Pamięć o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Pamięć o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Pamięć o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień związany z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców.

24 marca po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 75 lat od tych wydarzeń.

Święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku. We wstępie do podpisanej przez Prezydenta 20 marca br. ustawy czytamy: "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Data wybrana na dzień obchodów nawiązuje do tragicznej historii Wiktorii i Józefa Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej. Dokładnie 75 lat temu, 24 marca 1944 roku, Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów. Egzekucja, którą przeprowadzono w następstwie rewizji, przed domem Ulmów, była wynikiem donosu granatowego policjanta.

Czytaj historię rodziny Ulmów i innych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom >>

Tegoroczne oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbędą się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie, a także w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Muzeum POLIN upamiętnia ratujących w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”. Na portalu www.sprawiedliwi.org.pl udostępnionych jest niemal 1000 historii pomocy Żydom w czasie Zagłady. W związku z 75. rocznicą zbrodni w Markowej, użytkownikom portalu przybliżone zostaną ta i inne, także te tragiczne, historie Polaków, którzy ratowali Żydów.

Czytaj więcej, o obchodach Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów na www.sprawiedliwi.org.pl

/Muzeum POLIN/