazywali, Sargowicz, z domu Weksler, jeździłem do Izraela co roku, do 1998. Później zmarł mój stryj, a ciocia umarła wcześniej, i już tam nie jeździłem. Dopiero w 2006 r., specjalnie na czterdziestolecie mojego kapłaństwa, pojechałem do Abu Gosh koło Jerozolimy...

W czerwcu tego roku, nakładem kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ukazała się niezwykle ważna i cenna publikacja – „Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć”

Na stronie od 2009-07-04

04/07/2009 r.

Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć

W czerwcu tego roku, nakładem kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, ukazała się niezwykle ważna i cenna publikacja – „Ludzie ludziom. Żydzi – Kielce – Pamięć”. Wydana w trzech wersjach językowych – hebrajskiej, angielskiej i polskiej – opowiada o tym, o czym Kielce przez długi czas wstydziły się pamiętać: o historii kieleckich Żydów, której punktem kulminacyjnym były tragiczne wydarzenia z 4 lipca 1946 roku, w czasie których, w ciągu 6 godzin, w budynku przy ulicy Planty, zamordowano 36 osób narodowości żydowskiej.

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-06-17

17/06/2009 r.

Dialog międzyreligijny wobec różnicy oczekiwań - Benedykt XVI w Izraelu

Dialog międzyreligijny nie dokonuje się między koncepcjami i systemami, ale dotyczy konkretnych ludzi z ich wszystkimi uwarunkowaniami. Jedną z ważniejszych okoliczności towarzyszącej kontaktom z wyznawcami innych religii jest konfrontacja z różnymi obawami oraz oczekiwaniami (obawy można potraktować jako specyficzny rodzaj oczekiwań — jest to spodziewanie się negatywnych konsekwencji jakiegoś wydarzenia).

Wall Street Journal: rabin broni Papieża Wall Street Journal: rabin broni Papieża

Na stronie od 2009-05-17

17/05/2009 r.

Wall Street Journal: rabin broni Papieża Wall Street Journal: rabin broni Papieża

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten Papież otacza głębokim szacunkiem judaizm i stanowczo opowiada się za bezpieczeństwem dla państwa Izrael – napisał w dzisiejszym wydaniu The Wall Street Journal rabin Yechiel Eckstein, założyciel Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcijan.

Benedykt XVI

Na stronie od 2009-05-17

17/05/2009 r.

PIELGRZYMKA DIALOGU

Nie powinno dziwić, że pielgrzymka Benedykta XVI do Ziemi Świętej przez jednych jest oceniana entuzjastycznie, przez innych natomiast krytycznie i z rezerwą, ponieważ patrzy się na nią z różnych punktów widzenia. I tak musi pozostać, bo nie wszystkie punkty widzenia można uzgodnić. Zwłaszcza trudno zgrać w jednej symfonii odmienne emocje.

Rabin Kornish

Na stronie od 2009-05-15

15/05/2009 r.

Rabin Kronish: Żydzi nigdy nie są do końca zadowoleni z tego, co mówi Watykan

- Myślę, że papież przyjechał do Izraela z trzech powodów. Pierwszy, to wyprowadzić na prostą dialog chrześcijańsko-żydowski, uspokoić emocje. Myślę, że osiągnął ten cel. Powiedział do Żydów wystarczająco dużo dobrych rzeczy, np. o trzymaniu się linii Soboru Watykańskiego II. To przesłania wydarzenia ostatnich miesięcy. Dał wszystkim do zrozumienia, że jesteśmy na dobrej drodze w dialogu z Żydami. Jest on istotny i ja osobiście wspieram jego główny nurt trwający od Soboru. Niech więc katolicy nie przywiązują zbytniej uwagi do ostatnio popsutej atmosfery.

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą powiedział na lotnisku w Tel Awiwie, że Holocaust nigdy nie może zostać zapomniany czy negowany.

Na stronie od 2009-05-15

15/05/2009 r.

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą na lotnisku w Tel Awiwie

Benedykt XVI żegnając Ziemię Świętą powiedział na lotnisku w Tel Awiwie, że Holocaust nigdy nie może zostać zapomniany czy negowany.
Wspomniał o swojej wizycie w Auschwitz, gdzie wielu Żydów zostało "brutalnie zgładzonych pod rządami bezbożnego reżimu, który szerzył ideologię antysemityzmu i nienawiści".
W przemówieniu pożegnalnym podkreślił, że jednym z najbardziej podniosłych wydarzeń w czasie jego pobytu w Izraelu była wizyta w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem.

Niemiecka i izraelska prasa wyraża krytyczne opinie na temat przemówień Benedykta XVI podczas pobytu w Izraelu.

Na stronie od 2009-05-14

14/05/2009 r.

Opinie o przemówieniu papieża w Yad Vashem 14-05-2009

Niemiecka i izraelska prasa wyraża krytyczne opinie na temat przemówień Benedykta XVI podczas pobytu w Izraelu. Zarzuca się papieżowi, że nie zaakcentował odpowiedzialności narodu niemieckiego za Zagładę Żydów oraz nie wspomniał o aktach antysemityzmu ze strony chrześcijan.