Pamięć (kronika)

Raport Lejba Majzelsa

14/04/2022

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”

W latach 1947-1948 Lejb Majzels podróżował po Polsce poszukując dzieci żydowskich mieszkających z polskimi rodzinami. Działał na zlecenie Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a sprawozdanie z jego dwuletnich poszukiwań znajduje się dziś w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Upamiętnianie Akcji \reinhardt na Lubelszczyźni

14/04/2022

Obchody 80. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie

Lubelszczyzna znalazła się w centrum akcji eksterminacyjnej Żydów z podbitej Europy. Sztab Akcji Reinhardt znajdował się w Lublinie na ul. Spokojnej 1.
Obchody 80. rocznicy Akcji “Reinhardt” są inicjatywą podjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego jako odpowiedź na ogromną potrzebę upamiętnienia Ofiar tragicznych wydarzeń, które w dużej mierze dotknęły Lubelszczyznę..

Seria wydawnicza "Żydzi. Polska. Autobiografia"

30/03/2022

Czytelnia POLIN online: W pryzmacie kobiecej pamięci

Rozmowa na temat książek wydawanych w serii wydawniczej "Żydzi. Polska. Autobiografia". Z Karoliną Szymaniak i Joanną Degler rozmawiać będzie Inga Iwasiów. Książki ukazują się nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

80. rocznica zagłady Żydów w niemieckiej akcji "Reinhardt"

16/03/2022

80. ROCZNICA AKCJI „REINHARD”

Żydowski Instytut Historyczny: W 2022 roku mija 80 lat od rozpoczęcia akcji „Reinhard” – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących obchodom tej rocznicy.

Brama obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zima, lata 40. Fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

28/01/2022

„Kto został w tyle, tego strzelano”. Krwawy szlak u progu wolności

Fragmenty wywiadu Leny Kichler z 15-letnią Janką Warszawską, przeprowadzonego w domu dziecka w Zakopanem jesienią 1945 roku, opublikowanego po raz pierwszy w przekładzie na jidysz w książce Kichler „Mayne kinder”, Paryż, 1948. Niniejszy oryginalny polski tekst opracowała Magdalena Smoczyńska na podstawie maszynopisu przechowywanego w archiwum Kibucu Bojowników Getta w Izraelu (spuścizna Leny Kichler-Zilberman).