Podcast „O Auschwitz” wyróżniony w konkursie Podcast Roku
01/12/2024 | Na stronie od 15/12/2024
Muzeum Auschwitz i przygotowywany przez nas podcast „O Auschwitz” otrzymało wyróżnienie w konkursie Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki.
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz powstawał na początku 1940 r. Został utworzony przez SS w okupowanym Oświęcimiu, na terenach Polski anektowanych przez Trzecią Rzeszę na początku II wojny światowej. O szczegółach procesu decyzyjnego, który doprowadził do utworzenia obozu, a także o tym, kim byli jego pierwsi więźniowie z dr. Piotrem Setkiewiczem, kierownikiem Centrum Badań Muzeum, rozmawia Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
Główną tematyką podcastu „O Auschwitz” jest historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Historycy Centrum Badań czy Archiwum Muzeum opowiadają w nim o różnych aspektach funkcjonowania obozu i prezentują wyniki nowych badań. Jest to również miejsce refleksji nad pamięcią o tym szczególnym, tragicznym miejscu.
– Wyróżnienie Studio Plac trafia do ekipy tworzącej podcast, który opowiada o historiach, o których nie wolno nam zapomnieć. To podcast, który popularyzuje historię i pracuje dla obiektywnego budowania współczesnej pamięci bez nadmiernej polityki historycznej. Studio Plac wyróżnia twórców za spojone, rzeczowe i sprawne uwspółcześnianie historii – powiedziała Karolina Głowacka, członkini jury, autorka podcastu Radio Naukowe, odczytując decyzję jury.
Wyróżnienie na gali w Rzeszowie odebrał jeden z autorów podcastu "O Auschwitz" Paweł Sawicki.
– Dzisiejsza komunikacja dąży do skrótowości i upraszczania. Tymczasem my mówimy o historii, która jest skomplikowana po wielokroć – nie tylko ze względów na faktografię, ale też na siłę symbolu, którą Auschwitz jest dla całego świata. Bardzo uważamy na to, by nie wpadać w pułapkę powierzchowości. Stąd też tworzymy podcast – prosty w formie, ale trudny w treści. Bardzo dziękuję za wyróżnienie w imieniu całego zespołu, który tworzy w Muzeum nasz podcast – powiedział.
Do tej pory powstało ponad 50 odcinków podcastu „O Auschwitz”, którzy przygotowywany jest w dwóch wersjach językowych.
– Znaleźliśmy się wśród 22 nominowanych podcastów, co samo w sobie było ogromnym wyróżnieniem, bowiem do konkursu zgłoszono aż 324 produkcje. Wyróżnienie to dla nas ogromna zachęta do tego, by pracować i tworzyć dalej – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, która kieruje E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz stworzyła i koordynuje projekt podcastowy.
– Cały czas rozwijamy się od strony technicznej. Kończymy w tej chwili budowę własnego studia, które ma profesjonalną reżyserkę, mikrofony czy odpowiednie wygłuszenie. Myślę jednak, że współpraca ze Studio Plac pozwoli nam na stworzenie czegoś nowego. Podcast „O Auschwitz" ma bardzo prostą formę, także ze względu na ograniczenia realizacyjne. Doświadczenie producenckie oraz infrastruktura Studia Plac pozwolić nam może na zrobienie czegoś innego, być może jakiegoś zamkniętego cyklu, który opowie o Auschwitz nieco inną formą dźwiękową. Nasze rozmowy o historii będziemy oczywiście kontynuować - podkreśliła Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
Według zestawienia portalu Listen Notes angielskojęzyczna wersja podcastu „On Auschwitz” znajduje się wśród jednego procenta najpopularniejszych podcastów na świecie. Statystyki serwisu podcasters, prowadzonego przez Spotify, pokazują, że na głównych platformach podcastowych liczba odtworzeń zarówno angielskiej, jak i polskiej wersji językowej przekroczyła już każdorazowo ponad 600 tysięcy.
Podcast „O Auschwitz” dostępny jest na następujących platformach:
Dodatkowo, z myślą o osobach z niepełnosprawnością słuchową, udostępniamy 38 odcinków podcastu „O Auschwitz” tłumaczonych na Polski Język Migowy i System Języka Migowego. Materiały dźwiękowe zostały przygotowane w formie nagrań wideo z lektorem języka migowego. Dzięki temu rozmowy o szczegółach historii obozu są dostępne dla nowej grupy odbiorców, dla osób z niepełnosprawnością słuchu. W przygotowaniu są kolejne odcinki.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19. Konkurs promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych.