Pamięć (kronika)

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz

18/05/2023

NIEMIECKI KSIĄDZ U PROGU AUSCHWITZ

To opowieść o człowieku, który robi wszystko co w jego mocy, żeby zło nie miało ostatniego słowa. Nawet w tak przerażającym miejscu jak Auschwitz.

Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i regionu

14/05/2023

Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i regionu

"12 maja otwieramy w Białymstoku MIEJSCE, a może należałoby je nazwać „Nasze wspólne miejsce” jak sugerował prof. Jarosław Ławski. Zostaliśmy przy MIEJSCU, mając w pamięci inne alternatywne nazwy. Będzie to MIEJSCE pamięci o nieobecnych Żydach, ale także o sąsiedztwie Polaków i Żydów, toteż w planach są przedsięwzięcia podkreślające tę wspólnotowość, np. wspólnie prowadzone biznesy, nauka w jednej ławce… Więcej szczegółów wkrótce."

Józef Mackiewicz, Ponary-"Baza", “Orzeł Biały”, Rzym, 2 września 1945 r., nr 35 (170)

12/05/2023

Józef Mackiewicz: Ponary – “Baza”

Ponary stały się w tej wojnie uosobieniem niesłychanej dotychczas grozy. Na dźwięk tych sześciu liter zakończonych „ipsylonem” truchlał niejeden człowiek. Ich ponura, odrażająca sława przesączała się z wolna od roku 1941, jak lepko cieknąca krew ludzka, coraz szerzej, coraz szerzej po kraju i z kraju do kraju, ale nie objęła jeszcze świata całego, do dziś dnia.

Na ilustracji: K. Wojutyński, Wielka Synagoga, widok od frontu (1936-1939), zbiory ŻIH

12/05/2023

Synagoga jako łącznik świata żydowskiego i nieżydowskiego

Na seminarium omówiona zostanie rola Wielkiej Synagogi jako łącznika między dwoma światami. Słuchaczom zaprezentowane zostaną sylwetki związanych z nią rabinów i dyrygentów chóru. Przedstawione zostaną także wybrane wydarzenia polityczne oraz związane ze świątynią ogłoszenia i odezwy publikowane w ówczesnych gazetach.

Fot.: źródło Muzeum Krakowa

12/05/2023

Witold Cęckiewicz. Postscriptum

22 maja w poniedziałek, o godz. 18:00, zapraszamy na rozmowę o dorobku profesora Witolda Cęckiewicza, z dr. Wojciechem Szymańskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Profesor Witold Cęckiewicz, zmarły w lutym tego roku, zaprojektował Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie byłego KL Plaszow i był jednym z najwybitniejszych polskich architektów po II wojnie światowej.

Czyżew. Zdjęcie z archiwum rodzinnego przekazał Israel Cukier – projekt Polskie Korzenie w Izraelu / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

10/05/2023

TVP 3: SZLAKIEM LUBELSKICH SZTETLI

- SZLAKIEM LUBELSKICH SZTETLI: 10 MAJA 2023 i kalendarium od 2022 roku
- POLACY NA RATUNEK ŻYDOM: 6 MAJA 2023 i kalendarium od 2018 roku

Tel-awiv

05/05/2023

„MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM, A MOŻE POZA?” – DYSKUSJA NA 75. ROCZNICĘ POWSTANIA PAŃSTWA IZRAEL

Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tych zmianach, próbując sportretować państwo żydowskie, współczesnych Izraelczyków, ich podejście do demokracji i narodowości, a także ewolucję syjonizmu od abstrakcyjnego marzenia, po ideę, na której oparte jest nowoczesne państwo. Jakim wyzwaniom udało się sprostać, a jakie jeszcze stoją przez Izraelem? O tym opowiedzą dr hab. Joanna Dyduch, Konstanty Gebert i dr Artur Skorek.