Pamięć (kronika)

Dziś nie-obecna Wielka Synagoga jest symbolem utraconej i nieodbudowanej części tożsamości Warszawy i Polski.

06/05/2022

Koncert w 79. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem

16 maja 1943 roku na osobiste polecenie Heinricha Himmlera wysadzono w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Dziś nie-obecna Wielka Synagoga jest symbolem utraconej i nieodbudowanej części tożsamości Warszawy i Polski. Podczas koncertu współorganizowanego przez ŻIH i Muzeum POLIN przypomnimy muzykę, jaka przez lata rozbrzmiewała w tej najbardziej okazałej synagodze w Polsce.

Konferencja z okazji 10-lecia istnienia serwisu Jewish Heritage Europe

05/05/2022

Nowe realia żydowskiego dziedzictwa

Konferencja z okazji 10-lecia istnienia serwisu Jewish Heritage Europe
www.jewish-heritage-europe.eu
26-27.06.2022
ŻYDOWSKIE MUZEUM GALICJA, KRAKÓW, POLSKA
KONFERENCJA W JĘZYKU ANGIELSKIM

Magazyn "Memoria" 55

01/05/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 55

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz

Rocznica powstania w getcie warszawskim

17/04/2022

79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zapraszają do wspólnego upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystość odbędzie się 19 kwietnia 2022 roku o godz. 12:00 przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

Raport Lejba Majzelsa

14/04/2022

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”

W latach 1947-1948 Lejb Majzels podróżował po Polsce poszukując dzieci żydowskich mieszkających z polskimi rodzinami. Działał na zlecenie Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a sprawozdanie z jego dwuletnich poszukiwań znajduje się dziś w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Upamiętnianie Akcji \reinhardt na Lubelszczyźni

14/04/2022

Obchody 80. rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie

Lubelszczyzna znalazła się w centrum akcji eksterminacyjnej Żydów z podbitej Europy. Sztab Akcji Reinhardt znajdował się w Lublinie na ul. Spokojnej 1.
Obchody 80. rocznicy Akcji “Reinhardt” są inicjatywą podjętą przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego jako odpowiedź na ogromną potrzebę upamiętnienia Ofiar tragicznych wydarzeń, które w dużej mierze dotknęły Lubelszczyznę..