„Utracone Piękno. Spotkanie kultur”

Pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej

Pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej

Źródło: Fundacja Sztetl Mszana Dolna

Fundacja Mszana Dolna

Pod hasłem „Utracone Piękno. Spotkanie kultur” przebiegał pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej. Głównym organizatorem uroczystości jest fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się na cmentarzu żydowskim przy ul Zakopiańskiej, gdzie Jolanta Kruszniewska, doktorantka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyjaśniała, jak odczytywać inskrypcje nagrobne oraz przybliżała ich symbolikę.

Kolejne punkty programu odbyły się na placu targowym. Tam zorganizowano kiermasz, który zgromadził zarówno lokalnych artystów i rękodzielników, jak i gości, którzy prezentowali m.in. tradycyjne żydowskie wycinanki. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności i był przede wszystkim okazją do rozmów i wymiany doświadczeń.

Oprócz skorzystania z oferty wystawców uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w grze miejskiej, warsztatach kaligrafii średniowiecznej i hebrajskiej, wykładach oraz degustacji potraw żydowskich. Prelegentkami były Kinga Antosz, Jolanta Kruszniewska oraz Urszula Antosz-Rekucka. Na język angielski tłumaczył Jakub Antosz-Rekucki. Na zakończenie odbył się koncert „Klezmorim Trio”.