28/01/2024
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – inicjatywy IPN w 2024
Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2024 roku
28/01/2024
Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2024 roku
23/01/2024
The EJA was pleased to conclude the first half of our delegation to Auschwitz. Prominent presenters facilitated thought-provoking conversations regarding the concerning rise in antisemitism, communal encounters, and improved security measures. The assThe EJA will start the second half of our delegation to Auschwitz.embly held importance as we united to tackle this unsettling pattern. Key moments included a debate between Elon Musk and Ben Shapiro
22/01/2024
"If we wish to live and to bequeath life to our offspring, if we believe that we are to pave the way to the future, then we must first of all not forget." Prof. Ben Zion Dinur, Yad Vashem, 1956
31/12/2023
"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.
21/12/2023
W 2022 roku na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przeprowadzono trzyetapowy projekt badawczy. Jego celem było stworzenie mapy najważniejszych kodów kulturowych kształtujących obrazy Żydów we współczesnej kulturze polskiej, a także analiza związanych z nimi zagrożeń.
18/12/2023
Prezentacja badań nad procesem instytucjonalizacji getta ławkowego w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Getto ławkowe jest to bowiem potoczna nazwa usankcjonowanej zapisami prawnymi praktyki i polityki etnoreligijnej segregacji studentów i studentek w ramach uczelni. 26 listopada 1937 roku rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, ksiądz profesor Aleksander Wójcicki, wydał „zarządzenie porządkowe” zwyczajowo nazywane gettem ławkowym. Zarządzenie to, było równoznaczne z wyznaczeniem osobnych miejsc studentkom i studentom Żydom.
18/12/2023
Jurydyka Tłomackie była jednym z wielu podwarszawskich osiedli, które na podstawie uchwał Sejmu Czteroletniego zostały w 1792 r. włączone w obręb Warszawy, co rozpoczęło ich integrację z rozwijającym się miastem. W XIX w. Tłomackie stało się miejscem położonym w centrum stolicy, jednakże za sprawą swego rozplanowania, zwartej zabudowy oddzielającej centralny plac od otoczenia, zachowało wiele ze swego pierwotnego charakteru. Niemniej zmiany zachodzące w rozwijającej się Warszawie kształtowały nowe oblicze Tłomackiego, które stało się jednym z komponentów wielkomiejskiego organizmu, szczególnie ważnym dla współtworzącej go społeczności żydowskiej.
17/12/2023
40 macew służyło jako schody do kamienicy. Wciąż można odczytać informacje o zmarłych
14/12/2023
Celem konferencji jest przyjrzenie się procesowi, w którym sztetle, jak np. Opatów, stały się pożydowskimi miasteczkami i jak ich żydowskie społeczności są pamiętane przez tych, którzy żyli tam kiedyś i dzisiaj.
Podczas gdy historyczny sztetl był obiektem pogłębionych analiz naukowych, pożydowskie miasteczko, jako zjawisko historyczne i ewoluujące sporne miejsca pamięci, przyciągnęło znacznie mniej uwagi ze strony badaczy. Wiele miasteczek, zamieszkanych przez wieki przez żydowskie społeczności, które wytworzyły tam wyjątkową kulturę, po Zagładzie stały się miejscami bez Żydów. Chcemy przyjrzeć się temu procesowi transformacji sztetli w przestrzeń pożydowską.
12/12/2023
... młode pokolenie może dorastać bez nadziei na przyszłość. W swoim wystąpieniu pokażę, jak dzieci i młodzież doświadczały kryzysu, opisywały go w dokumentach osobistych i jak postrzegały swoją przyszłość. A także jak żydowscy działacze starali się mobilizować społeczność żydowską do pomocy w imię zapewnienia „przyszłości narodu”.