Kronika Wydarzeń Bieżących

Rekolekcje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Na stronie od 2021-11-25

03/12/2021 r.

Rekolekcje na ziemi oświęcimskiej

Wędrujemy razem z innymi ku spotkaniu z Bogiem. Jest czas, żeby mówić i żeby słuchać. Spróbujemy zacząć od tego drugiego – od takiego słuchania, żeby naprawdę usłyszeć: świat i w tym głos ziemi oświęcimskiej, siebie, drugiego człowieka, Boga. Można słuchać rozumem, można słuchać sercem. Jak słuchać, żeby drugi czuł się wysłuchany? To pytanie spróbujemy odnieść też do naszej relacji z Bogiem – bo i On czeka, że Go wysłuchamy...

Pomnik "Menora" — pierwszy monument wspominający żydowskie ofiary zbrodni w Babim Jarze, ustawiony w 1991 r. Сарапулов, Wikipedia, licencja CC BY-SA 4.0.

Na stronie od 2021-11-25

29/09/2021 r.

Babi Jar: pamięć i zapomnienie

Przez dziesięciolecia pamięć o wydarzeniach w Babim Jarze, wąwozie w Kijowie, w którym w 1941 roku Niemcy dokonali jednej z największych masakr II wojny światowej, była zniekształcana przez władze radzieckie. Jednocześnie dysydenci, artyści i mieszkańcy Kijowa starali się na własną rękę upamiętnić ofiary zbrodni. Po upadku ZSRR w Babim Jarze postawiono kilkadziesiąt pomników. Dlaczego upamiętnienie wydarzeń sprzed 80 lat nadal wywołuje gorące spory?

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Na stronie od 2021-11-25

28/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Wielkie święta Rosz ha-Szana i Jom Kipur charakteryzuje rozbudowana liturgia synagogalna. Znakomity śpiew i właściwy sposób prowadzenia modlitw przez chazana, jego dobra interakcja ze zgromadzeniem w tym czasie odgrywa bardzo dużą rolę. Podczas spotkania zapytamy doświadczonych chazanów o to, na czym polega sztuka śpiewu kantoralnego. Zaśpiewają nam fragmenty pięknych melodii świątecznych i wytłumaczą nam ich przesłania.

Statut Kaliski

Na stronie od 2021-11-24

24/11/2021 r.

Statut Kaliski i jego rola w kształtowaniu polsko-żydowskich relacji

Niedawno byliśmy świadkami bezpardonowych i brutalnych wydarzeń w Kaliszu, gdzie uczestnicy marszu organizowanego z okazji Święta Niepodległości, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek i spalili tekst Statutu Kaliskiego. Aby przybliżyć historię i znaczenie tego dokumentu zapraszamy na specjalny wykład online prof. Hanny Zaremskiej.

chanukija

Na stronie od 2021-11-24

28/11/2021 r.

Chanuka, święto świateł - zaczyna się wieczorem 28 października

Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet, i wypada przeważnie w grudniu. W 2021 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 28 listopada, kończy wieczorem 6 grudnia.

Praying Together in Jerusalem - Festival of Lights

Na stronie od 2021-11-24

02/12/2021 r.

Praying Together in Jerusalem - Festival of Lights

Join us for a special gathering of Praying Together in Jerusalem: Christians, Muslims and Jews will gather at the Fuchsberg Center, Rechov Agron 8, Jerusalem for shared learning, prayers, candle-lighting and celebrations.
Teachers will include Rabbi Joel Levy, Reverend Richard Sewell, and Mohammed Said Abraham As'ad, with music by Hanna Yaffe.

Rabin Walter Homolka

Na stronie od 2021-11-24

21/11/2021 r.

Pierścień Tolerancji dla rabina Homolki

Profesor teologii żydowskiej na uniwersytecie w Poczdamie, 57-letni rabin Walter Homolka, został uhonorowany Pierścieniem Tolerancji przyznanym przez Europejską Akademię Nauk i Sztuk Pięknych. „Homolka w znacznym stopniu przyczynił się do utworzenia w 2013 r. School of Jewish Theology” – centrum teologii żydowskiej na Uniwersytecie w Poczdamie, poinformowano w komunikacie po uroczystości wręczenia nagrody w Kolonii.
Pierścień Tolerancji jest przyznawany corocznie od 1997 roku. Nawiązuje ona do przypowieści o pierścieniu autorstwa niemieckiego poety Gottholda Ephraima Lessinga (1729-1781).

Bp Rafał MArkowski

Na stronie od 2021-11-21

21/11/2021 r.

„Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie”. Artyści i biskup apelują o pomoc

„Mówimy o tym co w naszej kulturze, tradycji i religii jest ważne od zawsze: pomoc potrzebującym. To nasza polska tożsamość, której uczymy dzieci. Dodatkowy talerz przy wigilijnym stole, nasza polska gościnność. Nikt z nas nie zamknąłby drzwi naszego domu przed potrzebującym. Dlatego my ludzie kultury razem z przedstawicielem duchowieństwa, prosimy o wpuszczenie na stałe na teren stanu wyjątkowego pomocy medycznej i humanitarnej”.

Wizerunek Sabataja Cwi w wieku ok. 40 lat. Miedzioryt, fotografia, kolekcja Berlinka, zbiory ŻIH

Na stronie od 2021-11-21

21/11/2021 r.

Fałszywy mesjasz. Kim był Sabataj Cwi?

W połowie XVII stulecia Żydów na Bliskim Wschodzie i potem w całej Europie ogarnęła mesjańska gorączka. Rozpętał ją Sabataj Cwi, od którego imienia nazwano ją sabataizmem. Kim był człowiek, który wstrząsnął całym żydowskim światem i zapoczątkował herezję trwającą przez ponad sto lat?