Pamięć (kronika)

Pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej

22/08/2022

„Utracone Piękno. Spotkanie kultur”

Pod hasłem „Utracone Piękno. Spotkanie kultur” przebiegał pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej. Głównym organizatorem uroczystości jest fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Memorial de la Soah - logo

21/08/2022

“By the grace of God” The Churches and The Holocaust

How was the Nazi regime able to carry out the murder of the Jews in the heart of Christian Europe, under the eyes of the ecclesiastics and the faithful? Between prejudice, diplomacy, mutual aid and resistance, why did some men and women of the Church protested and took action, while others remained silent? For eighty years, these questions have continued to question the European conscience.

Yossi Nitzan (Józef Panicman), Otwock, 19 sierpnia 2022. Fot. Aldona Piekarska

21/08/2022

Yossi Nitzan: Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę

Ja stoję tutaj w imieniu kilkunastu tysięcy obywateli żydowskich Otwocka i Karczewa, którzy zostali zabici.
Pamiętam, że jako małe 5-letnie dziecko [w 1939 r. – przyp. red.] widziałem z daleka żołnierzy niemieckich, bardzo się bałem i uciekłem do domu. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

„Wycinanka żydowska – duchowość ukryta w materii papieru”  - plakat

17/08/2022

„Wycinanka żydowska – duchowość ukryta w materii papieru”

- to tytuł 27. spotkania w Klubie Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, które odbędzie się 19 sierpnia br. (piątek) o godz.17.00 w sali offowej JDK. Temat przedstawi Inga M. Marczyńska, kobieta wielu pasji, uprawiająca również tę trudną sztukę żydowską. Wstęp wolny.

Marsz pamięci Rembertów-Falenica, 19 sierpnia 1984, przystanek w Falenicy. W środku Stanisław Krajewski. Fot. Monika Krajewska

17/08/2022

Niepochowani, nieopłakani, niepamiętani

"Gdy moja Mama dowiedziała się, co się stało z Żydami falenickimi, z jej najbliższymi – nigdy tu nie wróciła. Mieszkając w Warszawie, nigdy już nie przyjechała do Falenicy. To, co usłyszała, było zbyt straszne."

Czesniewski - A jednak życie. Wystawa - plakat.

17/08/2022

Wystawa, której (nie) mogło nie być

Inspiracją dla obrazów Wojciecha Cieśniewskiego stały się archiwalne fotografie z profilu FB „Żydzi otwoccy” – który przecież z definicji służy przyciągnięciu uwagi internauty tylko na krótką chwilę. Dzięki wrażliwości artysty ulotność internetowych informacji o przeszłości Otwocka została utrwalona na płótnie.

Urszula Antosz-Rekucka

14/08/2022

Sztetl Mszana Dolna

Jesteśmy rodziną i grupą przyjaciół, którym leży na sercu ocalenie pamięci po mszańskich Żydach i budowanie przyjaznych relacji z nielicznymi potomkami ocalonych.
Dbamy o miejsca pamięci i męczeństwa mszańskich Żydów, organizujemy obchody rocznic Zagłady w naszym mieście, Dni Pamięci, spacery pamięci. Sadzimy z młodzieżą cebulki krokusów na miejscach zbiorowych mordów, by upamiętnić nieletnie Ofiary.