Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.

Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.

Łódź, Zagłada  i Wielka Szpera, upamietnienie - plakat

Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

WYDARZENIA DLA NAUCZYCIELEK/I I EDUKATOREK/ÓW W RAMACH 78. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

SPOTKANIE Z AUTORKĄ "BEZSENNOŚĆ JUTKI" - DOROTĄ COMBRZYŃSKĄ - NOGALĄ

Spotkanie skierowane do nauczycielek i nauczycieli.

Książka „Bezsenność Jutki” powstała w 2012 roku, przy okazji 70. rocznicy Wielkiej Szpery.

Tytułowa bohaterka jest kilkuletnią dziewczynką, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W getcie jest z dziadkiem i ciotką.

Książka ukazała się z inicjatywy Centrum Dialogu pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jest opowieścią o wojnie i losie dzieci, które jej nie rozumieją, ale też o okrucieństwie, które na nie spada.

O książce opowie autorka, Dorota Combrzyńska-Nogala.

Organizatorzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wydawnictwo Literatura Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi | ul. Wojska Polskiego 83

Zapisy pod adresem mailowym: edukacja@centrumdialogu.com

LEKCJA O WIELKIEJ SZPERZE I SPOTKANIE Z DZIEĆMI HOLOCAUSTU

Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.

Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.

W 80. rocznicę tych wydarzeń dwie Ocalałe: Irena Szczurek oraz Zofia Rosset podzielą się swoimi historiami z młodzieżą z łódzkich szkół średnich.

Spotkanie z Ocalałymi poprzedzi wstęp historyczny edukatora Centrum Dialogu – Michała Adamiaka.

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi | ul. Wojska Polskiego 83 Zapisy dla szkół pod adresem mailowym: edukacja@centrumdialogu.com

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznica Wielkiej Szpery

Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Uroczyste obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery.

Główne uroczystości odbędą się 29 sierpnia 2022 r. Wydarzenia towarzyszące planowane od 22 sierpnia do 11 września 2022 r.

Program:

29 sierpnia to symboliczna data

  • w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane.

Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.

We wrześniu 2022 roku przypada także 80. rocznica tzw. Wielkiej Szpery, w wyniku której do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono oficjalnie ponad 15 tysięcy osób, w tym niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia, chorych i osoby starsze, ale w rzeczywistości liczba ta sięgała 20 tysięcy. Tym samym zakończyła się trwająca od stycznia do września 1942 r. akcja deportacji Żydów, której ofiarą padło ponad 70 tysięcy osób.

Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.

Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Przemówienia i listy / Speeches and letters (EN)

  • Henryk Panusz (EN)
  • Letter from the President of the Republic of Poland (EN)
  • Wicemarszałek Piotr Adamczyk (EN)
  • Prezydent Hanna Zdanowska (EN)
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski (EN)