Pamięć (kronika)

Rabin Michael Schudrich, Otwock 2021

20/08/2021

Marsz Pamięci Otwock 19 sierpnia 2021

Dziś w Otwocku przy rondzie Marchlewicza i na ulicy Reymonta w jednych z wielu miejsc pamięci otwockich Żydów modliliśmy się, wspominaliśmy i udowadnialiśmy, że wiecznie żywa jest pamięć naszych współobywateli, którzy tak nagle zniknęli...

"Dzielnica żydowska. Niemcom i Polakom wstęp wzbroniony". Brama getta w Otwocku, ul. Andriollego. Zbiory ŻIH

09/08/2021

Początek i koniec getta w Otwocku

„Jakżebym chciał wiernie i dokładnie opisać ten dzień, opisać tak plastycznie, żeby każdy był w stanie uzmysłowić sobie, jaką gehennę przeżyli ludzie w ten przeklęty dzień, gdy nagle przekonali się, że się dali oszukać” – pisał policjant z getta w Otwocku, Calek Perechodnik. 19 sierpnia 1942 roku żydowska społeczność miasta przestała istnieć.

Powstanie Warszawskie, odezwa do Żydów

31/07/2021

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie powstanie. Wśród walczących byli także Żydzi.

Kamieniece, mienie pożydowskie

15/07/2021

Terezín Declaration Conference in 2022

The Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic, presents its compliments to the signatories of The Terezín Declaration and has the honor to inform about preparations of Follow-Up International Conference to be held in Prague in 2022.
Thursday September 22, 2022
Wednesday Nov 2, 2022

Fot. K. Bielawski_Muzuem Historii Żydów Polskich POLIN

11/07/2021

Debata: Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek

Latem 1941 r. bezpośrednio po niemieckim ataku na Związek Sowiecki przez zaplecze frontu wschodniego przetoczyła się fala pogromów i mordów Żydów. Brała w nich udział miejscowa ludność, nierzadko z niemieckiej inspiracji. Fala pogromowa objęła tereny wcześniej okupowane przez Sowietów – od państw bałtyckich po Ukrainę i Besarabię. Wybitni badacze tematu biorący udział w dyskusji omówią przebieg ówczesnych wydarzeń oraz spróbują spojrzeć z perspektywy porównawczej na dzisiejsze rozliczenia z przeszłością. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Anna Bikont, autorka książki "My z Jedwabnego"

10/07/2021

Bikont: Nie odpowiadamy za mord w Jedwabnem. Odpowiadamy za to, co z nim dziś robimy

— Za każdym razem, gdy pracuje się nad tym, co działo się między Polakami a Żydami w czasie Holokaustu, coś puka od spodu i okazuje się, że było gorzej, niż ktokolwiek sobie na początku wyobrażał. Większość ukrywających się po likwidacji gett Żydów zginęła z donosów lub wprost z rąk Polaków. Obojętność nie była jeszcze taka zła, częste były gorsze postawy - mówi Anna Bikont, dziennikarka, autorka jednej z najważniejszych polskich książek XXI w. "My z Jedwabnego".

ipn tv

08/07/2021

Czas okupacji i zniewolenia. Żydzi i Polacy w obliczu totalitaryzmów

Problematyka szeroko rozumianych stosunków polsko-żydowskich w dobie nowożytnej i najnowszej budzi już od dawna niesłabnące zainteresowanie zarówno zawodowych historyków, jak i osób pasjonujących się przeszłością naszego kraju. Publikacjom opracowań naukowych, artykułów i edycjom źródeł o najróżniejszym charakterze, towarzyszą – często nacechowane silnymi emocjami - dyskusje, toczone nie tylko w uniwersyteckich aulach, ale także za pośrednictwem prasy, telewizji i Internetu. Szczególne miejsce w nich zajmują dwa tragiczne wydarzenia – masowy mord na żydowskich mieszkańcach Jedwabnego w 1941 r. i pogrom kielecki w roku 1946.

Yossi Klein Halevi

08/07/2021

Yossi Klein Halevi "Potrzebujemy terapii"

Po pierwsze, na pewno nie wszyscy Izraelczycy myślą tak samo jak politycy. W 2019 roku napisałem artykuł „Kocham Polskę”, który został opublikowany w „The Times of Israel”. To była moja reakcja na wypowiedzi byłego szefa izraelskiej dyplomacji, Jisra’ela Kaca, o polskim antysemityzmie „wyssanym z mlekiem matki”. Mój artykuł miał naprawdę ogromną poczytność.

Chroniąc pamięć

27/06/2021

Chroniąc Pamięć

Dwudziesta czwarta doroczna ceremonia uhonorowania Polaków zasłużonych w ratowaniu żydowskiego dziedzictwa.
Żydowskie Muzeum Galicja na 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.