Pamięć (kronika)

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

31/05/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 68 (05/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Krzysztof Persak

25/05/2023

Aryjska strona - obojętni, sprawiedliwi, szmalcownicy - rozmowa z dr Krzysztofem Persakiem

Wraz z rozpoczęciem deportacji do obozów zagłady wielu Żydów polskich szukało ratunku „po aryjskiej stronie”. Zagadnie to było i jest przedmiotem szczegółowych badań polskich historyków. Niektórzy z nich padli ofiarą bezpardonowych ataków ze strony niektórych sił politycznych oraz mediów, które w świadomy sposób lekceważą ustalenia badaczy oparte o wnikliwą analizę krytyczną źródeł pisanych czy relacji świadków.

Holocaust Remembrance Day

25/05/2023

Pamięc w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

"Meandry pamięci" - 20 kwietnia 2023 r. warszawski Klub "TP" rozmawiał o pamięci w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Gośćmi spotkania byli Beata Chomątowska, Stanisław Krajewski, Paweł Sawicki i Marta Titaniec. W tle najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego” zatytułowane „Żydowska Polska Walcząca”.

Stanisław Obirek

21/05/2023

Antysemityzm czyli jedna z twarzy chrześcijańskiej supremacji

Przedsoborowe pojmowanie katolicyzmu paraliżuje jego obrońców w obliczu najmniejszej nawet krytyki. Ten paraliż każe im wręcz zamykać oczy na fakty. Widać to w obecnej nagonce polityków i rządowych mediów na polskich badaczy Holokaustu – pisze historyk i teolog Stanisław Obirek

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

18/05/2023

NIEMIECKI KSIĄDZ U PROGU AUSCHWITZ

To opowieść o człowieku, który robi wszystko co w jego mocy, żeby zło nie miało ostatniego słowa. Nawet w tak przerażającym miejscu jak Auschwitz.

Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i regionu

14/05/2023

Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i regionu

"12 maja otwieramy w Białymstoku MIEJSCE, a może należałoby je nazwać „Nasze wspólne miejsce” jak sugerował prof. Jarosław Ławski. Zostaliśmy przy MIEJSCU, mając w pamięci inne alternatywne nazwy. Będzie to MIEJSCE pamięci o nieobecnych Żydach, ale także o sąsiedztwie Polaków i Żydów, toteż w planach są przedsięwzięcia podkreślające tę wspólnotowość, np. wspólnie prowadzone biznesy, nauka w jednej ławce… Więcej szczegółów wkrótce."

Józef Mackiewicz, Ponary-"Baza", “Orzeł Biały”, Rzym, 2 września 1945 r., nr 35 (170)

12/05/2023

Józef Mackiewicz: Ponary – “Baza”

Ponary stały się w tej wojnie uosobieniem niesłychanej dotychczas grozy. Na dźwięk tych sześciu liter zakończonych „ipsylonem” truchlał niejeden człowiek. Ich ponura, odrażająca sława przesączała się z wolna od roku 1941, jak lepko cieknąca krew ludzka, coraz szerzej, coraz szerzej po kraju i z kraju do kraju, ale nie objęła jeszcze świata całego, do dziś dnia.

Na ilustracji: K. Wojutyński, Wielka Synagoga, widok od frontu (1936-1939), zbiory ŻIH

12/05/2023

Synagoga jako łącznik świata żydowskiego i nieżydowskiego

Na seminarium omówiona zostanie rola Wielkiej Synagogi jako łącznika między dwoma światami. Słuchaczom zaprezentowane zostaną sylwetki związanych z nią rabinów i dyrygentów chóru. Przedstawione zostaną także wybrane wydarzenia polityczne oraz związane ze świątynią ogłoszenia i odezwy publikowane w ówczesnych gazetach.