Obchody Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Obchody Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Żródło: Archidiecezja Lubelska

„Pokój mój daję wam” – to hasło tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej, które odbędą się w czwartek, 18 stycznia 2024 r., o godzinie 17.00 w auli 1031 Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Organizatorami wydarzenia z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

W obliczu trwających wojen, konfliktów i napięć społecznych konieczna jest wspólna i wytrwała modlitwa o Pokój. Jako dzieci Jednego Boga – My, Żydzi i Chrześcijanie – pragniemy wspólnie czytać Słowo Boga. To nie jest tylko słowo pouczenia, to nie tylko wezwanie do Pokoju, ale jest to Słowo Żywe, stwórcze. Działa i urzeczywistnia się tu i teraz, przez nasze bycie razem, przez naszą jedność, przez nas.

ks. prof. Mirosław Wróbel, pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej

Spotkanie rozpocznie pieśń „Shema Israel” – „Słuchaj, Izraelu” – pochodząca z Księgi Powtórzonego Prawa, jedna z dwóch najważniejszych modlitw w judaizmie. Po niej odczytane zostaną teksty z Tory i Ewangelii wyznaczone na ten dzień przez przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorza Rysia. Następnie zostaną wygłoszone dwa komentarze – żydowski i katolicki. O Pokoju w ujęciu żydowskim opowie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, zaś o koncepcji Pokoju z perspektywy chrześcijańskiej powie prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek z Katedry Dramatu i Teatru KUL. Następnie wspólną modlitwę o Pokój poprowadzą kantor Symcha Keller oraz bp Mieczysław Cisło.

Spotkanie zwieńczy koncert kameralny wiedeńskich muzyków ze stowarzyszenia„Viva La Classica!” w składzie Julitta Dominika Walder – sopran, Mateusz Kasprzak-Łabudziński – skrzypce, Piotr Lato – klarnet i Joanna Sochacka – fortepian. Koncert „Melancholie” to cześć złożona artystom, którzy za czasów III Rzeszy doświadczyli okrucieństwa wojny. Słowo o muzyce wprowadzające w koncert wygłosi Teresa Księska-Falger.

W uroczystości również udział wezmą: Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, prorektor KUL ds. misji i cyfryzacji dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL oraz ks. dr Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego.

Diecezjalne obchody Dnia Judaizmu są okazją do pogłębienia naszej chrześcijańskiej tożsamości – do dotknięcia źródeł, otworzenia się na świat symboli i znaczeń, w których wzrastał i którymi posługiwał się Jezus.

ks. dr Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego

Główne obchody ogólnopolskie XXVII Dnia Judaizmu będą miały miejsce w Radomiu 17 stycznia. Dzień później, 18 stycznia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędą się uroczystości Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Jego organizatorami są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego wraz z Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

2024-01-18-dj-lublin-2.jpg