Pamięć (kronika)

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

28/03/2024

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Uczestnicy Marszu, organizowanego co roku od ponad 25 lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, przechodzą w milczeniu trasą Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Podczas marszu nie ma przemówień. Intonowane są modlitwy żydowskie i chrześcijańskie, psalmy odmawiane są zaś wspólnie po polsku, w przekładzie Czesława Miłosza. Nie zabraknie również modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski na Umschlagplatzu, czyli tam, gdzie odmawiał ją papież

Fot. Piotr Molecki/East News

17/03/2024

Nagroda dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyła się w czwartek wieczorem (2024-03-14) uroczystość wręczenia Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego Alexowi Dancygowi – zakładnikowi polsko-żydowskiemu, przetrzymywanemu od 7 października ub.r. przez terrorystów Hamasu. Laureat urodził się i do 9. roku życia wychowywał się w Warszawie, jest historykiem, strażnikiem pamięci o Holokauście, ekspertem Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, promuje jak najlepsze związki polsko-żydowskie oraz opowiada się za pokojowym ułożeniem się Żydów i Palestyńczyków na tej samej ziemi. W imieniu uhonorowanego nagrodę odebrał jego syn Yuval.

Alex Dancyg Fot. Piotr Molecki/East News

17/03/2024

Alex Dancyg: człowiek pokoju, dialogu i przyjaźni

Dziś Orzeł Jana Karskiego trafia do Alexa Dancyga. Trudno nie zauważyć duchowej bliskości pomiędzy patronem nagrody a jej laureatem. Obydwaj są ludźmi zdolnymi do poszerzania swej tożsamości. Jan Karski wobec Zagłady Żydów, poprzez którą – jak głosił – ludzkość popełniła po raz drugi grzech pierworodny, sam stał się Żydem z wyboru. Podobnie Alex Dancyg był świadomym Żydem, służącym swemu narodowi i państwu Izrael, który nigdy nie przestał być Polakiem.

Święto Meiselsa -  ogłoszenie

11/03/2024

Święto Meiselsa

Celem Święta Meiselsa jest popularyzacja wiedzy o Dowie Berze Meiselsie (1798-1870) – naczelnym rabinie Krakowa, a później Warszawy, przedsiębiorcy, polityku, orędowniku przyznania Żydom pełni praw obywatelskich oraz patriocie gorąco popierającym polskie dążenia narodowowyzwoleńcze – oraz integracja lokalnej społeczności.

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

10/03/2024

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Sztuka oparta została na biblijnej Księdze Estery i związanej z nią historią króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. W trakcie spotkania usłyszymy o genezie żydowskiego święta Purim i tradycjach z nim związanych.

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci - plakat

06/03/2024

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci

Na marginesie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie« 08/03/2024 r.
Spotkanie w ramach międzyuczelnianego seminarium poświęconemu badaniom nad duchowością żydowską, organizowane co miesiąc przez Żydowski Instytut Historyczny i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seminarium prowadzą profesor Jan Doktór (ŻIH) i prof. Michał Galas (UJ), a ich gościem będzie prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego

Mikrohistoria stosunków polsko-żydowskich – Tarnów 1918–1956  - plakat

05/03/2024

Mikrohistoria stosunków polsko-żydowskich – Tarnów 1918–1956

Dr Agnieszka Wierzcholska, autorka książki Wspomnienia i kamienie. Śmierć polsko-żydowskiego miasta Tarnów 1918-1956, opowie o życiu codziennym w polsko-żydowskim Tarnowie (w latach 1918–1956), gdzie przed wojną prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi.

Film: STREFA INTERESÓW

03/03/2024

Film: STREFA INTERESÓW

Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu.

IPJS - logo

01/03/2024

IPJS event series: ‘Ukrainian-Jewish Perspectives’. Bruno Schulz

Bruno Schulz is one of Europe’s greatest modernist prose writers, but he is also a cultural figure deeply embedded in the cultural context from which he emerged. He lived almost his entire life in Drohobych, a small town that is today in western Ukraine but was part of the Austro-Hungarian Empire when Schulz was born and in Poland when he became a writer.

Miesięcznik Memoria 77 (02.29.2024)

29/02/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 77 (02/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.