Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został pierwszym laureatem Maximilian-Kolbe-Werk-Preis

Piotr Cywiński

Źródło: Muzeum Auschwitz

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został pierwszym laureatem Maximilian-Kolbe-Werk-Preis, nagrody ustanowionej z okazji 50-lecia tej organizacji. Wyróżnienie wręczono 19 października w Berlinie na gali związanej z jubileuszem MKW.

Laudację wygłosił emerytowany arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. – Myślenie o Auschwitz wymaga myślenia o indywidualnych losach, o poszczególnych biografiach. A to, jak je zaprezentować, jest bardzo bliskie sercu dr. Cywińskiego. Zarządzając Miejscem Pamięci, wykazuje zainteresowanie indywidualnymi osobami, ludźmi. Wynika to z jego książki „Auschwitz. Monografia człowieka”, opublikowanej po polsku i angielsku. Wkrótce zostanie ona opublikowana w języku niemieckim – powiedział.

– Ta książka powinna się stać klasyką literatury o Auschwitz. Dyrektor Cywiński zmaga się w niej z doświadczeniami ludzi, którzy przeszli przez Auschwitz. Pokazuje wrażliwą ludzką godność, zdewastowaną twarz ludzkiego człowieczeństwa, ale również wspaniałość i zdolność do pozostania człowiekiem. Przez lata, przez dekady radzenia sobie z historią ludzkości, w szczególności historią ubiegłego stulecia, to jest jego pogląd na ludzi – podkreślił arcybiskup Schick.

Odbierając wyróżnienie, dr Piotr Cywiński powiedział, iż „czasy się zmieniają, pokolenia się zmieniają, nasz świat się zmienia tak szybko. Jednak mamy nasze wartości pojednania, tradycje tego, jak służyć, jak pomagać, jak mieć nadzieję, jak ufać, jak być głosem mówiącym o tym w naszych społeczeństwach, w tych szczególnych czasach. Te wartości nie przeminą, pomimo zmian generacyjnych. One przetrwają”.

– Jeżeli dzisiaj mówimy, że dużo zostało zrobione, mogę zapewnić, że w tym zmieniającym się świecie pełnym wyzwań do zrobienia jest jeszcze więcej. W perspektywie tych wielu trudnych zadań na przyszłość, jeżeli mogę w jakikolwiek sposób pomóc i służyć, jestem na to gotowy – podkreślił Piotr Cywiński.

Przed wręczeniem nagrody odbyły się dwie dyskusje panelowe: „Jak kontynuować dzieło pojednania w Europie? Szczególna odpowiedzialność religii” oraz „50 lat pracy Dzieła Maksymiliana Kolbego – co osiągnęliśmy”. W tej ostatniej wziął udział m.in. Ocalały z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz dr Leon Weintraub.

– Praca nad pamięcią, tak aby nie zapomnieć o tym co się stało, jest tym wyjątkowym doświadczeniem, tak aby to się nigdy nie powtórzyło w historii świata. To, co się stało, nie może zostać zapomniane. Oznaczałoby to ponowne zabicie ofiar – podkreślił Leon Weintraub.

Przesłanie do zebranych skierował również prezydent Niemiec dr Frank-Walter Steinmeier: „Chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom Maximilian Kolbe Werk. Wszyscy reprezentujecie aktywną działalność charytatywną, często inspirowaną wiarą katolicką. Wszyscy żyjecie w zgodzie z pierwszym artykułem naszej konstytucji, który nakłada na nas obowiązek poszanowania i ochrony godności każdej jednostki”.

„Nie pozwolimy w naszym kraju zapomnieć o czymś, o czym zapomnieć nie można. Nie tolerujemy antysemityzmu i nie tolerujemy rasizmu. Nie tolerujemy mizantropii w żadnej formie i będziemy pracować razem, aby być pewnym, że tak pozostanie w przyszłości” – podkreślił prezydent Steinmeier.

Stowarzyszenie Maximilian-Kolbe-Werk od 1973 roku pomaga żyjącym w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej Ocalałym z niemieckich obozów koncentracyjnych i gett.

MKW zapewnia pomoc finansową, wspomaga leczenie, a także organizuje pobyty sanatoryjne i wypoczynkowe dla Ocalałych. Jedną z form działalności są także projekty prowadzone ze świadkami historii, podczas których Ocalali opowiadają młodym ludziom o swoich obozowych doświadczeniach.

Od 2010 r. Stowarzyszenie organizuje także międzynarodowe spotkania, w których biorą udział ocalali, a także młodzi dziennikarze z Niemiec, Polski i wielu innych krajów europejskich.