Pamięć (kronika)

Polska Rada Chrześcijan i Żydów  - logo

27/02/2024

Spotkanie o Izraelu

Temat wystąpienia:
Ziemia kryje pamięć. Cmentarz „polski” w Jaffie
Dr Adam Jankiewicz będzie mówił o tradycjach kulturowych i związkach Izraela z Polską. Temat wystąpienia: Ziemia kryje pamięć. Cmentarz „polski” w Jaffie

Na ilustracji: Józef (Icchak) Kowner, Modystki przy pracy, getto łódzkie. Zbiory ŻIH.

23/02/2024

Getto łódzkie oczami nastolatki – wspomnienia Ireny Libman

Getto łódzkie było najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Utworzone w lutym 1940 r. zostało zlikwidowane dopiero późnym latem 1944 r. Pozostała po nim bardzo bogata dokumentacja: administracji żydowskiej i niemieckiej, a także dzienników, pamiętników, wspomnień, relacji i zdjęć. Dokumenty osobiste są najczęściej autorstwa mężczyzn, szczególnie tych z grup uprzywilejowanych – wykształconych pracowników gettowej administracji. Ich perspektywa jest więc specyficzna, a jednak w dużej mierze to ona ukształtowała naszą wiedzę i obraz getta.

„Piszę, żeby się wypłakać". O tekstach z getta łódzkiego

02/02/2024

„Piszę, żeby się wypłakać". O tekstach z getta łódzkiego

W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Aby przypomnieć łodzianom i skłonić ich do refleksji o trudnej historii miasta, Centrum Dialogu wraz z partnerami przygotowało cykl wykładów poświęconych funkcjonowaniu dzielnicy zamkniętej utworzonej przez Niemców w Łodzi w 1940 roku.
Wykład inauguracyjny 8 lutego o godz. 18:00 w Centrum Dialogu wygłosi prof. UŁ Krystyna Radziszewska, kulturoznawczyni i literaturoznawczyni.

Miesięcznik Memoria 76 (01.31.2024)

31/01/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 76 (01/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Rabini wobec Szoa

30/01/2024

Rabini wobec Szoa

Czy powinniśmy próbować zrozumieć Szoa? Czy Szoa było kontynuacją cierpienia Żydów wynikających z wygnania czy może było czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym? Zajmiemy się również kilkoma próbami ujęcia Szoa, m.in: korespondencją między Karlem Jaspersem a Hanną Arendt.
Wtorek 30 stycznia18:30 w dawnym Cafe Tuwim w Łodzi przy ulicy Pomorskiej 18.

Piotr Cywiński

29/01/2024

Kryzys pamięci Holokaustu

Ludzie przyjeżdżają do Muzeum Auschwitz-Birkenau i wielu z nich chce rozmawiać również o tym, co się dzieje teraz [w Izraelu i Palestynie], wypowiadają się także na naszych profilach w mediach społecznościowych. I to nie jest tylko nasz problem, bo Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Memoriał Pamięci Shoah w Paryżu czy Jad Waszem w Jerozolimie zmagają się z tym samym. Powiem szczerze, że nikt z nas nie był na to przygotowany — mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

EJA - logo

23/01/2024

The EJA Delegation to Auschwitz

The EJA was pleased to conclude the first half of our delegation to Auschwitz. Prominent presenters facilitated thought-provoking conversations regarding the concerning rise in antisemitism, communal encounters, and improved security measures. The assThe EJA will start the second half of our delegation to Auschwitz.embly held importance as we united to tackle this unsettling pattern. Key moments included a debate between Elon Musk and Ben Shapiro

yad Vashem - logo

22/01/2024

Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Day 2024

"If we wish to live and to bequeath life to our offspring, if we believe that we are to pave the way to the future, then we must first of all not forget." Prof. Ben Zion Dinur, Yad Vashem, 1956