Pamięć (kronika)

Podsumowanie projektu »Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich«

20/05/2024

Podsumowanie projektu »Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich«

Celem projektu, którego realizacja okazała się możliwa jedynie dzięki współpracy wielkiego zespołu ponad 30 badaczy z wszystkich ośrodków studiów żydowskich w Polsce, było wprowadzenie żydowskiej literatury autobiograficznej do polskiego obiegu naukowego i literackiego oraz zintegrowanie tego korpusu z obecną wiedzą na temat polskiej historii i kultury.

Powstanie w getcie warszawskim, między 19 kwietnia a 16 maja 1943 r., fotografia z tzw. Raportu Stroopa

17/05/2024

Czuliśmy gorąco. Dziewięć miesięcy w bunkrze

Po stłumieniu powstania zaczęło się palenie domów. Na szczęście byliśmy cały czas w bunkrze – wspomina Krystyna Budnicka w książce „Ocalałam”. 81. rocznica zakończenia powstania w getcie warszawskim.
Fragment książki „Ocalałam”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Więź. Do 19 maja można ją kupić przedpremierowo w promocyjnej cenie tutaj

Roman Vishniac Rediscovered

16/05/2024

Obrazy zapamiętane

Roman Vishniac Rediscovered brings together four decades of work by an extraordinarily versatile and innovative photographer for the first time. Vishniac (1897–1990) created the most widely recognized and reproduced photographic record of Jewish life in eastern Europe between the two World Wars.

fot. Rachela Antosz-Rekucka, Marek Rekucki, Henryk Musiał

09/05/2024

Sztetl Mszana Dolna

Niegdyś w naszym mieście psalmy rozbrzmiewały w synagodze i domach żydowskich - po hebrajsku, zaś w kościele i domach katolickich, po polsku. Na bibliotecznym spotkaniu powtórzyliśmy w jakimś stopniu ten fakt: dwuczęściowy wykład: teolożki Urszuli Antosz-Rekuckiej i lingwisty Jakuba Antosz-Rekuckiego, został uzupełniony śpiewem wybranych psalmów przy akompaniamencie akordeonu i gitary, w wykonaniu tego ostatniego. Oglądający nas potomkowie mszańskich Żydów byli tym ogromnie wzruszeni. Uczestnicy zostali także tradycyjnie poczęstowani chałką, hummusem i innymi smakołykami.

ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA OGŁASZA KONKURS!

09/05/2024

ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA OGŁASZA KONKURS!

Mzeum Galicja: Już 20 lat jesteśmy w Krakowie i działamy na rzecz edukowania o historii i kulturze Żydów w Polsce. Dzisiaj zapraszamy także Was do udziału w tej edukacji, poprzez konkurs „ŻYDOWSKIE DZIEDZICTWO W 60 SEKUND”!

„Kontekst nauczania o Holokauście”

09/05/2024

SEMINARIA „KONTEKST NAUCZANIA O HOLOKAUŚCIE” 2024

Muzeum Galicja ogłasza nabór na seminarium „Kontekst nauczania o Holokauście”!
Od 2010 roku organizujemy seminaria dla nauczycieli i nauczycielek, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i kultury Żydów, antysemityzmu i Holokaustu oraz nawiązać kontakty i wymienić doświadczenia z innymi osobami zajmującymi się tą tematyką. Od 2014 roku organizujemy seminaria podstawowe oraz zaawansowane. Do tej pory we wszystkich edycjach tego szkolenia wzięło udział ponad 700 nauczycielek i nauczycieli z Polski

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich- logo, fragment

09/05/2024

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich

Sabina Bober prof. KUL: Witam się z Wami w ten piękny majowy dzień❤️. Kilka dni temu zadzwonił do mnie dziennikarz z pytaniem w związku z upamiętnieniem społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Pytał min. o tablice ku czci pomordowanych Żydów z naszego województwa, które wręczyliśmy 65 Samorządowcom, a te od ponad 2 miesięcy są uroczyście odsłaniane. Te tablice mają nam, mieszkańcom przypominać, że przed wojną żyli obok nas żydowscy Sąsiedzi i zostali niemal wszyscy przez Niemców zamordowani. Stąd tak ważne jest, by widniały w miejscach najbardziej reprezentatywnych czyli na budynkach urzędów miast, gmin. Niestety, są tacy Samorządowcy, którzy najlepiej by te tablice ukryli głęboko w krzakach. Idealnym dla nich miejscem są cmentarze żydowskie, gdzie nikt tam nie zagląda.

Forum Dialogu- logo

08/05/2024

Polskie korzenie Izraela

Forum Dialogu nadesłało zaproszenie:
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Zoom na Forum: tym razem porozmawiamy o wkładzie polskich Żydów w budowę i powstanie niepodległego Państwa Izrael.

Żydowski Instytut Historyczny - logo

03/05/2024

Spotkanie wokół książki »Świdermajerowie« Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik

Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wölfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi.