Pamięć (kronika)

Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk

01/08/2023

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 lipca 2023 roku zmarł prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk

Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk, religioznawca, judaista i biblista, w latach 1995-2011 prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pełnił wiele zaszczytnych funkcji.
Prof. Krzysztof Pilarczyk Profesor był autorem licznych prac poświęconych historii judaizmu, literaturze biblijnej i apokryficznej, a także dialogowi międzyreligijnemu, a zwłaszcza relacjom chrześcijańsko-żydowskim.

Forum Dialogu

01/08/2023

„Spalić piekło”. Powstania i bunty w obozach zagłady

Rozmowa odbyła się 20 lipca 2023 roku w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu.
Forum Dialogu: Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Magazym "Memoria" nr.70

31/07/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 70 (07/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Obchody 81. rocznicy Zagłady kieleckiego getta

20/07/2023

Obchody 81. rocznicy Zagłady kieleckiego getta

Z inicjatywy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego uczczono ofiary Zagłady kieleckiego getta w sierpniu 1942 roku. Główna uroczystość odbyła się 20 lipca przy pomniku „Menora”.

Cmentarze żydowskie w Polsce - fragment baneru

18/07/2023

Cmentarze żydowskie w Polsce

Strona powstała w 2005 r. i stanowi próbę dokumentacji cmentarzy żydowskich w Polsce. Autorzy mają nadzieję, że niniejszy przewodnik zwróci uwagę na znikające z naszego krajobrazu ślady po przedwojennych społecznościach żydowskich i zainspiruje do działań na rzecz ich ochrony.

Archiwum Państwowe w Płocku

18/07/2023

Cykl warsztatów i spotkań z historią płockich Żydów ACHAWA

Wspólnie z Fundacją Nobiscum w ramach cyklu warsztatów i spotkań z historią płockich Żydów ACHAWA 19 lipca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Bielawskim oraz wykład pt. “Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich i zwyczajach pogrzebowych?”.

PODYPLOMOWE STUDIA POLSKO-ŻYDOWSKIE - studiach

17/07/2023

REKRUTACJA NA PODYPLOMOWE STUDIA POLSKO-ŻYDOWSKIE

Podyplomowe studia polsko-żydowskie zostały utworzone w 2015 roku. Głównym celem programu jest stworzenie zainteresowanym możliwości zapoznania się z wybranymi aspektami kultury i historii, w których nastąpiło spotkanie i wzajemne przenikanie się elementów żydowskich i polskich. Z założenia interdyscyplinarny, program studiów polsko-żydowskich wpisuje się w ten sposób zarówno w ramy studiów żydowskich, jak i studiów nad kulturą polską. Instytut Badań Literackich PAN

Inauguracja Sieci Forum Dialogu

14/07/2023

Sieć Forum Dialogu

W 2023 roku, kiedy obchodzimy dwudziestopięciolecie działalności Forum, dokonaliśmy ważnej zmiany: trzonem wszystkich podejmowanych przez nas działań uczyniliśmy Sieć Forum Dialogu, która zrzesza osoby działające na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich w Polsce i za granicą. Co ważne, odtąd także program dla aktywistek i aktywistów realizujemy w ramach Sieci Forum Dialogu, nie posługując się już szyldem „Liderzy Dialogu”.