Pamięć (kronika)

Urszula Antosz-Rekucka

14/08/2022

Sztetl Mszana Dolna

Jesteśmy rodziną i grupą przyjaciół, którym leży na sercu ocalenie pamięci po mszańskich Żydach i budowanie przyjaznych relacji z nielicznymi potomkami ocalonych.
Dbamy o miejsca pamięci i męczeństwa mszańskich Żydów, organizujemy obchody rocznic Zagłady w naszym mieście, Dni Pamięci, spacery pamięci. Sadzimy z młodzieżą cebulki krokusów na miejscach zbiorowych mordów, by upamiętnić nieletnie Ofiary.

Festiwal Warszawa Singera - plakat

14/08/2022

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Festiwal ten to jeden z najważniejszych polskich festiwali. Jest wydarzeniem jednym z niewielu na świecie, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską. To prawdziwe święto dla wielbicieli jednej z najstarszych i najciekawszych kultur świata. Przez 9 dni w Warszawie można poznać tradycje kulturowe i nowe nurty w sztuce i muzyce żydowskiej.

Fundacja Shalom - logo

14/08/2022

Fundacja Shalom

Fundacja Shalom jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską. Jej najważniejszym celem, który realizuje od początku istnienia, czyli od 1987 roku, jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz. Założycielem Fundacji Shalom jest Gołda Tencer, aktorka i reżyser, od 2015 roku także dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece o Zagładzie w Mszanie Dolnej

12/08/2022

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece o Zagładzie w Mszanie Dolnej

Na tydzień przed 80. Rocznicą Zagłady opowiedzieliśmy mieszkańcom miasta o najtragiczniejszych wydarzeniach, jakie dokonały się na naszej ziemi. W kilku zbiorowych i wielu pojedynczych egzekucjach wymordowanych zostało ponad tysiąc osób żydowskiego pochodzenia, w tym grupa chrześcijan o żydowskich korzeniach.

Karuzela, zabawa ludowa. Świadkowie Zagłady. Zapowiedź spotkania.

05/08/2022

Karuzela, zabawa ludowa. Świadkowie Zagłady

O karuzeli pod murem getta – czy istniała naprawdę i czy bawili się na niej Polacy – z profesorem Andrzejem Żbikowskim, historykiem, kierownikiem Działu Naukowego ŻIH, rozmawiać będzie Michał Dąbrowski, dziennikarz i fotograf, autor m.in. projektu „Metafory niepodległości".
Spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". Początek wydarzenia online w niedzielę 7 sierpnia o 18:00. Obowiązuje rejestracja.