Pamięć (kronika)

Memoria 56

31/05/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 56

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz

Syngaoga w Dąbrowie Tarnowskiej

24/05/2022

Nie spotkałem nikogo. Pomiędzy macewami pasła się jedynie krowa

„Tu byliśmy” – słynny fotograf Tadeusz Rolke przedstawia album poświęcony polskim Żydom.
Jestem ostatnim pokoleniem tych, którzy pamiętają. Za rok, może pięć lat nie zostanie tu niemal nikt, kto będzie mógł powiedzieć: „Tu byliśmy” – słynny fotograf Tadeusz Rolke przedstawia album poświęcony polskim Żydom. Newsweek 2021.

Koncert z okazji 120-lecia Synagogi im. Małżonków Nożyków w Warszawie

22/05/2022

Koncert z okazji 120-lecia Synagogi im. Małżonków Nożyków w Warszawie

W niedzielę, 22 maja 2022 roku Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie organizuje jubileuszowe uroczystości, które przybliżą mieszkańcom stolicy, a także gościom z Polski, Ukrainy i ze świata historię synagogi i jej wielkie 120-letnie znaczenie dla warszawskiej społeczności żydowskiej.

75 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego - logo

19/05/2022

75 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego

Żydowski Instytut Historyczny: w 2022 roku obchodzimy 75. rocznicę utworzenia ŻIH. Z tej okazji zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach specjalnych! Już 23 maja zapraszamy na konferencję międzynarodową, 24 maja zachęcamy do obejrzenia projekcji filmu „Kto napisze naszą historię”, a 25 maja zapraszamy do odwiedzenia Ogrodu Krasińskich, gdzie wystąpi Zisl Slepovitch Ensemble z koncertem „Płacz, serduszko, płacz" – Pieśni ocalałych z Zagłady.

Seminarium - Co tak naprawdę Karski powiedział Zygielbojmowi, o co Zygielbojm pytał Karskiego?

17/05/2022

Co tak naprawdę Karski powiedział Zygielbojmowi, o co Zygielbojm pytał Karskiego?

Odnaleziona w archiwum JIWO notatka z rozmowy sporządzona przez Zygielbojma pozwala wrócić do tego spotkania i zweryfikować opowieść kuriera. Czy rzeczywiście najsilniejsze wrażenie na Bundyście zrobił apel towarzyszy z okupowanej Polski? Jaki stosunek do siebie mieli rozmówcy i czy wpłynęło to na przebieg rozmowy? Seminarium w Żydowskim Instytutcie Historycznym.

"(Nie)rozłączni"

16/05/2022

POKAZ FILMU: „JESZCZE TYLKO TEN LAS”

Muzeum Żydowskie Galicja - pokaz filmu. Zamożna niegdyś doktorowa sowicie opłaca swoją dawną praczkę, by ta wyprowadziła z getta i umieściła u swojej rodziny na wsi jej jedyną córkę. Kuglawcowa niechętnie, motywowana wyłącznie względami finansowymi, wywozi dziewczynkę z miasta, ale w trakcie drogi stopniowo przywiązuje się do powierzonego jej dziecka. Przed nimi „jeszcze tylko ten las”, gdy w trakcie spotkania z niemieckim żandarmem Rutka gubi rodzinną fotografię, ujawniającą jej żydowską tożsamość…

“Незавершена пам’ять”

16/05/2022

„Pamięć niedokończona”.

Spotkanie mające na celu przybliżenie historii Żydowskiego Muzeum Galicja oraz oprowadzanie po wystawie Jasona Francisco pt. „Pamięć niedokończona. Dziedzictwo żydowskie i Zagłada w Galicji Wschodniej”. Podczas spotkania porozmawiamy o żydowskich miejscach i formach upamiętniania żydowskich społeczności na Ukrainie.

Rupture and Continuity in Polish Jewish History -  conference

15/05/2022

Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History

Z okazji 75. rocznicy swojego powstania, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, we współpracy z Yale University Fortunoff Archive i Yeshiva University Emil A. and Jenny Fish Center for Holocaust and Genocide Studies, zaprasza na międzynarodową konferencję „Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History”, która odbędzie się w dniach 23-26 maja 2022 w Warszawie.

Siedem ksiąg Glikl. Rozmowa o pierwszym polskim tłumaczeniu pamiętników Glikl z Hameln

15/05/2022

Siedem ksiąg Glikl

Rozmowa o pierwszym polskim tłumaczeniu pamiętników Glikl z Hameln.
Żydowski Instytut Historyczny