Pamięć (kronika)

Icchok Lejbusz Perec - Mgliste lata dzieciństwa - okładka

02/07/2023

Żydzi. Polska. Autobiografia: Icchok Lejbusz Perec

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Żydzi. Polska. Autobiografia”, na które Wrocławski Dom Literatury zaprasza wspólnie z Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwem PWN i Muzeum Historii Żydów POLIN.
Tym razem Katarzyna Taczyńska rozmawia z Piotrem Pazińskim o klasyku – moderniście literatury jidysz – Icchoku Lejbuszu Perecu (1852–1915).

Magazym "Memoria" nr.69

30/06/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 69 (06/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Abp Grzegorz Ryś podczas sprzątania żydowskiego cmentarza w Przysusze, maj 2023. Fot. Radosław Ptaszyński

30/06/2023

Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: brakuje szacunku dla żydowskich miejsc pamięci

Komitet wyraża ogromną radość w związku z nadchodzącą beatyfikacją rodziny Ulmów, która oddała życie, niosąc pomoc Żydom podczas Zagłady. Odczytujemy tę beatyfikację jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów.
Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego Ojca o pełne pojednanie między Jego dziećmi oraz między narodem żydowskim i polskim.

The Memory of Meanings. The Images of Jewish-Catholic Relations in Interwar Lublin in Oral Histories

28/06/2023

The Memory of Meanings. The Images of Jewish-Catholic Relations in Interwar Lublin in Oral Histories

Magdalena Dziaczkowska, /member of the Polish Council of Christians and Jews/
DOCTORAL DISSERTATION.
This work explores narratives of Jewish-Catholic relations in interwar Lublin, as recalled by its Jewish and Catholic inhabitants by the end of their lives. Thus, it concerns both memory and intergroup relations and seeks to understand the attitudes towards the religious Other. The main body of sources for this qualitative study is a collection of oral histories from the Grodzka Gate – NN Theatre Centre in Lublin, which were analyzed thematically focusing on the memory of everyday interactions between Jews and Catholics.

Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim - webinarium

27/06/2023

„Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim”

Webinarium „Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim” z udziałem prof. Dariusza Libionki, głównego historyka ds. badań nad Zagładą Żydów w Państwowym Muzeum na Majdanku. Spotkanie odbędzie się w środę 28 czerwca o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/93567690061.

Spalić pikło - bunty w obozach zagłady

26/06/2023

Spalić piekło

Bunt, opór, próby ucieczek pokazują, że wśród więźniów Auschwitz-Birkenau wciąż tliły się nadzieja i wiara w przetrwanie. To właśnie tej ludzkiej sile i nadzwyczajnej determinacji starają się oddać głos autorzy podcastu "Spalić piekło". Masowe obozy zagłady, krwawe fabryki śmierci, stały się symbolami barbarzyństwa, upodlenia i zezwierzęcenia, ale otaczające je ciężkie mury były też świadkami niezwykłej odwagi. Bo choć każdy przejaw buntu wśród więźniów był brutalnie tłumiony, nie brakowało aktów heroizmu i ducha walki o godność. O nich jest ta opowieść.

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

25/06/2023

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

Treblinka, w ostatnią sobotę...
Dziś kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince. Dziś byli z nami przybysze z Warszawy, Ostrówka, Płocka, Wołomina, Oświęcimia, Chotomowa. Znów odczytaliśmy apel Haliny Birenbaum. Imiona zamordowanych. Psalmy, El male rachamim i Modlitwa nad grobami przyjaciół. Niesamowite spotkanie z przybyła z daleka rodziną z małymi dziećmi. Przyjedziemy tu znów niebawem. Ale przedtem jeszcze modlitwa na Stacji Radegast, wyprawa do Jedwabnego i Marsz Pamięci w Warszawie.

77. rocznica pogromu kieleckiego

25/06/2023

77. rocznica pogromu kieleckiego

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Przy grobie ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku odbędzie się międzyreligijna modlitwa w intencji zamordowanych, oraz o pokój w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
O godz. 17.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy alei IX Wieków Kielc, który zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9 – miejscu zbrodni.
4 lipca 1946 roku wzburzony tłum, podżegany insynuacjami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców