Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Źródło: Starszym braciom w wierze

„PURIMSZPIL, CZYLI HISTORIA KRÓLEWSKA Z PRADAWNYCH CZASÓW„

W WYKONANIU TYKOCIŃSKIEGO TEATRU AMATORSKIEGO Z CYKLU MUZEALNE PREZENTACJE ŚWIĄT ŻYDOWSKICH.

Wielka Synagoga w Tykocinie

Sztuka oparta została na biblijnej Księdze Estery i związanej z nią historią króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. W trakcie spotkania usłyszymy o genezie żydowskiego święta Purim i tradycjach z nim związanych.

  • W programie:
    1. Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów- spektakl w reż. Ewy Wroczyńskiej, w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego,
    2. Nauka purimowych pieśni,
    3. Świąteczny poczęstunek: szałech-mones, czyli purimowe łakocie

Święto Purim w żydowskim roku liturgicznym obchodzone jest w miesiącu Adar (luty/marzec). Przypomina ono o wydarzeniach sprzed 2,5 tysiąca lat, kiedy to królowa Estera uratowała naród żydowski od zagłady. A wszystko działo się w dalekiej Persji w V w. p.n.e.

Purim jest świętem radosnym, często określanym żydowskim karnawałem. Żydzi wówczas przebierają się, zakładają maski, biorą udział w przedstawieniach tzw. „purimszpilach”, obyczaj nakazuje również, by spełniać dobre uczynki m. in. posyłać prezenty ubogim. Ale najważniejszym purimowym obowiązkiem jest publiczne czytanie Księgi Estery. Po tym ma miejsce świąteczny poczęstunek, na tradycyjnym stole znajdują się m.in. słodkie ciastka tzw. „hamantasze”.