Pamięć (kronika)

Ojciec Stanisław Musiał

06/09/2024

Życie i dzieło Ojca S. Musiała SJ, cz. I i II (Podcast „O Kulturze i Dialogu”)

Ojciec Augustyn przedstawia Musiała w sposób wielokrotnie żartobliwy, przybliżając anegdoty dotyczące nieszablonowego zachowania Musiała w różnych okolicznościach. W serii podcastów o Ojcu Musiale będziemy poruszać kwestie związane z jego: * -dzieciństwem i młodością; * -formacją duchową i światopoglądową; * -studiach; * -wyjazdach międzynarodowych; * -podejściem do spraw ważnych.

Rzeszów

05/09/2024

רײַשע Rajsze Historia rzeszowskich Żydów

Stowarzyszenie Rajsze zostało powołane w 2022 roku. Jego celem jest upamiętnienie dawnych mieszkańców Rzeszowa pochodzenia żydowskiego. Stowarzyszenie organizuje szereg akcji i spotkań, prowadzi także badania historyczne, które mają zwrócić uwagę m.in. na konkretne osoby, szczególne miejsca, kulturę, sztukę, przedsiębiorczość i religię zamieszkujących Rzeszów Żydów. To mi.n. marsze pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta, porządkowanie cmentarzy żydowskich, organizowanie spacerów historycznych, spotkań z badaczami przeszłości, a także związanych z żydowską tradycją kulinarną.

Wieliczka pamięć

05/09/2024

Uroczystości upamiętniające Zagładę Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

27 sierpnia, na Rynku Górnym w Wieliczce, odbyły się uroczystości upamiętniające mord wielickich Żydów.
Uroczystość poprowadził Rówiński Lucjan - Zastepca Burmistrza ds. Społecznych.
Po części oficjalnej i złożeniu kwiatów przy pamiątkowej tablicy, uczestnicy uroczystości udali się wspólnie na wielicki kirkut, w celu zapalenia zniczy, przy obelisku upamiętniającym mord na ludności żydowskiej.

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich- logo, fragment

05/09/2024

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich

Sabina Bober prof. KUL: Witam się z Wami w ten piękny majowy dzień❤️. Kilka dni temu zadzwonił do mnie dziennikarz z pytaniem w związku z upamiętnieniem społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Pytał min. o tablice ku czci pomordowanych Żydów z naszego województwa, które wręczyliśmy 65 Samorządowcom, a te od ponad 2 miesięcy są uroczyście odsłaniane. Te tablice mają nam, mieszkańcom przypominać, że przed wojną żyli obok nas żydowscy Sąsiedzi i zostali niemal wszyscy przez Niemców zamordowani. Stąd tak ważne jest, by widniały w miejscach najbardziej reprezentatywnych czyli na budynkach urzędów miast, gmin. Niestety, są tacy Samorządowcy, którzy najlepiej by te tablice ukryli głęboko w krzakach. Idealnym dla nich miejscem są cmentarze żydowskie, gdzie nikt tam nie zagląda.

Słupskie spotkania z kulturą żydowską

04/09/2024

Słupskie spotkania z kulturą żydowską

Już jutro (5 września) rozpoczynają się 22. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. W tym roku odbywają się one pod honorowym patronatem Forum Dialogu. Wydarzenie potrwa do 11 września.

Magazyn "Memoria" nr 83

01/09/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 83 (08/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Brama do getta w Krakowie (Autor: nieznany)

30/08/2024

Akcja „Reinhardt” w dystrykcie krakowskim

Dystrykt krakowski był trzecim po dystrykcie lubelskim i „Galicja”, w którym Niemcy przeprowadzili akcję „Reinhardt”. Jej przebieg był bardzo podobny, jak w innych częściach Generalnego Gubernatorstwa (GG). Rezultat był zatrważający. Minimum 202 500 Żydów z dystryktu krakowskiego zostało zabitych podczas tej akcji.

V FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

29/08/2024

V FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM

Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się 22 sierpnia i potrwa do 26 sierpnia. Tematem tegorocznej edycji jest Pieśń (Lid) oraz dziedzictwo sefardyjskich Żydów. Wydarzenia odbywać się będą w formie stacjonarnej oraz część z transmisjami online. W części wydarzeń obowiązują zapisy. Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a
Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura.

XII Płockie Dni Żydowskie

26/08/2024

XII Płockie Dni Żydowskie

Muzeum Żydów Mazowieckich: Zgodnie z obietnicą prezentujemy program dwunastej edycji Płockich Dni Żydowskich w Muzeum Żydów Mazowieckich. Zaplanowaliśmy ją na 3, 4 i 5 września br. – z nadzieją na Wasz pozytywny odzew i obecność. Z góry dziękujemy i do zobaczenia.

Łódź, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

25/08/2024

Międzynarodowa konferencja "Metropolia z przypadku? Żydowska Łódź od XIX wieku do współczesności"

Historia Łodzi jest nierozerwalnie związana z historią społeczności żydowskiej, która była jedną z najważniejszych w Europie Wschodniej przed II wojną światową.
25-27 sierpnia 2024 (niedziela-wtorek), Muzeum POLIN w Warszawie Wykład specjalny Natalii Aleksiun (Uniwersytet Florydy) "Między sztetlem a metropolią: Pisanie żydowskiej historii miejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej"