Pamięć (kronika)

02/09/2022

Żydzi Szydłowa. Spotkanie z ks. Pawłem Mazanką

Ks. Mazanka podzieli się swoimi refleksjami na temat tego, jak przywracanie pamięci o polskich Żydach wpisuje się w dialog chrześcijańsko-żydowski, a także jak poznawanie historii i kultury Żydów wpłynęło na niego osobiście jako na księdza rzymskokatolickiego.
Spotkanie poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Miesięcznik "Memoria" Nr 59

31/08/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 59

78. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz
"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Forum Dialogu - logo

30/08/2022

„Polska 80 lat po Zagładzie Żydów: diagnozy i wyzwania”

Głównym tematem dyskusji była praca z pamięcią na lokalnym poziomie: jak dbać o miejsca pamięci w najbliższym otoczeniu, jakie mamy moralne zobowiązania wobec zapomnianych sąsiadów naszej lokalnej społeczności, jak odbudowywać relacje z potomkami Ocalałych z Zagłady.

Łódź, Zagłada  i Wielka Szpera, upamietnienie - plakat

29/08/2022

Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.

Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.
W 80. rocznicę tych wydarzeń dwie Ocalałe: Irena Szczurek oraz Zofia Rosset podzielą się swoimi historiami z młodzieżą z łódzkich szkół średnich.

Uroczyste Otwarcie Skweru Pamięci Ofiar Zagłady - plakat

29/08/2022

Nowy Sącz. Uroczyste Otwarcie Skweru Pamięci Ofiar Zagłady

Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers, Sądecki sztetl i Dariusz Popiela:
Zapraszamy na uroczystość Otwarcia Skweru Pamięci Ofiar Zagłady. W Nowym Sączu powstało wyjątkowe miejsce pamięci. Upamiętniliśmy 12 000 ofiar Zagłady z imienia i nazwiska. Podczas uroczystości 28.08 o godzinie 16 odczytamy wszystkich by symbolicznie przywrócić ich pamięci w rodzinnym mieście. Po 80 latach od ludobójczej akcji Reinhardt przeprowadzonej przez nimieckich nazistów na ulicach miasta wybrzmią imiona i nazwiska tych po, których miał nie pozostać żaden ślad. Bądź z Nimi pokażny, że „Nigdy Więcej” to nie pusty slogan. Zapraszamy serdecznie

Pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej

22/08/2022

„Utracone Piękno. Spotkanie kultur”

Pod hasłem „Utracone Piękno. Spotkanie kultur” przebiegał pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej. Głównym organizatorem uroczystości jest fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Memorial de la Soah - logo

21/08/2022

“By the grace of God” The Churches and The Holocaust

How was the Nazi regime able to carry out the murder of the Jews in the heart of Christian Europe, under the eyes of the ecclesiastics and the faithful? Between prejudice, diplomacy, mutual aid and resistance, why did some men and women of the Church protested and took action, while others remained silent? For eighty years, these questions have continued to question the European conscience.