Pamięć (kronika)

Menora z pracy Moniki Krajewskiej - Na najlepszym aksamicie

10/04/2024

Od pogromu lwowskiego do pogromu kieleckiego. Kościół katolicki a Żydzi. Prof. Dariusz Libionka

Kościół katolicki w dwudziestoleciu międzywojennym nie był wolny ani od antyjudaizmu, ani antysemityzmu. Część księży – podobnie jak ówczesne społeczeństwo – widziała w mniejszości żydowskiej zagrożenie i popierała hasła głoszone przez narodowców rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej. Wbrew temu niektóre środowiska zbliżone do Kościoła szukały pola współpracy i dialogu ze społecznością żydowską. Pomoc osób duchownych dla Żydów w czasie II wojny światowej z reguły nie miała charakteru zorganizowanego. Dlaczego tak się stało? Jakie stanowisko zajęli hierarchowie wobec przemocy antyżydowskiej po zakończeniu okupacji niemieckiej?

Zalecenia dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady

10/04/2024

Zalecenia dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady

Muzeum POLIN: Szanowni Państwo, oddajemy w Państwa ręce zalecenia dotyczące edukacji na temat II wojny światowej i Zagłady, które zostały przygotowane przez zespół Działu Edukacji Muzeum POLIN. Stworzyliśmy je, bazując na naszych doświadczeniach edukacyjnych oraz na istniejących już zaleceniach wypracowanych przez inne instytucje zajmujące się tymi zagadnieniami. Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem tych inspiracji, które szerzej przedstawiamy w oddzielnym artykule.

Forum Dialogu  - logo

09/04/2024

Archiwum Ringelbluma – historia i znaczenie

W ramach cyklu Zoom na Forum spotkamy się w przeddzień 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, by porozmawiać o Archiwum Ringelbluma, podziemnym archiwum getta warszawskiego stworzonym przez grupę Oneg Szabat. Ten unikatowy zbiór dokumentów, jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o Zagładzie polskich Żydów, został w 1999 roku wpisany na listę Pamięć Świata UNESCO.

Miesięcznik "Memoria" Nr 78 (03/2024)

01/04/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 78 (03/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

28/03/2024

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Uczestnicy Marszu, organizowanego co roku od ponad 25 lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, przechodzą w milczeniu trasą Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Podczas marszu nie ma przemówień. Intonowane są modlitwy żydowskie i chrześcijańskie, psalmy odmawiane są zaś wspólnie po polsku, w przekładzie Czesława Miłosza. Nie zabraknie również modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski na Umschlagplatzu, czyli tam, gdzie odmawiał ją papież

Fot. Piotr Molecki/East News

17/03/2024

Nagroda dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyła się w czwartek wieczorem (2024-03-14) uroczystość wręczenia Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego Alexowi Dancygowi – zakładnikowi polsko-żydowskiemu, przetrzymywanemu od 7 października ub.r. przez terrorystów Hamasu. Laureat urodził się i do 9. roku życia wychowywał się w Warszawie, jest historykiem, strażnikiem pamięci o Holokauście, ekspertem Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, promuje jak najlepsze związki polsko-żydowskie oraz opowiada się za pokojowym ułożeniem się Żydów i Palestyńczyków na tej samej ziemi. W imieniu uhonorowanego nagrodę odebrał jego syn Yuval.

Alex Dancyg Fot. Piotr Molecki/East News

17/03/2024

Alex Dancyg: człowiek pokoju, dialogu i przyjaźni

Dziś Orzeł Jana Karskiego trafia do Alexa Dancyga. Trudno nie zauważyć duchowej bliskości pomiędzy patronem nagrody a jej laureatem. Obydwaj są ludźmi zdolnymi do poszerzania swej tożsamości. Jan Karski wobec Zagłady Żydów, poprzez którą – jak głosił – ludzkość popełniła po raz drugi grzech pierworodny, sam stał się Żydem z wyboru. Podobnie Alex Dancyg był świadomym Żydem, służącym swemu narodowi i państwu Izrael, który nigdy nie przestał być Polakiem.

Święto Meiselsa -  ogłoszenie

11/03/2024

Święto Meiselsa

Celem Święta Meiselsa jest popularyzacja wiedzy o Dowie Berze Meiselsie (1798-1870) – naczelnym rabinie Krakowa, a później Warszawy, przedsiębiorcy, polityku, orędowniku przyznania Żydom pełni praw obywatelskich oraz patriocie gorąco popierającym polskie dążenia narodowowyzwoleńcze – oraz integracja lokalnej społeczności.

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

10/03/2024

Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów

Sztuka oparta została na biblijnej Księdze Estery i związanej z nią historią króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. W trakcie spotkania usłyszymy o genezie żydowskiego święta Purim i tradycjach z nim związanych.

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci - plakat

06/03/2024

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci

Na marginesie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie« 08/03/2024 r.
Spotkanie w ramach międzyuczelnianego seminarium poświęconemu badaniom nad duchowością żydowską, organizowane co miesiąc przez Żydowski Instytut Historyczny i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seminarium prowadzą profesor Jan Doktór (ŻIH) i prof. Michał Galas (UJ), a ich gościem będzie prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego