Pamięć (kronika)

20/02/2025

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor UJ.
Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach:
1. za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej,
2. za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kandydatem do Nagrody może być osoba indywidualna lub podmiot zbiorowy.

Marian Turski. fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

18/02/2025

Odszedł bł. pamięci Marian Turski

Autorytet o światowym znaczeniu, rzecznik porozumienia polsko-żydowskiego, publicysta, historyk. Polski Żyd.
Autor poruszającej i pełnej ponadczasowych przestróg mowy, jaką wygłosił przed pięcioma laty z okazji 75. rocznicy wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Baruch Dayan HaEmet.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, 23 lutego o godz. 12:00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej 49/51.

Szund – zjawisko popularnej literatury jidysz a modernizacja społeczności żydowskiej w Europie Wschodniej (od 1860 do 1914)

06/02/2025

Szund – zjawisko popularnej literatury jidysz a modernizacja społeczności żydowskiej w Europie Wschodniej (od 1860 do 1914)

Wykład Adama Stepnowskiego dotyczyć będzie zjawiska literackiego szundu pisanego w języku jidysz. Szund to krótkie, sensacyjne utwory prozatorskie skierowane do szerokiego grona odbiorców. Podczas wykładu zostanie przedstawiona problematyka i główne cechy tej literatury, do tej pory w większości nieprzetłumaczonej na inne języki. Ogromny zakres materiału badawczego, liczący tysiące książek, stwarza ciekawe wyzwania badawcze, które również zostaną omówione podczas wykładu. Wystąpienie będzie również zawierać projekt publikacji naukowej opartej na pracy doktorskiej.

Jakub Frank

06/02/2025

„Planeta POLIN: Wielokulturowe przypadki Żydów Polskich”

cykl filmów dokumentalnych o wielokulturowym dziedzictwie Żydów z Polin Motywem przewodnim jest wielokulturowość Żydów w Polsce. Przez wieki żyli oni w Polin będącym prawdziwą wieżą Babel, jednym z najbardziej mieszanych etnicznie, religijnie i kulturowo krajów Europy. Zachowali odrębność, ale jednocześnie na znaczną skalę wchodzili w interakcje z innymi mieszkańcami Babla oraz ze światem zewnętrznym.

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

06/02/2025

Żydzi z Żyrardowa: życie – Zagłada – pamięć

Żydzi stanowili istotny element kosmopolitycznej, wieloetnicznej i wielowyznaniowej tkanki miejskiej – obok Polaków, Rosjan, Niemców, Francuzów, Czechów, Anglików, Szkotów czy Irlandczyków. Jaka była ich rola w tej specyficznej społeczności i wkład w materialne i niematerialne dziedzictwo Żyrardowa? Jak kształtowały się relacje między nimi a Polakami oraz pozostałymi mieszkańcami „miasta-fabryki”? Jak wyglądało życie żydowskie w Królestwie Polskim i II RP? Jaki był los żyrardowskich Żydów i Żydów, którzy znaleźli się w Żyrardowie w czasie II wojny światowej, okupacji i Zagłady? Jak pielęgnuje się pamięć o żydowskich sąsiadach?

Miesięcznik "Memoria" Nr 88 (01/2025)

31/01/2025

Miesięcznik "Memoria" Nr 88 (01/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zosią Radzikowską

29/01/2025

aLIVE: historie Ocalałych – spotkanie z Zofią Radzikowską

Drugie spotkanie z cyklu spotkań z Ocalałymi z Zagłady, żyjącymi w naszej społeczności. Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lutego w JCC Krakow o 18:00. Tym razem wysłuchamy Zosi Radzikowskiej, prawniczki, działaczki samorządowej, członkini chóru JCC Krakow, bohaterki serii na You Tube „What's the Parsha, pani Zosia?" i „Drop some Wisdom Pani Zosia”.
🟡 Spotkanie poprowadzi Karolina Przewrocka-Aderet – dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książki „Polanim Z Polski do Izraela”, współautorka antologii „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki “W Ziemi Świętej”.
✉️ Zapisy do 3 lutego: zapisy@jcckrakow.org Obowiązuje limit miejsc. 🗣️ Wydarzenie w języku polskim.

Zakhor - pamiętaj

28/01/2025

Zakhor - pamiętaj

Rozmowa o Pamięci, z okazji wczoraj przypadającego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 80. Rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnikami rozmowy będą prof. Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego i członek naszej PRChŻ oraz Dawid Grufinkiel z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Po rozmowie odbędzie się modlitwa za pomordowanych oraz o pokój.